ganglion submandibular inflamat

09-10-2010
pmaria
Nu este medic/terapeut
pmaria
Buna dimineata,

Ieri seara am descoperit ca am un nodul de marimea unui bob de mazare chiar sub mandibula. Nu este foarte dur, mai degraba de consistenta cauciucului, bine definit, usor dureros dar nu-mi dau seama daca este mobil sau nu. Am o stare generala buna dar precizez ca am unele probleme cu gingiile, imi sangereaza si la periat dar cateodata si in timpul zile. Folosesc produse pentru gingii inflamate, cumparate de la farmacie, s-a ameliorat dar nu a trecut. Nodulul (ganglionul inflamat) poate fi cauzat de acesta?
Multumesc mult
26 comentarii
0
09-10-2010, ora 13:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
1. trebuie sa.. NU.l mai masezi si sa.l deranjezi
2. sa mergi la stomato
0
09-10-2010, ora 19:50
pmaria
Nu este medic/terapeut
pmaria
va multumesc mult... azi am observat ca sunt si putin racita, ma cam doare si gatul...
o sa incerc sa ma duc luni la dentist si la medicul de familie... sper doar sa nu fie ceva grav
multumesc inca o data
0
14-06-2011, ora 20:17
doina22
Nu este medic/terapeut
doina22
am un ganglion submandibular pe partea stanga de cativa ani, nu stiu exact 4 ani sa fie, este nedureros si am fost la spital la buco maxilo facial si la facultatea de stomatologie dar nu au stiut ce este, am luat antibiotice dar degeaba e la fel, nu ma doare doar este acolo si imi sta pe creier pt ca am citit tot felul de prostii pe net de cancer de sida si sunt foarte speriata, ce poate sa fie???cred ca este mobil pt ca odata il pipai si pare mic si cateodata e mai mare cred ca se duce mai in spate si mai in fata, ultima data la ecografie avea putin peste un cm acum 1 an de zile !v rog ajutati ma am 23 de ani si sunt foarte speriata
0
14-06-2011, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lasa ganglionul in pace
cu cat mai mult o sa.l masezi, cu atat o sa creasca in volum si o sa trebuieasca sa.l scotiu chirurgical
sistemul limfatic + ganglionii sunt meniti sa ne apre ede miile de microbi din jurul nostru. atat timp cat nu doare si nu creste.. lasa.l in pace !
0
14-06-2011, ora 23:07
doina22
Nu este medic/terapeut
doina22
mi-am adus aminte ca medicul de la spitalul floreasca a spus i s ar parea ca am pietre la glanda salivara si de la asta ar putea sa fie si ganglionul, dar nu stia sigur mi a scos doua masele de minte atunci si mi a dat antibiotice dar a ramas la fel, va multumesc din suflet ca mi ati raspuns atat de repede, m au tot speriat forum urile astea, am citit de sida si de cancer de am zis ca intru in depresie, dar eu ma simt foarte bine si nu am alte simptome?cunoaste ti un doctor bun in bucuresti unde ma pot duce?sau ar trebui sa renunt la :google:si sa ma linistesc sa numai ciotesc toate prostiile!va multumesc inca odata!
0
16-06-2011, ora 08:49
pmaria
Nu este medic/terapeut
pmaria
Buna dimineata, eu sunt cea care a initiat subiectul si vroiam doar sa-ti spun sa stai linistita, daca medicii ti-au spus ca nu e nimic, si in 4 ani nu s-a dezvoltat si nu au aparut alte simptome, nu ar trebui sa fie nici o problema (pentru linistea ta, pentru ca vad ca vorbesti de sida, du-te si fa-ti analiza, pe timpuri se facea la Babes, dar o sa vezi ca nu e nimic). Mie mi s-a spus si ca odata inflamat, un ganglion are mari sanse sa ramana mai maricel si sa nu se retraga niciodata, dar asta nu inseamna ca este bolnav, pur si simplu asa reactioneaza ei. Este ESENTIAL si VITAL pentru sanatatea ta mentala (o spun din experienta) sa NU TE MAI UITI PE INTERNET. Si eu eram la limita unei depresii doar pentru ca citeam prostii pe internet. Cauta un medic bun, in care sa ai incredere, public sau privat, si du-te la o ULTIMA consultatie!
Sper ca ti-am fost de folos si sanatate multa!
