ganglioni cervicali durerosi, usturime in gat prelungite

05-07-2010
utilizator_76553
Nu este medic/terapeut
utilizator_76553
eu cred ca este urmare a unei mononucleoze infectioase cu care am fost diagnosticata cu peste 1 luna in urma, desi manifestarile specifice-ca o raceala mai puternica- au fost atunci si au durat numai cateva zile

am ramas cu ganglionii putin inflamati, insa de cam o saptamana s-au inflamat mai tare si ma jeneaza, in special pe partea stanga sus, ii simt si ma ustura in gat daca beau ceva rece(desi am evitat) sau ceva acru (ca ceaiul de fructe), limba e incarcata si inghit mai greu

eu in general cand racesc cu gatul am probleme prima data, as putea spune ca sunt mai sensibila, am avut acum doi ani o perioada de bulimie cand mi-am indus stari de voma si probabil asta mi-a distrus din tesut...

as vrea sa stiu daca poate fi urmare a mononucleozei- poate s-a reactivat pe stres si alimentatie proasta- sau o infectie cu bacterii sau inseamna o noua infectie virala...

nu stiu cate griji ar trebui sa imi fac, mai ales ca nu am posibilitatea sa ajung la medic foarte curand

m-ar ajuta enorm un raspuns avizat!
va multumesc
10 comentarii
0
05-07-2010, ora 21:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie neaparat sa fii vazuta l aORL.. si Gastrologei.
daca intradevar nu poti sa ajungi la medic.
faci cateva poze cu faringele.. sa se vada bine amigdalele si mucoasa faringelui.. si trimitele pe mail
0
18-02-2011, ora 19:22
costea angie
Nu este medic/terapeut
costea angie
as dori si eu un diagnostic de la dl. doctor ma ustura limba si gatul nu ma doare cand inghit dar ma ustura indiferent ce iau in gura nu pot sa ajung la medic momentan sant in strainatate si aici este greu sa ajungi la medic fara acte in regula nu stiu ce sa iau cu ce s ma tratez este foarte rau senzatia asta imi da tot organismul peste cap plus de asta am si o ameteala care ma chinuie toata ziua nustiu daca are legatura una cu alta poate de la sinusuri nu stiu nu sant medic numai presupun pentru ca in momentul cand am usturimea mi se usuca narile tare
0
18-02-2011, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de usturime..este caracteristica pentru problemele gastrice
1 regim strict alimentar fara acru, acidulate si citrice
2 garagara cu apa de gura
3 tab de supt cu eucalipt
4 vit A uleioasa pusa in nas cate 4 pic din 4 in 4 ore
5 pentru ameteala tre sa stii ce tensiune ai
daca e mai mica de 110 /70 tre sa ei Ginseng in orice forma si ceai si fiole de baut
un complex de vitamine si minerale
0
22-02-2011, ora 10:00
costea angie
Nu este medic/terapeut
costea angie
mutumesc dl.doctor sper sami fie de folos sfatul dumneavoastra numai ca acuma e mai rau de cum era stomacul nu ma doare toata problema o am cu gatul dimineata cand ma trezesc ma chinuie vreo jumatate de ora pina curat depunerile de peste noapte expectorez ceva gelatinos ca niste bilute care ma chinuie ingrozitor mereu trebuie sami dreg vocea si sa tusesc ca sa pot elimina acuma mi sa iritat gatul foarte tare si saliva imi este foarte acida parca mie cerul guri oparit asa e senzatia de parca mi se contracta limba si mi se ascut dinti locuiesc in londra spunetimi ce medicament sa iau aici daca se poate va multumesc cu tensiunea tot timpul lam avut mic 10/8 9/8 nu stiu daca e normal si daca de aici vine ameteala
0
22-02-2011, ora 10:09
costea angie
Nu este medic/terapeut
costea angie
am uitat sa spun ca folosesc dicarbocalm daca este bine sau nu dar observ ca nu mai are efect si mai folosesc difflam spray mai amelioreaza usturimea di gura si gat doar pentru scurt timp
0
22-02-2011, ora 16:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dicarbocalm NU trateaza.. doar neutralizeaza pe moment acidul gastric dar in acels timp provoaca formarea altui acid la loc
TRe sa ei Almagel 1 lingurita dupa fiecare masa
0
29-04-2011, ora 10:20
adriana pop
Nu este medic/terapeut
adriana pop
ma doare gatul sub barbie de vreo patru luni, am fost la un medic si mi-a zis ca am chist tireoglos, dar ca e mic si nu il poate scoate inca, in urmatoarea luna am fost in alta parte si mi-a zis ca am goi ganglioni inflamati sub barbie, am facut tratament cu antibiotice, nu mi-a trecut, am fost la al treilea medic, i-am aratat doua ecografe, din ambele cazuri si a zis sa stau linistita ca e o adenopatie si va trece. Intre timp eu tot simt dureri sub barbie, nu constant, uneori, dar simt si ceva umflaturi nu mari, dar le simt la palpare.
Ce sa mai fac? Unde sa mai merg? Sau sa astept sa treaca?
Multumesc
0
29-04-2011, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog
2 consult la ORL
exclus initial toate focarele de infectie
daca nu se rezolva mergi la Hematologie
0
29-04-2011, ora 14:41
adriana pop
Nu este medic/terapeut
adriana pop
Am fost la stomatologie, a zis ca am ceva probleme cu gingiile, la dinti nu mi-a descoperit nimic
Am fost la trei ORL-isti, sunt cele trei variante descrise mai sus
Mi-am facut analizele complete de sange luna trecuta, sunt toate bune

Dar, ma doare limba constant de cativa ani, mai ales pe margini, poate avea vreo legatura?
Multumesc
0
29-04-2011, ora 15:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
limba.. pe margini.. sta mereu in contact cu GINGIILE
nu ti se pare normal ca sa ai si probleme la limba daca ai probleme la gingii !????????????
mai faci si un consult la gastrologie ( limba este oglinda tractului digestiv) daca ai o problema in abdomen.. poate indirect sa apara probleme si in cavitatea bucala
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •