ganglioni gat inflamati (o iau razna)

27-02-2015
anesthesia89
Nu este medic/terapeut
anesthesia89
Buna ziua,
La sfarsitul lunii noiembrie 2014 am racit foarte tare si pentru ca am fost ignoranta si incapatanata nu am luat medicamente decat dupa 3 saptamani de simptome de raceala.A debutat totul cu dureri in gat, febra, frisoane, tuse, oboseala cronica.Tot atunci am simtit si un ganglion inflamat pe gat, PARTEA STANGA, LA BAZA, de marimea unui bob de fasole.(nu stiu daca are relevanta dar din august pana in noiembrie am tinut un regim de slabire draconic, foarte restrictiv, fara legume si fructe, doar proteine slabe si totul pana in 500 calorii pe zi, mentionez lucrul acesta pentru ca poate ceea ce am..'a atacat' din cauza ca am avut sistemul imunitar la pamant(+timp de o luna si jumatate nu am dormit nicio noapte, doar cateva ore ziua))
Am intrat pe net si m-am crucit cand am citit ca ganglionii inflamati sunt legati uneori de aparitia cancerului.Eh, asa am inceput sa o iau razna...am ajuns sa citesc toate siteurile/forumurile/articolele legate de cancer si ganglioni, apoi dupa ce le-am epuizat, m0am apucat sa citesc lucrari de doctorat pe subiect.Citind toate astea, am inceput sa am toate simptomele scrise pe fiecare pagina.Intr un final m-am dus la ORL la o clinica privata.
Endoscopia a iesit ok...mi-a simtit si amigdalele inflamate dar nu am avut puroi pe ele.La ecografie mi-a iesit asa: LOBUL DR=2, 2.1/3.7 CM.V=8.6CM, CONTINE UN CHIST IN FORMARE DE 1.1/1, 3 CM, ISTMUL OMOGEN, 0.4/0, 3/1, 4 CM, V=0.12CM, LOBUL STG 1.8/1.5/3.7 CM, V=5.2 CM, CONTINE NODUL REFLECTOGEN, BINE DELIMITAT DE 0.8 CM, VASCULARIZAT PERIFERIC, VASCULARIZATIA GLANDEI NORMALA.OCCIPITAL SG SE EVIDENTIAZA O ADENOPATIE OVALARA, HIPOECOGENA CU ASPECT INFLAMATOR BINE DELIMITATA DE 1.6/0, 8 CM.NU SE EVIDENTIEAZA ADENOPATII SUPRA CLAVICULARE SAU LATERO CERVICALE.
Cand am ajuns acasa am simtit si in partea dreapta, un ganglion cat un bob de piper...
Mentionez ca noaptea se inflameaza..se dubleaza in volum ganglionii...ii simt cand ma trezesc..cum ma ridic in picioare se dezumfla...iar daca fac miscare mai intens aproape nu ii mai simt.cum ma pun sa dorm iar se inflameaza.
De acolo am mers si am facut hemoleucograma completa.
Toate valorile au iesit ok...nimic sub limite..nimic peste limite
VSH-ul a iesit 11, valoarea lab fiind intre 3-12
Alfa amilaza...iar a iesit ok
Proteina C reactiva a iesit ok
ASLO - ok
Amilazurie-ok
IgM IgG toxoplasma gonii- negative
pt Epstein Barr -
IgM EBV VCA -NEGATIV
IgG EBV VCA - NEGATIV
IgG EBV EBNA -POZITIV 27.77 (dar din cate am inteles astia sunt anticorpii..deci nu sunt relevanti caci poate am avut boala acum 1 an...acum 10..acum 20 de ani... si in ultimele 7 luni nu am intrat in contact cu nimeni...la modul cel mai serios..si nu ma refer doar la sarut, nici in spatii aglomerate si nici nu am baut dupa nimeni)
Dupa analize...m-au trimis la infectioase...
Acolo alte analize
GPT /GOT..care au iesit si astea bune(am ajuns sa oftez la fiecare rezultat
si sa zic...doamne si astea au iesit bune...in loc sa ma bucur, ma intristez caci nici asta nu e cauza)
Radiografie plamani -ok
Ecografie abdominala...ok...splina nu e marita(desi dupa ce am citit la mononucleoza ca splina e marita...m-a intepat doua saptamani...asta dupa ce am citit la foc automat m-a luat)..ficatul e ok..mi-a laudat toate organele..
a zis ca sunt ok toata..nu a vazut ganglioni nicaieri la abdmonem...s-a uitat si la gat...chistul ala pe tiroida nu a crescut..a zis ca e ok si ca o sa se reabsoarba.si mi-a zis doctorul care mi-a facut aceasta ecografie...sa-i las in pace daca toate analizele mi=au iesit ok..si sa mi vad de viata...ca daca mai continui asa sigur o sa ma imbolnavesc.)
Mai astept sapt viitoare analizele pt toxocara canis...si cam atat.
Ce sa mai fac?Nu sunt nici asigurata..am dat pana acum o gramada de bani pe toate analizele..si consultatiile la privat...nu mai stiu ce sa fac.Nu ma doare nimic...nu sunt obosita(desi la inceput eram..imediat dupa ce cautam..si aparea la cancer simptom...oboseala cronica)...singurele chestii sunt ganglionii...care se umfla mai tare noaptea si ziua se dezumfla..si la sport se dezumfla aproape complet..si amigdalele..care cand sunt imflamate(nedureroase)..cand doar stanga se umfla..cand doar dreapta..cand se retrag amandoua...si ciclul asta e de cateva ori pe zi...
Ganglionii sunt elastici..mobili...nedurerosi..
De cand m-am speriat de cancer mananc numai fructe si legume..crude...am renuntat complet la lactate..oua si carne...
Ce sa mai fac?
A...mi-a dat medicul de la infectioase...prednison..p 20 de zile..incepand cu 5 pe zi...si am citit reactii adverse...mari..plus retentie de apa..si sunt sceptica sa ma apuc sa le iau..caci..nu am un diagnostic...nu inteleg de ce mi-a dat un tratament..fara diagnostic..si prima data medicul orl..pana sa fac analizele mi a dat zinat si ibuprofen...7 zile..fara rezultat..
Sa-i las in pace?Sa ma caut la cap mai bine?Sa fac biopsie desi nu ma doare nimic ?Poate sa fie cancer?Am 26 de ani dar nu e relevanta varsta...boala ataca la orice varsta..Ce sa mai fac?Ma caut zilnic..inghinal...la sani..subrat, clavicular...nu a aparut nimic..
Va rog frumos sa imi dati un sfat...
Va multumesc!
5 comentarii
0
27-02-2015, ora 12:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu mia citi nimic pe internet
2 NU te mai palpezi..decat dupa ce termini o facultate de medicina
3 NU ioti bate joc de organmism cu diete prostesti ca daii peste cap metabolizmul corect si normal sa apara probleme
4 documenteazate corect despre alimentatia sanatoasa...
0
28-02-2015, ora 10:21
anesthesia89
Nu este medic/terapeut
anesthesia89
Multumesc frumos pentru raspuns.Aveti dreptate, nu am terminat o facultate de medicina, nu sunt in masura sa pun un diagnostic.Cred ca in cautarile mele a intervenit o alta boala..ihopondria.Dar referitor la ganglioni?Ce sa fac?Nu este normal sa ii simt...sa se umfle sa se dezumfle...la fel si amigdalele...Ce analize ar trebui sa mai fac?Ce medic ar trebui sa mai consult?Sa ma duc direct la oncologie?Ma dau oamenii afara daca ma duc cu analizele enumerate mai sus bune?In ce stadiu al cancerului ies analizele proaste?
Va multumesc!
0
28-02-2015, ora 17:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce am postat despre
refluxul gastro-esofagian
cum afecteaza acidul gastric amigdalele si faringele
si cum apar ganglioni de la fatul ca se mananca mult acru, citric, otet, lamai.. care inflameaza amigdalele si ca urmare se ajunge la stres si frica de cancer ( care trebuei tratat foarte serios la psiholog)
0
16-06-2021, ora 23:10
Iuliana.Lys
Nu este medic/terapeut
Iuliana.Lys
Bună Anesteshia! Care mai este starea ganglionilor? O situație similara am și eu de aprox 3 ani. Hematolog ul a recomandat biopsie, iar orl-isti mi-au zis ca nu au de ce sa ii biopsiez dacă sunt sub 1.5 cm. Ți-ai făcut biopsie?? Ai rămas la fel? Eu ma gândesc deja ca dacă fac biopsie am doua variante: cancer sau psihiatru/psiholog, pt ca dacă nu este limfom, în maxim 6 luni, ajung sa suspectez iar ganglionii rămași, ca sunt limfom. Iar dacă este limfom, deja de 3 ani, eu ii știu, nu au crescut vizibil. Se simt doar când ii palpez(apăs) sau la o infecție, (orl, dentara) când ma dor. Îți mulțumesc!! Sănătate!!
0
06-08-2021, ora 18:38
Deea95
Nu este medic/terapeut
Deea95
Si eu o situatie similara de 1an si ceva(s-ar putea mai mult ca i am gasit intamplator), am facut analize totul ok cu exceptia EBV si am mai vorbit cu persoane care au ganglioni ramasi mariti de multi ani si sunt bine mersi.Doctorii la care am fost au zis ca is mici (pana in 1cm) si sa nu mi fac griji.Am si o faringita cronica de multi ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •