ganglion sau nodul?

30-04-2008
cata82
Nu este medic/terapeut
cata82
Buna ziua! In aceasta dimineata am descoperit la subrat o umflatura dureroasa, este ceva care se simte la pipait, dar este sub piele, pt ca deasupra pielii nu se observa nimic.
As vrea sa stiu despre ce e vorba
33 comentarii 12 Înainte ›
0
02-05-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa mergi la medicul de familie; este important examenul clinic pentru a orienta conduita diagnostica si terapeutica; ar putea fi hidrosadenita( infectia stafilococica a unei glande sudoripare apocrine) sau o adenopatie( afectare a unui ganglion limfatic); Numai bine.
0
05-05-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa fie o hidrosadenita, adica o inflamatie a unei glande sudoripare din acea zona. Ar fi bine sa consultati un dermatolog, pentru ca s-ar putea sa fie necesara o mica incizie de evacuare a puroiului.
0
24-06-2008, ora 00:00
ionutz21br
Nu este medic/terapeut
ionutz21br
buna seara.!am si eu pe aproape tot corpu niste galme kre sunt in nr destul de mare si ma si dor atunci knd sunt foarte obosit, stresat etc.am fost peste tot si am facut tot felu de analize dar nu reiese nimica ca am ceva.mi s-a spus ca sunt suspect de neurofibromatoza dar in acelasi timp mi s-a mai spus ca e posibil sa fie lipoame de grasime.intrebarea mea :Daca sunt lipoame de grasime as putea sa le tratez?dak da cum as putea face asta?
0
20-02-2009, ora 12:41
genoveva marin
Nu este medic/terapeut
genoveva marin
dc sunt lipoame va recomand la toti tinctura de tuia. Eu am aflat acum de ea. O sa incerc si eu tratam intern. Voua va recomand extern, pt ca aveti putine. Umflaturile la subrat pot duce cu gandul la megacitovirus, virusul sarutului (toxoplasma) sau (aici nu sunt sigura) tbc. Mergeti la un medic de boli infectioase. Ve recomand dr. Tohan, camera de garda de la matei bals, bucuresti. Multa sanatate.
0
21-02-2009, ora 17:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
ionutz21br, diagnosticul se pune usor, prin biopsierea unei "galme".
In functie de rezultat se va prescrie si tratamentul.
0
21-02-2009, ora 17:38
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
genoveva marin, termina-ti de baut tinctura de tuia apoi, daca te mai simti in stare, recomand-o si altora, dar nu pentru toate bolile !!!
0
22-02-2009, ora 14:18
genoveva marin
Nu este medic/terapeut
genoveva marin
Apreciez ca sunteti un dr dedicat, regret ca sunt atat de departe de dvs. As fi vrut si eu sa fiu consultata de dvs. In Bucuresti treburile stau cam asa. Doctorii spun "incearca si tu un tratam de 6 luni cu simvacard, dc merge, bine;daca nu, nu stiu, nu am nicio solutie." Nu ti se recomanda alt dr, nu ti se dau alte analize de facut, pur si simplu parca ar spune:"nu stiu, nene, ce ai, du-te si plimba-te" sau "du-te si mori linistit acasa" Si atunci, cand ai o boala rara, de care niciun medic nu pare interesat, ce mai ai de facut? Sa cauti tratamente naturiste sau persoane care au aceleasi pb si te pot sfatui in acest fel. Asta am facut si eu. Cineva mi-a trimis un mesaj despre tinctura de tuia. Am intrat repede pe net sa vad ce face aceasta tinctura si am hotarat repede sa fac acest tratament radical. De ce? Pt ca sunt disperata. Corpul meu are tendinta de a dezvolta tumori (lipoamele de pe cp meu sunt tumori benigne si in plus mi-au aparut si 2 noduli fibromatosi; sa va mai spun ca de 3 luni mi-au aparut pcte negre in campul vizual? Ca mama mea a suferit de lipomatoza generalizata si a murit de cancer? Sa va mai spun ca am toate analizele bune, iar medicii nu stiu de unde sa apuce problema?). In fine, imi cer scuze dc v-am lezat cu ceva atunci cand am recomandat acest tratament. Eu nu l-am inceput inca, nu stiu cat este de greu, dc am facut-o este pt ca inteleg disperarea altora si am vrut sa ajut. Fiecare este liber sa mearga la un medic naturist si sa intrebe dc la diagnosticul care il au ar putea incerca tratamentul cu tuia, sau pot accesa internetul, incercand sa afle ce face aceasta tinctura. Dc ma puteti ajuta pe mine cu ceva, macar cu un sfat, va rog, ajutati-ma. Eu mi-am pierdut speranta ca mai exista dr pt care o boala noua sau rara sa fie o provocare. Multa sanatate.
0
24-02-2009, ora 18:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu m-ati lezat cu nimic, insa nu poti recomanda un tratament atunci cand nu esti de specialitate sau nu l-ai urmat! In plus, oricat de eficient ar fi un tratament intr-o anumita afectiune, nu poti recomanda acest tratament pentru ORICE afectiune, asa cum ati facut dvs!
In rest, va doresc ca tinctura de tuia sa va ajute sa vindecati boala de care suferiti !
0
12-04-2009, ora 21:04
...elena
Nu este medic/terapeut
...elena
Am de aproape 1 an pe bratul drept aproape de umar o malformatie de dimensiune unui bob de mazare mai mare, de culoare maronie si tare in interior. N u am semnalat pe parcursul timpului modificari de dimensiune , nu ma doare si nici nu ma deranjeaza, doar ca nu stiu ce poate fi si daca pot incerca vreun tratament.Multumesc.
0
14-04-2009, ora 20:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca este vorba de un fibrom "in pastila".
Solutia este excizia si analiza anatomopatologica.
0
16-04-2009, ora 23:35
ady_chinezu23
Nu este medic/terapeut
ady_chinezu23
Am de mai mult timp pe brate niste galme care ies din piele de aproximativ un centrimetu ma dor un pic la apasare si as vrea sa stiu ce sunt.Multumesc
0
16-04-2009, ora 23:52
ady_chinezu23
Nu este medic/terapeut
ady_chinezu23
Am de mult pe brate niste galme de aproximativ un centrimetu ma dor un pic la apasare si as vrea sa stiu ce sunt.Multumesc
0
21-04-2009, ora 18:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa fie lipoame.
0
23-04-2009, ora 18:22
ady_chinezu23
Nu este medic/terapeut
ady_chinezu23
la ce urmari poate sa duca lipoamele daca nu sun tratate sau intervenit chirurgical si din ce cauza am facut aceste lpoame.Multumesc
0
24-04-2009, ora 01:38
claudiadragutza
Nu este medic/terapeut
claudiadragutza
de vreo 2 saptamani am niste umflatari subrat care dor foarte tare au si trecut si au aparut iar in timpul asta.ieri sotului meu ia aparut si lui una.vreau si eu sa stiu ce ar putea fi.e grav?
0
30-04-2009, ora 21:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru ady_chinezu23:
Lipoamele sunt tumori benigne ale tesutului gras. Cauza aparitiei lor este neclara. Ele nu se extirpa decat daca sunt prea mari sau devin dureroase.
0
30-04-2009, ora 21:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pantru claudiadragutza:
Probabil ca ai o hidrosadenita. Ar trebui sa mergi la un dermatolog, deoarece trebuie incizate acele umflaturi.
0
26-07-2009, ora 18:12
departe
Nu este medic/terapeut
departe
buna ziua.as dori un raspuns de la domnul dr.Dorin Mihalache daca se poate.sub brate au aparut niste umflaturi care trec si apar.specific ca sunt purulente si urat mirositoare.sunt disperat sa scap de aceasta problema.va rog un raspuns
0
26-07-2009, ora 20:52
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu inteleg ce raspuns doriti de la mine:
Cum se trateaza hidrosadenita care o aveti sau cum sa preveniti recidivele ??
0
26-07-2009, ora 20:58
departe
Nu este medic/terapeut
departe
buna seara.doresc sa stiu ce boala este si cum se trateaza.multumesc ca imi raspundeti
0
31-07-2009, ora 14:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Am spus ca se numeste "hidrosadenita", iar daca cititi mai sus aflati si ce este si cum se trateaza!
