ganglioni mariti la gat si in zona inghinala

27-04-2007
Gabriel01
Nu este medic/terapeut
Gabriel01
Salut am si io o problema.. am ganglionu hai sa nu zic unflati. am putin mariti.. si la gat si la zone inghinala... am acet lucru de cand eram mic. sincer sa fiu nici nu stiu de cand... nu ma dor nu simt nimic.. dar totusi.. ma intreb dece sunt asa.. si din ce cauza sunt un pic mariti..:|
3 comentarii
0
27-04-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu precizati ce virsta aveti si ce inseamna de cand erati mic...de 2-3 ani sau de zeci de ani...Asa ca mi-e greu sa trag concluzii, dar, in tot cazul, poate sa nu fie nimic sau pot fi si lucruri f serioase cu poliadenopatie. O biopsie dintr-un ganglion ar fi gestul cel mai corect. De asemenea- o hemoleucograma, un test HIV, un test Toxo IgG, Test pt CMV, Test pt mononucleoza infectioasa(R. Paul-Bunel de ex), un test pt Borelia burgdorferi(borelioza Lyme) ar ajuta sa excludem lucrurile serioase ce ar putea fi. Daca aceste teste ies normale, probabilitatea sa fie ceva serios scade mult.
0
27-04-2007, ora 00:00
Gabriel01
Nu este medic/terapeut
Gabriel01
io am 20 de ani si astea din cate imi amintesc io... kred nu sunt sigur de la cel putin 8 -9 ani... daca nu mai mult...
0
12-03-2010, ora 16:21
zurlitz
Nu este medic/terapeut
zurlitz
Buna ziua. In urma cu 1 an am descoperit ca am cativa ganglioni laterocervicali cu dimensiuni intre 6 si 14 mm.

Mi-am facut cateva analize, o sa le scriu aici:

virus ebstein barr - Vca IgG 191.056 AU/mL si valoarea de referinta e: negativ 20 si pozitiv 20.
VCA IgM 2, 977. Valoare de referinta: negativ 20 si pozitiv 20

anticorpi heterofili (mononucleoza infectioasa) pozitivi si anticorpi citomegalovirusIgG pozitivi si IgM negativi.

Hemoleucograma a iesit ok. Toxoplasmoza a iesit bn.

A trecut 1 an si ganglionii nu au disparut, medicul infectionist a spus ca dureaza ceva pana dispar.
Am o nelamurire, ebstein barr vca IgG e negativ sau pozitiv? In cazul in care valoarea mi-a iesit negativa si anticorpii pt mononucleoza sunt pozitivi ce inseamna? Ca am virusul sau nu? stiam ca ebstein barr e concludent.
Am mai aflat zilele trecute ca si in cazul tbc-ului ganglionar se pot inflama ganglionii. Oare e posibil sa am tuberculoza ganglionara? Nu stiu de ce am acesti ganglioni si de ce nu se retrag.

In speranta ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri, va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.