ganglion limfatic suspect?

24-11-2008
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
buna tuturor.in urma unui oreion baietelul meu a ramas cu un ganglion inflamat in partea dreapta a gatului.si inainte de oreion avea acest ganglion dar era o idee mai mic.pediatra i-a recomandat urmatoarele analize:anticorpi anti-cmv, anti-parotida, anti-toxoplasmoza, fier, tampon amigdale, etc si ecografie gat.ce presupun aceste analize?s-a gandit la ceva grav dr, ce poate fi cu acest ganglion?ecografia o avem in 11 decembrie, la ce sa ma gandesc pana atunci?de cateva nopti are nasul f infundat nu poate respira timp de cateva secunde apoi isi revine si tresare in somn odata cu inspirarea aerului.i-am pus o sol salina in nasuc, i-am facut aerosoli dar degeaba.adresez intrebarea d-lui dr flueraru, cu multumiri anticipate.
20 comentarii
0
24-11-2008, ora 13:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna ziua!
adenopatiea regionala cervicala se intalneste in foarte multe boli. (infectii dentare, amigdaliene, deasemenea in unele boli contagioase si in unele patologii ce tin de sistemul limfatic sau sangvin)
Pana pe 11 decembrie.. nu este cazul sa va ganditi la ceva anume, nu puteti prin puterea gandirii sa schimbati nimic. Face.ti analizele recomandate de medicul de familie si totul va fi clar.
Cat despre Nasuc.. da , este posibil ca din cauza vegetatiilor adenoide.. si nasului infundat.. sa respire mai greu pe nas.. si sa aiba scurte opriri de respiratie in somn.
Folositi inainte de culcare.. ser efedrinat.. cateva picaturi.. pana se desfunda nasul.. si curatati bine nasul.. prin suflare, aspiratii sau spalaturi nazale.
0
24-11-2008, ora 16:02
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
va multumesc din suflet pt raspuns ma ajutati enorm prin sfarurile d-voastra.stiu ca are aceste vegetatii adenoide si amigdale f mari de cand avea 2 ani a fost chiar programat pt operatie, (acum are 4 ani)dar din cauza defectarii unui aparat nu s-a putut efectua apoi era tot timpul racit iar in final am renuntat.dr orlist din timisoara zicea ca trebuie scoase si amigdalele dupa ce implineste 4 ani dar ni se parea prea mic pt asta si auzisem ca pot aparea alte complicatii in lipsa lor.acum stam in italia si aici nu se merge pe principiul scoaterii imediate a amigdalelor, pana nu elimina toate posibilitatile de remediu dar la el nu cred sa existe alta cale.sunt atat de mari incat abia i se vede omusorul.oricum o sa revin cu rezultatele analizelor pe sapt viitoare sa vedem ce va iesi pe acolo, va multumesc inca o data pt atentia acordata.
0
13-12-2008, ora 13:15
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
buna ziua, abia acum avem rezultatele de la analize.Intre timp am facut si ecografia cu urm rezultat:prezenti linfonodi mariti in volum in partea laterocervicala bilateral, mai evidenti in partea dr cu diametrul max de 16 mm.Aspectul ecografic de tip oval cu margini nete.se indica urmarirea lor in timp.Acum va prezint rez analize :EBV IgG 149.5(POZITIV>11.5), EBV IgM0.27(NEGATIV<0.90), PAROTITE IgG 0.19(INCERT 0.11-0.2), IgM 0.27(POZITIV 0.21-6.0), TOXOPLASMOZA IgG <2(NEG<2), IgM 0.15(NEG<0.50), CITOMEGALOVIRUS IgG 57(inteleg ca e pozitiv da doar val neg <15), IgM 0.11(NEG<40), tampon faringo-tonsilar:flora microbiana mixta fara specii patogene.Toate valorile de la sange sunt in limite in afara celor ce le voi prezenta:monocite 1.04(0.1-1), gr bazofile 0.12(0-0.1), creatinina 0.2(0.5-1.4), LDH 444(115-304), FIER 33(50-150).DL DR poate aruncati o ocheada pe aceste analize si imi dati o lamurire pana ajungem la pediatra.va multumesc anticipat pt toate raspunsurile.
0
14-12-2008, ora 21:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara.
rezultatul analizelor arata o reactie a organizmului la o infectie virala.. care a fost. Nu mai prezinta nici un pericol. ramane deschisa problema cu hipertrofia amigdalelor.. va recomand sa faceti amigdalectomia.
0
15-12-2008, ora 10:57
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
va multumesc din suflet domnule dr pentru raspuns.Chiar acum am vorbit cu pediatra si mi-a zis cu mult calm : aaaa a avut si el mononucleoza?!!!imi recomandati amigdalectomie si scoaterea form adenoidale in acelasi timp sau trebuie facute pe rand?Pot face aceasta interventie in tara sau astept pana ne programeaza aici in italia(dureaza cateva luni, cu siguranta)?momentan se simte mai bine cu exceptia noptilor cand nu reuseste sa respire bine si se tot intoarce de pe o parte pe alta.Asteptam cu nerabdare MOSUL.In speranta ca nu v-am plictisit si ca voi mai putea apela in continuare la sfaturile d-voastra:VA DORIM SARBATORI FERICITE, DARURI CAT MAI MULTE SI PACIENTI SANATOSI.Va voi tine la curent in continuare cu ceea ce vom intreprinde in acest sens.va multumesc mult pentu atentia pe care ne-o acordati.
0
15-12-2008, ora 21:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este bine sa faceti interventia cu anesrtezie generala si sa faceti amabele interventii in acelas timp.
asa defapt se procedeaza peste tot in lume.
SARBATORI FERICITE
0
14-01-2009, ora 11:06
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
Buna ziua, revin cu problemele pe care timp de o luna le uitasem.Totul a fost bine pana azi dimineata cand imbracandu-l pt gradi, am vazut cu stupoare ca partea in care e acel ganglion e din nou tumefiata si imi zice ca il doare.Copilul se simte bine, chiar respira destul de bine noaptea, nu a facut febra, nu ii curge nasul, a tusit de 2 ori dimineata.Poate avea otita, tumefactia e vizibila in fata urechii, mai jos de tampla spre gat(nu stiu cum sa va explic mai bine)?Dar ce legatura are cu ganglionul?De acum inainte se va umfla mereu cand va avea copilul o simpla raceala?Nu stiu ce sa mai cred si ce investigatii sa ii mai facem, dupa eco dr a zis ca nu prezinta pericol acest ganglion dar iata-ma din nou in starea de disperare.Ce parere aveti despre aceasta tumefactie?va multumesc ca ma lamuriti mereu si prind curaj sa merg mai departe.
0
14-01-2009, ora 13:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in fata urechii.. spre gat se afla. Glanda salivara Parotida.
POate acum copilul a facut Oreion???
Sau o inflamatie a acelei glande saligare.. sialoadenita.
trebue sa va vada un medic infectionist.
0
17-01-2009, ora 09:36
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
buna dimineata si scuze ca raspund cu intarziere.Ati avut dreptate d.le dr are o reacutizare a oreionului.Am facut ieri si examenul orl la care dr a vazut:usoara deviatie de sept convexa dreapta, usoara ipertrofie turbinala inferioara, obstructie nazala din copilarie, gat cu unele adenopatii mobile bilaterale in contextul unei reacutizari virale a parotidei epidemice, ipertrofie bilaterala amigdale, unite fara semne de flogosi(scuze dar nu gasesc cuvantul in dictionar), la otoscopie :varsamant seros bilateral(desi nu a facut niciodata otita).Ne-a recomandat:rinofibroscopie si audio...metrie.Ii va scoate polipii dar amigdalele raman acolo doar ca le reduc.CUMMMMMMMMMMM?Taie din ele si raman acolo?eu asa am inteles si o eventuala aspiratie in urechi depinde ce iese la testul respectiv.Pediatra ii dadause augumentin pt parotita umflata dar dr orl a zis canu e cazul.Ce parere aveti?S-a dezumflat fffffff repede acum e normal si au trecut doar 3 zile.va multumesc pt rabdare.salutari.
0
18-01-2009, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, in cazul ca parotidita este virala.. antibioticul NU ajuta.. ba din contra dauneaza.
In rest.. din cele scrise imi dau seama ca aveti un Medic ORL.. foarte bun.
Sun in totalitate de acord cu tratmentul propus.
Intradevar.. se pot amigdalele micsora in volum. este o tactica corecta.
Aveti toata increderea in tratamentul propus.
astept vesti dupa externare
0
14-02-2009, ora 09:14
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
BUNA DIMINEATA.Din pacate cred ca problema noastra e mai complicata sau nu mai inteleg nimic.Au trecut doar 3 saptamani si simt ca se va umfla din nou ceea ce credeam sa fie o reacutizare a oreionului.Azi dimineata zicea ca il doare putin si am simtit o mica umflatura, probabil urmeaza sa se faca mai mare.Inca nu am facut examenele, le avem in 7 martie, 20 apr si 24 apr vizita orl.Nu stiu ce sa zic, ce ar putea fi:o afectiune a glandei parotide, o tumoare, o infundare a canalelor salivare?
Ce examene credeti ca ar fi necesare pt elucidarea acestei probleme?Si totul a inceput dupa administrarea acelui vaccin trivalent, are vreo legatura?Sau e ceva de genul: ciudateniile medicinei?Astept cu nerabdare raspunsul, va multumesc.
0
15-02-2009, ora 16:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Nu am inteles din mesajul anterior.. daca ati facut adenoidectomia.. si amigdalectomia partiala?
ce tratament ati avut dupa aceia?
amintitiva daca a mancat copilul ceva acru sau contimentat cu 1 zi inainte de abserva acea umflatura?
0
15-02-2009, ora 17:11
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
D-le dr suntem in italia si aici totul merge cu incetinitorul, nu am facut inca nici examenele necesare cel audiometric il avem in 20 aprilie, vizita orl in 24 aprilie si abia apoi il va programa pentru interventie, sper sa il opereze undeva in iulie, august.De mancat condimentat, nu dar acru e posibil, deoarece mananca multi castravtii acrii sau salata verde cu rosii in care pun si un pic de otet balsamic.Salata o mananca aproape zilnic, dar s-a plans acum 2 zile ca sunt acre clementinele.Il urmaresc mereu, vad ca nu s-a umflat atat de mult ca datile trecute, avea ca 2 bobite de mazare(mai mici poate)in spatele urechii, temperatura aseara era 37.4(semn de infectie?), azi a fost normala toata ziua adica sub 36.5.Nu stiu ce sa mai cred, oare e necesar sa cer alte examene?Aici dureaza 2 luni sa te programezi pt un examen simplu, iar 1, 2 sapt pt un examen simplu de sange.Sunt dezorientata dar va multumesc din suflet ca sunteti mereu alaturi de pacienti.VA SALUT.
0
15-02-2009, ora 17:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca dureaza ata. examenele si programarile.. NU e cazul sa mai cereti si altele..
Este important sa alimentati corect copilul!!!
NU are voi..niciodata.. Bauturi acidulate. !
NU are voie sa manance ACRU. ( muraturi, otet, grefe, lamaie, kiwi...s.a ce provoaca salivatie puternica solicitand glandele salivare!!!!!
daca nu o sa protejati mucoasa facringiana si gastrica..de la aceasta varsta.. riscati ca copilul toata viata sa faca tratamente pentru gastrite si faringite!
Vina va apartine in totalitate!!!!!
0
16-02-2009, ora 11:04
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
Buna dimineata, multumesc pt raspuns si sper sa fie ceva atat simplu, deoarece alimentatia cu siguranta o voi putea controla.Chiar nu vreau sa ajungem sa avem probleme cu stomacul si va voi respecta recomandarile.Voi da o raita pe google sa vedem o lista mai mare de alimente ce provoaca saliva excesiva.Va tin la curent, mersi mult inca o data, va doresc zile senine.
0
20-05-2009, ora 21:22
laura sirba
Nu este medic/terapeut
laura sirba
Buna seara, din nou!Inca nu suntem programati pentru interventia chirurgicala dar revin cu parotidita recidivanta, care este la al patrulea episod.Intre timp am facut si rinofibroscopia unde se vad aceste formatiuni adenoide ffffff mari iar la examenul audiometric se pare ca aude mai slab cu urechea dreapta, partea unde se umfla si parotida.De data aceasta i s-a umflat destul de urat si era fffff dureroasa la atingere(parotida), i s-a prescris AUGUMENTIN, pentru 10 zile, acum, dupa 3 zile e bine si desumflata.Am fost la 2 dr orelisti care au aceeasi parere ca este o parotidita recidivanta, la ecografie nu se vede altceva decat imflamatia, dar pediatra e de alta parere si ne-a dat trimitere la dentist, desi nu se vede nici o problema cu dintisorii, din exterior, zicea ca ar putea fi maxilarul deformat???dumneaei spune ca nu a mai avut asemenea caz, doar din auzite.Cu alimentatia sunt atenta in continuare.D-voastra ce parere aveti?v-ati intalnit cu asemenea cazuri?dr care i-a facut ecografia zicea ca poate sa recidiveze din nou, dar nu a stiut sa-mi zica cate episoade pot fi.va multumesc anticipat.
0
20-05-2009, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Nu.. nu cred ca este deformarea maxilarului.. osul nu cedeaza in volum.. odata deformat.. deformat ramane!
0
30-06-2009, ora 17:32
ioanaclaudiu
Nu este medic/terapeut
ioanaclaudiu
Buna ziua, sunt mamica unui baetel de aproape 16 ani si de la varsta de 1 luna are un ganglion laterocervical drep imflamat, pana acum 4, 5 ani s-a mentinut la aceeasi marime dupa care a mai crescu. Medicul de familie ne-a linistit mereu ca nu sunt probleme este o aparare a organismului. Dupa ce am citit tot felul de comentarii am inceput sa ma ingrijorez. azi am facut analizele la sange urina si coproparazitologic. Copilul are si o infectie a scalpului cu staphylococcus spp, maine mergem la dermatolog sa ne dea tratamentul pentru aceasta infectie credeti ca poate fi o cauza a maririi ganglionului. Dupa ce vom avea analizele la sange vom cere si un consult ORL. Credeti ca poate fi un limfom non hotkins. In ultimul timp a inceput sa aibe dureri ale muschilor din jurul coloanei. Dureri de spate.
0
30-06-2009, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai prin analiza acelui ganglion scos si dat la anatomie patologica.. o sa stiti sigur ce fel de ganglion este si diagnosticul corect de certitudine.. restul sunt presupuneri.. si nu trebue sa va ingrijorati inzadar. DA.. o infectie a scalpului.. poate provoca marirea ganglionilor in regiunea cervicala
0
10-07-2009, ora 14:11
nadiad
Nu este medic/terapeut
nadiad
Buna ziua. V-am mai scris cu vreo 3 luni in urma, era vorba despre glanda parotida mereu inflamata.Am fost la chirurgie maxilo-facialain Oradea, mi-au facut radiografie panoramic, mi-au zis ca nu e nimic de la dinti, ca nu e litiaza si ca nu e inflamata ft tare.Apoi am mers la ORL, nu pot sa spun exact ce investigatii mi-au facut ca nu mi-au zis exact, oricum d-na doctor ORL mi-a zis ca mi-a vazut si sinusurile si parotidele si ca nu e nimic, ca poate fi nevralgie trigeminala si mi-a scris carpamazepina.Dar eu o simteam inflamata si asociata de durere in ureche si chiar mai mult in zona dreapta a capului. Am luat carpamazepina vreo 5 zile si apoi am aflat ca sunt insarcinata dar mi s-a oprit din evolutie la 12 saptamani.In aceasta perioada nu m-a durut deloc urechea, nici capul, parotida era putin mai mare in volum decat cea stanga dar nu ma deranja deloc. Acum a revenit totul...Nu stiu ce medic sa mai consult in Oradea, otorinioaringolog nu gasesc, vreau sa ma pregatesc pt o noua sarcina si sa fie totul ok. Sunt cam disperata...Va rog daca puteti sa-mi recomandati pe cineva din Oradea, nu stiu ce sa mai zic si ce sa mai fac.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.