ganglioni axilari inflamati

107 comentarii 1 2 3 4
0
27-09-2012, ora 03:40
tania87
Nu este medic/terapeut
tania87
Buna ziua doamna Dr. As vrea sa aflu parerea dvs.. De vreun an de zile au inceput sa imi apara ganglioni axilari inflamati in partea stanga sau dreapta. La inceput ii aveam o data pe luna, cam inainte de menstruatie. Peste vreo 3 luni, auzisem ca poate sa fie din cauza antiperspirantului, mi l-am schimbat si parca nu mai apareau ganglionii. Insa, dupa vreo 3 luni, iarasi au inceput sa-mi apara, nu stiu daca tine de menstruatie sau nu, acestia pot sa apara oricand, si in vreo 2 zile dispar, si apoi iarasi apar. Sint mici, durerosi, si rosietici. Tin sa va spun ca am avut operatie 6 ani in urma, mi-au inlaturat un fibroadenom benign, care avea vreo 1.5 cm, mobil, tare, nedureros. Am facut dupa aceea ecografii cred (ultrasonografii) la san si mi s-a spus ca mai am ceva adenomi, dar e devreme de inlaturat. Mi s-a spus ca e vorba de mastopatie chistica. Acum am 25 de ani, nu am nascut. De vreun an si jumatate nu am fost la mamolog (sint in strainatate). Mama mea a murit anul trecut de cancer la san.. As vrea sa intreb daca intradevar acesti noduli pot sa apara atit de des de la mastopatie, si daca as putea sa cumpar singura un gel, sau ar trebui numaidecat sa ma adresez la un medic.
Va multumesc mult.
0
14-11-2012, ora 17:45
Alexandra0609
Nu este medic/terapeut
Alexandra0609
Buna ziua! Am 16 ani si am de doi ani cu aproximatie un ganglion inflamat la axila dreapta, anul aceasta am fost si am facut o ecografie, iar doamna doctor mi-a spus ca nu e un motiv de ingrijorare si este ceva care o sa treaca, tin sa mentionez ca inainte de menstruatie locul in care este situat acesta este foarte dureros. ar trebui sa merg si la un alt doctor pentru mai multe investigatii ? alte sfaturi
0
11-02-2013, ora 15:39
madalinadariana
Nu este medic/terapeut
madalinadariana
Buna ziua,
Dimineata am simtit sub brat o usturime si cand am pus mana am simtit o umflatura.
Oare ce este?
0
14-05-2013, ora 19:57
Ionut_grigore
Nu este medic/terapeut
Ionut_grigore
Buna ziua, cam aceeasi problema o am si eu ca a madalinei, m am trezit de ceva timp cu un ganglion sub axila stanga, am fost la medic, mi a prescris augmentin 1g si un antiinflamator, mi a trecut in 48 ore, dupa doar 2 zile mi a aparut altul, l am tratat si pe acela o saptamana tot cu augmentin, mi a trecut si ala, si acum s au mai inflamat alti 2, cate unul per axila, am facut niste analize de sange ca sa mi scot panica din cap cu tot felul de boli, astept rezultatele pe vineri, ideea e ca pana la analize am facut o hemograma, si acolo indicau toate rezultatele valori normale, acum intrebarea mea este in felul urmator, daca hemograma arata la toate analizele valori normale asta inseamna ca nu este nici o infectie in corp?si daca da, atunci dc s au inflamat acesti ganglioni?(care am inteles ca se umfla putin, si devin durerosi la palpare si cand intinzi bratul drept)pt ca am inteles ca atunci cand se inflameaza un ganglion inseamna ca exista o infectie in organism...deci ce poate fi d-na doctor.Va multumesc mult de tot
0
16-05-2013, ora 18:50
alycia
Nu este medic/terapeut
alycia
Buna ziua, as avea si eu o intrebare...am 44 ani si am facut mamografie si echo mamar unde mi-au fost depistate niste chisturi cu diametru intre 3-8 mm. Dupa depistarea acestor chisturi am mai facut 2 controale de echo mamar la intervale de 6 luni, aspectul lor e acelasi nemodificat insa de fiecare data mi-a gasit limfonoduli axilari cu aspect inflamator bilateral.Nu ma dor si nu ma deranjeeaza, ce poate fi?
0
17-07-2013, ora 19:03
Diana777
Nu este medic/terapeut
Diana777
Buna ziua!
De ieri mi-a aparut in zona axilei bratului stang o mica umflatura. Ieri era destu de dureroasa, dar azi durerea s-a mai diminuat. Precizez ca zona nu este rosie si nici umflatura.Mestruatia ar trebui sa imi vina peste 4 zile, ciclum menstrual fiind regulat, 32-33 de zile. Acum 5 zile am luat pilula de a doua zi Escapelle. Ce poate fi? Am scris toate aceste detalii gandindu-ma ca au vreo legatura. Multumesc anticipat!
0
02-08-2013, ora 22:23
omulet
Nu este medic/terapeut
omulet
Buna seara, am si eu o mica problema- dupa epilare cu ceara mi-a aparut la axila cateva bubite care sunt rosii si tari sub piele si care dor foarte rau, Medicul de familie mi-a recomandat betadina si fucicort, e deja a trea zi dar nu vad nici o ameliorare, Ce ma sfatuiti?
0
14-08-2013, ora 03:33
Ral.uuu
Nu este medic/terapeut
Ral.uuu
Buna seara! Am 17 ani si am observat, prin palpare, in urma cu vreo 5 ani un fel de "galma" la nivelul axilei. Zona respectiva se prezinta perfect normal, nu este rosiatica sau inflamata, iar nodulul respectiv este foarte mic. Ce ar putea fi?
0
02-09-2013, ora 23:02
roxanaandreea
Nu este medic/terapeut
roxanaandreea
Buna seara! De aproximativ 2 ani mi-a aparut un ganglion in zona axilei, de marimea unui bob de mazare, in timp s-a marit ajungand cam de marimea unei nuci, desi medicul mi-a recomandat operatia, nu sunt atat de convinsa, fiind o zona foarte sensibila.Problema e ca o perioada acesta supura (cateva picaturi) daca apasam pe el. Ce ma sfatuiti? Va multumesc!
0
03-09-2013, ora 13:31
levantzica
Nu este medic/terapeut
levantzica
Buna ziua! Am 28 de ani si sunt insarcinata in 7 luni. De vreo 3 luni mi-a aparut la subrat o inflamatie care nu este rotunda, nu as stii sa va spun ce forma are si nici daca este un ganglion. Am fost prima data la medicul de familie care mi-a recomandat sa aplic local Fastum Gel timp de 4 zile. N-a avut niciun efect. Apoi am mers la medicul meu ginecolog care a pus putin ecograful in zona respectiva si mi-a palpat axila si sanul si nu a sesizat nimic suspect. Mi-a zis ca poate fi de la laptic, pentru ca sanii sunt incordati si nu a sesizat nimic suspect, din cate mi-a zis. Acum 3 saptamani am mai fost la un consult ginecologic si un alt dr. a palpat zona si m-a intrebat daca am mai avut probleme cu ganglioni inflamati. Ce-i drept, am avut. Anul trecut am nascut primul bebe si in timpul alaptarii am intampinat mari probleme cu sanii, deoarece am avut canalele de lapte infundate, iar in primele saptamani de alaptare mi s-au inflamat ganglionii de la ambele axile, dar au disparut problemele imediat ce productia de lapte s-a reglat cu suptul bebelusului. Acum nu stiu ce sa cred si imi fac si probleme, Doamne fereste sa nu fie ceva grav! Umflatura este cateodata dureroasa, la atingere, simt ca am ceva acolo. Nu stiu, cateodata am impresia ca este moale, alteori ca este ca un nodul, nu stiu daca e doar chestie de perceptie. Ce poate fi? Sunt foarte agitata si va rog din suflet sa-mi spuneti si parerea dvs. Analizele de sange au iesit bune de fiecare data, ultima HLG am facut-o acum 3 sapt si totul e in limite normale. Daca, doamne fereste, ar fi o tumora maligna, ar iesi un rezultat ciudat in HLG? Si care ar fi acela. Va rog sa-mi raspundeti! Multumesc!
