ganglion submandibular dupa intepatura de albina

05-09-2011
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Buna ziua, acum 5 zile m-a intepat o albina in zona fruntii, a doua zi mi s-au umfalat ochii, am vb cu doctorul de familie si mi-a recomandat antiinfamatoare si aerius.Infamatia a disparut, dar tot dupa a doua zi mi-a aparut si un ganglion submandibular in partea stanga si o senzatie de intepatura si parca infalmatie in gat cand inghit.Am vb cu doctorul de familie si mi-a spus ca este o reactie adversa la intepatura de albina.Aum intrbarea mea este daca sunt normale aceste simptome sau sunt nevoie de investigatii suplimentare.Va multumesc frumos
3 comentarii
0
05-09-2011, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. veninul de albina da multe reactii pe termen lung.. pana la 21 de zile
dar ar fi bine sa vada si un medic ORL.. gatul
0
05-09-2011, ora 15:01
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
va multumesc frumos pt raspuns dar intepatura in gat simtita la inghitire nu poate fi provocata de ganglion?Iar in ceea ce priveste reactiile de la veni pot fi grave si dupa 5 zile de la muscatura?
0
06-09-2011, ora 09:07
ana-alessia
Nu este medic/terapeut
ana-alessia
Multumesc pt raspuns, am sa merg sapt acesta daca nu dispare, dar ciudad este faptul ca si cumnata mea a fost muscata sambata de o albina tot in frunte iar duminica seara i-a aparut si ei ganglion tot sub ureche si nici ei inca nu i-a trecut, am vb si ea cu doctorul de familie si a spus ca este o reactie alergica la venin.Iar gatul nu ma doare f tare doar ca am o jena cand inghit, s-ar purea sa fie de la ganglion ca e destul de mare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chistul submandibular