ganglion la gat

29-03-2010
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
De vreo 2 luni sau mai bine imi tot apare la gat un ganglion, in zona madibulara, in partea stanga. Apare si dispare daca iau antibiotic (augmentin). Ganglionul este mobil si destul de dureros. Mentionez ca tot in partea stanga, jos, am 2 masele cu probleme. Una este cariata, a fost plombata, s-a rupt plomba si acum am acolo o gaura dubioasa, efectiv s-a distrus toata partea de sus a maselei (dar la suprafata nu ma doare); si mai am una de minte care este iesita pe jumatate (gingia din acea zona este usor de inflamata - umflata in zona maselei) si care la stomatolog, atunci cand a fost lovita m-a durut destul de tare. Mi s-a spus sa fac o radiografie stomatologica si sa vedem ce este de facut cu aceste 2 masele (cel mai probabil mi-a spus ca o va scoate pe cea de minte pentru ca este posibil sa fie cariata chiar daca nu a iesit toata). Mi-a palpat si ganglionul si a spus ceva de genul ca este satelit (?) dar nu stie de la care masea este. Acum, eu sunt foarte panicata, pentru ca am inceput sa caut pe net si am citit tot felul de prostioare. In conditiile date, care sunt sansele ca acest ganglion sa fie inflamat din cauza maselelor si nu din alte cauze?
Va multumesc din suflet
2 comentarii
0
30-03-2010, ora 13:46
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ganglionii se umpfla in caz de infectie cand limfa nu circula pt. a elimina toxinele...ai o infectie si o stagnare a limfei. Indiferent de la ce provine infectia, nu conteaza. Trebuie sa indepartezi focarele de infectie si sa tratezi infectia cu remedii naturiste si homeopate (antibioticele nu ajuta mai deloc).
Un antibiotic efectiv natural sunt boabele de ienupar mestecate de mai multe ori pe zi cate 3-4 sau ceai din ele. In rest in homeopatie sunt remedii mai puternice.
0
30-03-2010, ora 14:12
dani22
Nu este medic/terapeut
dani22
multumesc. o sa incerc si cu ienupar. am fost la dentist si mi-a scos maseaua de minte care dezvoltase o infectie uriasa dedesubtul ei, foarte nasol. acum mi-a dat antibiotic si un antiinflamator, dar o sa incerc si cu remedii naturiste pt ganglioni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.