0
12-09-2013, ora 16:05
cristinao24
Nu este medic/terapeut
cristinao24
Buna ziua, acum cateva zile mi am descoperit un ganglion, asa pare, intre zona genitala si picior in partea de sus. credeam ca este pe os initial, ceva depunere de calciu, dar l am tot bazait si am obs ca este situat langa os undeva. nu foarte tare la atingere dar nici moale, nu e mobil, si nu doare. nici nu se vede decat se simte la atingere. aproximativ 1 cm sub straturile de piele. Cam ce ar putea fi ? V as fi recunoscatoare pt un raspuns, va multumesc !
0
11-03-2014, ora 22:20
Rox V
Nu este medic/terapeut
Rox V
Buna ziua.astazi am depistat ca am la axila un mic bob de grante umflat, iar cand intind bratul si apas pe el ma doare putin.Ce poate fi? Sunt foarte speriata.Va rog sa ma ajutati !!!!!
0
31-07-2014, ora 09:16
radu gabriela
Nu este medic/terapeut
radu gabriela
Buna ziua Doamna Doctor, am 22 de ani si sunt insarcinata in 6luni de 3sap aproximativ mi-a aparut o galma la nivelul gatului sub piele, spunetimi daca este grav sau ce ar putea fi. nu ma doare daca apas si nici cand inghit nu ma supara
1
29-03-2015, ora 05:01
Ramo01
Nu este medic/terapeut
Ramo01
Buna. Sunt foarte speriata, de vreo 2 luni, in jurul axilei mi-a aparut o umflatura roz si dureroasa. In timp a crescut, dar nu arata semne ca ar avea puroi. Acum cateva saptamani ea a facut o cojita subtire care la cateva zile dupa a cazut. Rana nu a mai facut coaja si eu acum am o rana deschisa, nu se mai inchide. In afara se observa cum iese un fel de care, sa zic asa care ma ustura si ma doare la atingere si nu stiu ce sa fac, ca nu se vindeca. Nu stiu ce este sau ce ar putea fi. Va rog daca puteti sa ma ajutati. Multumesc.
0
17-04-2015, ora 20:45
olgajechiu88@gmail.com
Nu este medic/terapeut
olgajechiu88@gmail.com
Buna ziua, as dori o parere a Dvs., sotul meu are 31 de ani si de citeva luni are o problema cu zona de sub brat. Ii apar periodic, in diferite zone de sub brat, niste umflaturi situate adinc in piele, se simt doar daca le cauti, insa il deranjeaza si il dor, la sigur nu e foliculita si nici hidrosadenita, imi puteti da un sfat ce ar putea fi? Poate fi alergic la un anumit deodorant sau sunt ganglioni limfatici?
0
01-12-2015, ora 13:55
Vivian26
Nu este medic/terapeut
Vivian26
Buna!Acu 9 ani mi-au aparut niste ganglioni axilari inflamati in partea stanga.am fost la oncolog si mi-a spus ca au aparut din cauza epilatului cu lama.am facut un tratament si atat.de disparut nu au disparut.nu ma deranjeaza, decat la palpare, putin!acum mi-a mai iesit unul in partea dreapta, dupa 12 ore de la epilare cu lama si ma doare destul de tare.mi-am facut o programare la oncologie, sectia hematologie, in 3 sapt, momentan nu sunt in tara.credeti ca e ceva grav?
Multumesc!
0
31-01-2019, ora 21:17
Nikulita
Nu este medic/terapeut
Nikulita
Buna seara. Asi avea si eu o intrebare. Acum doua luni am depistat la subratul drept un ganglion inflamat cam de 1 cm, iar la cel sting unul un pic mai mic. Cam tot in acea perioada am fost diagnosticata cu mastopatie fibro-chistica la ambii sini. Acum 2 saptamini am mai foat diagnosticata cu toxocaroza. Poate fi unul din acestea cauza inflamarii ganglinilor sau trebuie sa caut in alta parte. Multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns
107 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •