ganglion inflamat

10-07-2011
Natalia23
Nu este medic/terapeut
Natalia23
buna ziua!acum aproximativ o luna am observat ca am un ganglion submandibular inflamat.a doua zi am fost la orl si mi-a spus ca am amigdalele inflamate, desi nu simteam nici o durere in gat.mi-a dat sa iau amoxicilina, una la 8 ore si antiinflamatoare si sa ma dau cu diclac, dar fara rezultat.mi-am facut analizele, toate au iesit bine.mi-am facut ecografie si ganglionul are 9, 1mm.nu ma doare nimic, am simtit doar o amorteala pe langa ureche cateva zile.ce pot face?
31 comentarii 12 Înainte ›
0
10-07-2011, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. e posibil ca o amigdalita cronica hipertrofica sa dea si ganlioni mariti..(mergi la un alt medic ORL)
2 posibil de la o problema stomatologica
0
10-07-2011, ora 19:32
Natalia23
Nu este medic/terapeut
Natalia23
Multumesc pt raspuns!
0
12-07-2011, ora 05:03
vally100
Nu este medic/terapeut
vally100
Buna dimineata!Domnule Doctor sunt un baiat de 22 de ani si va rog frumos daca imi puteti acorda putina atentie si daca se poate un raspuns la o problema care ma macina.Am si eu o problema care ma ingrijoreaza fffoarte tare...acum 1 an si ceva palpand zona cervicala am simtit un ganglion mititel cam cat o bobita de orez in partea dreapta apoi coborand spre zona supraclaviculara am mai gasit 2 de aceeasi marime...asta nu e tot...caci apoi am gasit si in partea stanga 2 supraclaviculari tot asa de marimi mici si de parca nu ar fi de ajuns si 1 langa ureche.M-am panicat si am plecat repede sa fac analizele, mi-a iesit o anemie feripriva usoara si foarte putin crescute leucocitele...Am facut si exudat faringian si mi s-a gasit stafilococ auriu...Ingrijorat din cauza ganglionilor m-am dus la orl si am fost consultat, sfatul domnului doctor a fost ca se simt ffffoarte putin sunt fffoarte mici si sa nu ma ingrijorez caci cauza pentru care s-au inflamat este stafilococul auriu.Nu m-am multumit cu acest raspuns si m-am dus la alt control la orl la alt domn doctor, aici insa mi s-a spus ca nam' nici un ganglion dupa o palpare facuta de domnul doctor si ca doar cel de la ureche pare a fi ganglion.mie mi se pare ca asa cum este cel de la ureche asa sunt toti ceilalti care ii simt...Precizez faptul ca doar cel de la ureche rareori simt asa o jena cand stau in curent, restul nu m-au durut niciodata, nu sunt vizibili, doar daca ii palpez ii simt si sunt mobili.De atunci a trecut cam 1 an de zile.timp in care n-am mai facut nici un control.Starea de sanatate o am perfecta, ma simt perfect nu am nici o problema.Acum insa s-a mai intamplat ceva care deja imi spune ca e prea mult si nu mai pot sta asa.a mai aparut un ganglion fffoarte mic abia se simte axial.Voiam sa va mai precizez ca mi-au mai dat si toate masele de minte din care doua mi-au creat dureri si inca nu au iesit complet din gingie.Am avut si cateva carii care au fost tratate cu exceptia uneia.In speranta ca veti avea rabdarea sa cititi tot ce am scris as vrea sa stiu parerea dumneavoastra.Credeti ca e posibil ca acest stafilococ auriu din gat sa imi creeze toate aceste adenopatii sau din cauza cariilor sau a maselelor de minte sa fi ramas ganglioni asa sa nu se mai fi retras?Daca nu spuneti-mi ce sa mai fac ca sa pot sta si eu linistit si cu cel axial care poate fi cauza?...Astept un raspuns daca se poate, va rog frumos!STIMA!
0
12-07-2011, ora 09:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Vally
NU confunda termenii
Adenopatie.. este inflamatia si marirea ganglionilor limfatici
CE ai depistat TU la tine. sunt ganglioni limfatici normali care fac parte din o vasta retea de vase limfatice
Iti recomand cateva lucruri
1 sa citesti tot despre cistemul limfatic si sa te conviongi ca ganglionii pana la cativa milimetri sunt normali
2 sa NU te mai palpezi..
3 SA ai9grija la alimentatie. ( produsele acre, acidulate si citricele.. duc la iritarea mucoasei faringelui si favorizeaza infectarea locala cu stafilococ.)
0
12-07-2011, ora 13:46
vally100
Nu este medic/terapeut
vally100
Va multumesc Domnule Doctor pentru raspuns.Eram tare ingrijorat, acum insa daca dumnevoastra spuneti ca sunt considerati normali, o sa stau linistit, desi tot stau acolo cu gandul ca, de ce desi sunt considerati normali se simt si altii nu se simt deloc.O sa incerc sa nu ma mai palpez deloc.Va multumesc frumos inca o data si sa aveti o zi buna!Stima!
0
13-07-2011, ora 04:09
vally100
Nu este medic/terapeut
vally100
Buna dimineata Domnule Doctor.Am facut ceea ce ati spus dumneavoastra si m-am documentat dintr-o gramada de articole, concluzia din ce am citit eu este ca un ganglion nu trebuie sa se simta deloc si ca atunci cand se simt putin este semn de inflamatie, nush este adevarat ca am gasit si ca cei pana intr-un cm sunt considerati normali.Eu chiar nu mai stiu ce sa cred...Cititul asta din diferite articole m-a si ajutat dar si ma derutat...Nu inteleg de ce nu se simt fix in acelasi loc de o parte si de alta a supraclaviculei ci din contra unul este mai sus pe partea dreapta cei din stanga sunt in partea de jos a claviculei si cel cervical este pe partea dreapta si pe partea stanga nu este deloc, nu inteleg de ce totusi se simt catusi de putin:( Nu cred ca sunt multe persoane la care sa se simta macar asa ca la mine, cel putin cel axial stiu sigur ca, a aparut in ultimul timp, daca este considerat normal de ce nu l-am simtit pana acum sau de ce nu este si pe partea dreapta axiala unul care sa se simta la fel.Sper sa nu devin paranoic si va multumesc pentru rabdarea acordata citindu-mi aceste randuri!Multa stima Domnule Doctor!!!
0
13-07-2011, ora 07:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca o sa te gandesti ca organismul este Viu.., cu mii de reactii chimice, pe secunda.. unde tesutul limfatic are rolul de aparare, distrugand toti microbii. virusii s.a posibil agresori..
poate asa o sa intelegi ca organismul este intro vesnica activitate, mereu este in scimbare, in fiecare ora poate fi diferita marimea ganglionului si a altor analize..
organismul este conceput autonom.., el stie ce are de facut si fara interventia ta.
DE la tine se cere sa.l alimentezi corect., sa.l odihnesti la timp.. ca sa poata functiona la parametrii optimi...
cred ca am gresit cu recomandarile
1 NU mai citi nimic decat ce tine de meseria TA !.. si fii un bun profesionist in ce vrei sa faci
2 Manevree de palpare.. poti sa le foloseti pentru o Domnisoara !
0
13-07-2011, ora 13:11
vally100
Nu este medic/terapeut
vally100
Am inteles Domnule Doctor ce ati vrut sa spuneti:)Apreciez foarte mult ca ati vrut sa ma linistiti si sa nu mai stau prins cu gandul la ceva ce este normal si eu consideram iesit din comun! Va multumesc inca o data si va urez numai bine!Stima!
0
19-07-2011, ora 22:58
Natalia23
Nu este medic/terapeut
Natalia23
Buna seara!Iar va deranjez...sunt disperata!Nu stiu ce sa fac si unde sa ma mai duc..Am fost la alt orl si mi-a zis ca amigdalele nu au nimic si ca poate e o problema stomatologica.Nu am nici o carie, ma doare o singura masea plombata f putin la rece si nu cred ca asta e cauza ganglionului inflamat.Ma cam sperie si senzatia asta de amorteala pe langa ureche, nu stiu exact ce e acolo, posibil glanda salivara.Mi-am facut si radiografie la plamani, nu a iesit nimic.M-am gandit la toate variantele si nu-mi pot da seama ce am...
0
20-07-2011, ora 07:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.ce crezi TU.. despre acea masea.. NU are nici o valoare
Eu presupun ca este din cauza ei... fiindca...
POate fi o infectie la radacina dintelui..cu complicatii pe caile limfatice
NUmai o Radiografie la radacina acelui dinte o sa te ajute sa clarifici daca este Osteita sau nu, la radacina dintelui
2. A fi Disperata.. este un termen gresit.. si inutil..
NU ajuta la nimic sa fii disperata.. decat bagi organismul in stres.. si ii impedici metabolismul normal..
TRebuie sa fii calma, lucida.. si sa actionezi in consecinta..
0
20-07-2011, ora 12:43
Natalia23
Nu este medic/terapeut
Natalia23
Multumesc pt sfaturi!O sa merg si la stomatolog...dar daca nu-mi iese infectie la radiografie ce fac?
0
10-11-2014, ora 14:10
POPOVICI GEORGIANA
Nu este medic/terapeut
POPOVICI GEORGIANA
Buna ziua,