0
03-11-2009, ora 14:30
r3yna_hot
Nu este medic/terapeut
r3yna_hot
buna ziua...am shi eu niste probleme mari cu ganglionii...
am gangloni la subrat, in amblele parti, se simt la palpare shi sunt durerosi.
am avut tratment recomandat de o doctorita..dar nu a fost de folos...dupa acest tratment am mers din nou la aceasta doctora shi ma trimis la 1 chirurg pt a mi se face biopsie.am faqt shi aceasta biopsie...rezultatul biopsiei spunea k sunt gangloni shi sunt din cauza hormoniilor...nu mia dat nici 1 tratament.
dupa aproximativ 5 luni, in partea stanga de unde a luat biopsia...ganglionul sa marit, este mai mare de cat era inainte de aceasta biopsie shi este mult mai dureros..
din acest lucru cred k ma doare shi bratul stang...
va rog spuneti-mi ce as putea face...ce tratament as putea lua...
imi este frik sa mai merg la doctor...nu mai vreau biopsii shi "operatii"k pana la urma aceasta biopsie este o operatie mai mica..
va rog spuneti-mi ce sa fac...
nu stiu dak este normal k la 16 ani sa mi se face biopsie.
am uitat sa precizes k am shi la sani ganglioni shi sunt durerosi shi akolo.
0
03-01-2010, ora 10:03
dacyana
Nu este medic/terapeut
dacyana
SOTUL MEU ARE LA CAPUL PIEPTULUI MAI EXACT LA BURTA 2 NODULI TARI MEDICI AU SPUS CA ESTE NODULI DE GRASIME SI SE POT OPERA.EU NU STIU MARE LUCRU DE ASA CEVA DAR MA GANDESC CA AR PUTEA FI CANCEROSI SI IMI ESTE FRICA
0
23-02-2010, ora 18:31
drika
Nu este medic/terapeut
drika
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Mama mea are pe mana in zona dintre cot si incheietura cateva denivelari ca niste noduli. A fost la medicul de famili si i-a dat trimitere la un medic hematolog. Ajunsa la spital doamna de acolo a zis ca nu prea e de domeniul ei aceasta problema si a trimis-o la chirurgie sa o taie si sa vada ce e. Intrebarea mea e la cine trebuie sa mearga? Cine se ocupa cu investigarea acestor probleme, ce specilitate ar trebui sa aiba? e bine chirurg? Nu ar trebui ininte alte analize, se taie asa fara nici o investigatie anterioara. Multumesc tare mult.
0
23-02-2010, ora 18:49
dacyana
Nu este medic/terapeut
dacyana
BUNA PENTRU DREIKA.SI SUTUL MEU ARE LA BURTA NISTE NODULI ACUM VINERI IL OPEREAZA IAU FACUT TOATE ANALIZELE DE SANGE.MAI MUTE DETALI ITI POT DA DUPA OPERATIE
0
24-02-2010, ora 19:00
drika
Nu este medic/terapeut
drika
Poi asta ar fi o problema, mama nu a facut nici o analiza pentru a vedea ce e
0
24-12-2011, ora 07:39
Amanda
Nu este medic/terapeut
Amanda
am si eu o mare nedumerire si as vrea sa-mi explice si mie cineva daca se poate :am o fetita in virsta de 14 ani si jumatate si nu demult i-au aparut sub brat in dreptul sinisorilor in ambele parti niste noduli cam cit buricul degetului mare., se simt se si vad sunt tari la palpare si usor durerosi, unul il avea mai demult si celalalt a aparut nu demult si dor., va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat cu o sugestie sunt serios speriata de ce s-ar putea intimpla.multumesc.
0
05-01-2012, ora 00:08
A FELICIA
Nu este medic/terapeut
A FELICIA
Buna seara!Eu am probleme cu pielea.cred ca din caua expunerii la soare am distrus-o pt ca este f subtire, culoarea tenului este usor decolorata si toamna devine ridata si lipsita de tonus.ma gandesc sa fac o cura cu capsule de colagen si acid hialuronic.ce parere aveti despre astfel de medicamente, credeti ca dau randamente?Am varsta de 30 de ani.va multumesc si astept raspuns!
0
27-05-2012, ora 23:23
Dn21
Nu este medic/terapeut
Dn21
Buna seara am o problema acum 3 ani mi'a aparut o unflatura moale la subrat pe partea stangasi am dureri in mijlocul sanului uneori..si nu stiu ce este.Ma puteti ajuta cu un raspuns?
0
19-06-2012, ora 12:25
oanadee
Nu este medic/terapeut
oanadee
buna ziua prietenului meu i-au aparut de 3 zile doua umflaturi la ceafa una dureroasa la atingere (ganglioni cred) si cateva pete rosi pe piept, burta...ne-am gandit ca poate este rubeola...dar cu doua zile de inainte de aparitie la intepat o viespie chiar in crestetu capului.de la ce poate fi? unde ar trebui sa mearga, ce analiza trebuie sa faca...la urgente ne-a spus sa mai asteptam
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.