0
16-06-2011, ora 11:55
doina22
Nu este medic/terapeut
doina22
buna dimineata, va multumesc din suflet, sper sa gasesc un medic bun sa vad c este defapt, pana acum se uitau la mn k la un extraterestru spuneau k e prea mic sa isi dea seama, iar cu internetu noroc ca sunt mai tare de inger ca altfel faceam depresie, nu numai din cauza ca as putea pati eu ceva doar gandul ca familia si sotul meu ar avea viata distrusa daca as avea ceva grav, dar decand am citit de hiv nu am mai avut liniste ci gandu ca as fi putut sa imbolnavesc si alte pers, dar testu nu am curaj sa il fac, oricum multumesc pt mesaj! multa sanatate
0
17-06-2011, ora 11:44
crissumia
Nu este medic/terapeut
crissumia
Buna ziua!
Am facut un examen coputer tomografic (CT) iar rezultatul este ingrosare de mucoasa sinus maxilar drept, mucocel sinus maxilar stang cu diametrul 12/10, 3. Din cate am citit mucocel este de fapt o tumora beninga care se rezolva chirurgical. Sunt putin speriata pt ca nu as vrea ca in urma interventiei sa raman cu semne sau tumefactii. As vrea sa stiu daca este grav.
0
18-06-2011, ora 17:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventia se face indoscopic prin nas.. fara semne pe fata
0
05-09-2011, ora 13:49
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Buna ziua, am si eu o intrbare, acum 5 zile am fost intepata pe funte de o albina, a doua zi mi s-au umflat ochii.Am vb cu doctorul de familie si mi-a recomandat nurofen forte si aerius.Inflamatia s-a retras dar acum 4 zile am obervat si un ganglion submandibular pe stanga cam de 1 cm, dar dimineata parca e mai inflamat iar gatul ma intepa cand inghit.Doctorul de familie mi-a spus ca este o reactie alegica la albina, este cazul sa ma ingrijorez, sa fac investigatii mai amanuntite?multumesc
0
05-09-2011, ora 16:24
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ana-alessia se poate sa fie o faringita streptococica daca ai durere in gat si ganglioni umflati.
Mergi la medicul de familie sa iti dea trimitere la ORL. Trebuie sa faci o analiza, se numeste
Exudat faringian cu antibiograma.
Antibiograma este necesara ca sa se afle la ce antibiotic este sensibila bacteria si ce tratament sa ti se dea. Sa nu iei nici un antibiotic fara aceasta antibiograma deoarece bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice.
Pentru streptococ, tratamentul nu se intrerupe timp de cel putin 10 zile si se ia la ore fixe fara intarziere, ca sa nu capete rezistenta bacteria la acel antibiotic.
Nu cred ca are legatura cu intepatura de albina dupa atatea zile.
Mergi maine la doctor si vezi ce zice dar mergi si la ORL.
0
06-09-2011, ora 09:08
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Multumesc pt raspuns, am sa merg sapt acesta daca nu dispare, dar ciudad este faptul ca si cumnata mea a fost muscata sambata de o albina tot in frunte iar duminica seara i-a aparut si ei ganglion tot sub ureche si nici ei inca nu i-a trecut, am vb si ea cu doctorul de familie si a spus ca este o reactie alergica la venin.Iar gatul nu ma doare f tare doar ca am o jena cand inghit, s-ar purea sa fie de la ganglion ca e destul de mare.
0
05-10-2011, ora 20:45
S.Anca
Nu este medic/terapeut
S.Anca
buna seara, am vazut ca s-a tot discutat despre ganglioni submandibulari.mie mi-a aparut de cateva luni o umflatura sub barbie...poate chiar doi cm de la osul barbiei in jos, marimea ei fiind de de doi-trei cm circumferinta, ma deranjeaza pentru ca simt o jena la limba cand vorbesc, la cascat si parca il simt tot timpul umflatura chiar daca nu este dureroasa...nu stiu ce poate sa fie...drept este ca ma tot ung cu o alifie de la naturisti pentru inflamatii care ajuta parca un pic sa se retraga, dar cum nu ma dau dupa un timp iar reapare...ce credeti ca ar putea fiii sau unde sa ma adresez, la orl sau endocrinologie...multumesc mult pentru atentie...o seara minunata
0
05-10-2011, ora 23:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
ancasebok, cred ca ar trebui sa mergi la clinica de chirurgie maxilo-faciala.
In zona pe care o descrii nu sunt ganglioni dar medicii de acolo or sa te indrume ce sa faci.
Acolo au aparatura speciala pentru problemele din zona capului.
0
19-12-2012, ora 19:28
yo
Nu este medic/terapeut
yo
buna seara, acum 2 luni eu am fost racita si am avut probleme cu urechea stanga, era infundata si nu mai auzeam cu ea, tot pe partea stanga am probleme si cu o masea ca imi tot apare puroi la ea, eu am observat de ceva timp k mi'a iesit ca un fel de nodul un partea stanga la gat sub mandibula, nu stiu daca e nodul pt ca el e asa ca un fel de cauciuc si cand il masez se duce dintr'o parte in alta, e ca o galca.va rog sa'mi raspundeti si mie la mesaj. Multumesc !
0
19-12-2012, ora 19:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. obligatoriu acea masea o dai afara
2 ureche se infunda din cauza nasului
desfunzi nasul, incalzesti urechea si ar trebui sa se rezolve
sfatul meu este urgent maine sa mergi la stomatolog si la orl...
daca se agraveaza simptomele.. 5 zile o sa suferi grav...cat o sa fie zile libere
0
19-12-2012, ora 23:09
yo
Nu este medic/terapeut
yo
Acum nu mai am probleme cu urechea..m'a deranjat cat timp eram racita, ma mai deranjeaza mesaua din cand in cand, pe care o voi scoate curand, daca puteti sa'mi raspundeti la ce v'am scris mai sus despre acel nodul, deocamdata nu pot merge la doctor pentru ca nu sunt in tara si am inteles ca aici unde sunt eu ca sa pot merge la urgenta imi trebuie trimitere de la doctor de familie, si nu am aici, problema cu nodulul ma cam ingrijoreaza, , , a putea fi ceva grav ? Multumesc !!
0
20-12-2012, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e un ganglion.. ca urmare a infectiei dentare
0
23-12-2015, ora 22:29
qMarian
Nu este medic/terapeut
qMarian
Salut, sunt un adolescent oarecare in varsta de 16 ani, azi pe la ora 15:30 dupa ce am terminat de mancat am simtit ceva sub limba si nu am putut sa il scot nici pana acum. Pe la 19:00 am simtit ca am o umflatura in partea stanga a gatului sub mandibula pana unde se termina placa osoasa, sper sa nu fie ceva foarte grav ( acea umflatura este dureroasa, nu pot sa ii descriu diametru sau cu ce se aseamana ). Si incodata sper sa nu fie ceva foarte grav, si va multumesc celor care au raspuns acestei intrebari.
0
24-12-2015, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 mi se pare ca prea des repeti cuvântul : foarte grav...
nu e un semn bun si cred ca e cazul sa discuti cu un psiholog despre boli si viata...
2 de la un aliment acru sau acid..sa inflamat o glanda salivara
3 excluzi complet din alimentatie sucurile, fructele citrice, mâncarea cu otet si lamaie
4 folosesti des o apa de gura
5 NU palpezi deloc acel loc
6 luni mergi la Stomatolog si orl sa vezi ce se mai poate face
0
24-12-2015, ora 14:10
qMarian
Nu este medic/terapeut
qMarian
Am fost azi la un spital si a zis ca este o glanda salivara inflamata ! Multumesc pentru raspuns. Si mi sa spus sa cumpar Nistatina, este buna la ceva ??
0
24-12-2015, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste tot ce gasesti despre Sialoadenita
0
10-01-2016, ora 18:52
picasa
Nu este medic/terapeut
picasa
Bună seara dn-ule
doctor, am un ganglion submandibular stingă mărit cam de 1, 5 ani, am făcut analize de singe nu mi a iesit nimc rau numai triclicetidele un pic marite şi am facut si ecograf la git am fost la 2 medici orl am luat medicamentatia prescrisă de medici dar nu a scăzut în dimensiune, nu mă doare, mulţumesc aştept un sfat cu respect.
0
10-01-2016, ora 20:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu consult si la stomatolog
in rest invatati sa.l neglijati, nu.l atingeti si nu.l masati
organismul stie ce face... o sa.l micsoreze daca o s.ai creati conditiile necesare
0
11-01-2016, ora 11:27
picasa
Nu este medic/terapeut
picasa
Mulţumesc ptr răspuns, probleme cu dantură nu am, e format exact sub două măsele care au fost extrase cu vreo 20 ani în urmă, totuşi o să fac o radiografie dentară, mulţumesc, cu stimă şi respect
0
17-12-2017, ora 12:59
Tea 34
Nu este medic/terapeut
Tea 34
Buna ziua domnule doctor... am si eu o problema fetita mea in vârsta de 12 ani jumate de ieri are un ganglion umflat nedureros submandibular partea stânga insa este destul de mărișor, Menționez ca s a mușcat destul de rău de buza de jos si câteva zile a avut o rana... are si o carie mica la a patra măsea din spate pe partea de jos... insa este foarte mica... cred ca e vorba de premolarul 2... mai apoi imi este enorm de frica sa nu fie ceva foarte grav... va rog spune ti-mi poate fi o formațiune de natura rea ? Alte simptome nu are si starea ei generală e foarte buna doar eu sunt panicata !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.