va deranjez cu o intrebare deoarece sunt foarte ingrijorata pentru ca surorii mele i-a aparut un ganglion in partea dreapta a gatului, era la munca in Constanta noi fiind din Iasi si are 20 de ani. a fost acolo la consult si doctorita de acolo a considerat ca trebuie operat sa vada ce este acolo dupa examen de sange si tomograf. rezultatul la biopsie zice ca a iesit bine dar totusi ganglionul s-a format din nou. noi nu mai putem merge acolo la consult iar in iasi acum nici nu stim la ce medic sa mergem pentru ca ea banuieste ca ar fi tbc ganglionar. nu o doare doar simte cateodata discomfort si este marisor cam cat 2 unghii.

Rezultatul la biopsie este acesta: fragmente tisulare de 0.1-0.3 cm cenusiu galbui elastici, de tesut conjuctivo adipos tapetat de un epiteliu aplatizat cu inflamatie granulomatoasa.

spuneti-ne va rog unde putem merge sa mai facem analize si ce ar putea fi? ce tratament?

este motiv de ingrijorare?
0
10-11-2014, ora 20:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se exclud toate focarele de infectie.. dentare si ORL
2 se face analiza sangelui la Hematologie
3 se face ecografie cervicala sa se vada daca mai sunt si alti ganglioni
0
10-11-2014, ora 21:18
POPOVICI GEORGIANA
Nu este medic/terapeut
POPOVICI GEORGIANA
DOMN DOCTOR inainte de operatie i-au facut analize de sange si doctorita spunea cnu i-ar fi iesit nimic dubios in sange si excludea leucemiesi insista pe tbc ganglionar ca asta se face deobicei supa operatie. Suntem foarte ingrijorati. DUMNEAVOASTA CE CREDETI CA AR PUTEA FI? cum interpretati biopsia? multumim pentru raspuns
0
11-11-2014, ora 12:55
lati
Nu este medic/terapeut
lati
Buna ziua domnule doctor si apreciez munca si efortul pe care il depuneti aici dand sfaturi medicale.V-as ruga daca m-ati putea sfatui si pe mine.Am un baietel de 5 ani, greutate 21 kg, dezvoltat normal.Insa incepand cu luna august de confruntam cu niste probleme, si anume, amigdalite cu puroi.Deci, prima amigdalita, in august, internare, tratament cu cefort, totul ok dupa tratament, in septembrie, a doua amigdalita cu puroi, tratament penicilina injectabila.In octombrie, la fel, penicilina, iar acum in 7 noiembrie a patra amigdalita cu puroi, internare de data aceasta la un centru universitar la Cluj, analizele proaste-vsh, leucocite si pcr crescute, tratament amoxicilina intravenos, iar diagnosticul-SUSOECT DE SINDROM MARSHALL.exudate mereu negative.Momentan am iesit din spital, continuam cu suspensie ospen inca 5 zile si asteptam urmatorul episod febril, trebuie sa luam prednison 2 tablete si fuga inapoi la Cluj pentru analize suplimentare pentru a vedea daca intr-adevar este sindromul Marshall sau nu.Vreau sa va zic, copilul meu este ingrozit de doctori si traumatizat de aceste febre care apar la 3-4 saptamani.Aslo luna trecuta a avut 220, am luat 2 moldamine la interval de 7 zile, si a scazut la 27.Am uitat sa precizez ca s-a facut acum, la ultima internare din luna asta si imunoglobulinele, si igm a iesit prost, valoare 42, in rest celelalte sunt ok.Ce e de facut?In practica dv ati intalnit acest sindrom?Se poate sa se fi inselat dr?Precizez e doar suspect, insa e groaznic sa nu stii din ce cauza tot apar problemele.Precizez ca febra scade doar dupa instituirea tratamentului antibiotic, la cefort, prima data, a scazzut f greu, la penicilina de a doua zi, iar febra e 40 din prima zi.
0
23-04-2015, ora 00:22
gabi168
Nu este medic/terapeut
gabi168
la vreo 2-3 centimetri sub mandibula pe partea stanga am ceva rotund dur ne dureros..de circa 3-4 ani..nu ma deranjat niciodata...subit intr-o noapte aceiasi chestie a aparut pe partea dreapta..identic ca si pozitie..doar ca acesta la atingere ma doare si ma doare si maxilaru daca apas...
mentonez ca in locurile cu pricina am carii " imi este frica enorma de dentist"...in afara sa primesc sfaturi de mers la dentist..altceva ce ar fi de facut
0
23-04-2015, ora 09:06
mihai044
Nu este medic/terapeut
mihai044
buna ziua..mi-a aparut pe omulet o bubita destul de mare..ce poate sa fie..ce ar trebui sa fac.va rog un raspuns urgent
0
23-04-2015, ora 21:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. gabi168
1 sa mergi initial la Psiholog si sa.ti tratezi temerile.. o sa ai numai de castigat
2 la stomatolog se poate lucra numia sub anestezie locala si nu doare
3 exista si varianta cu internare la maxilo-facial si tratamentul danturii sub anestezie totala..
4 orice problama dentara nerezolvata duce
la pierderea dintilor
la focare de infectie cu dureri si ganglioni infectati
orice problema minora nerezolvata astazi.. Maine doare mai mult si costa mai mult
0
23-04-2015, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. MIhai
trebuei sa mergi maine la ORL
pana nu afli ce este
NU consumi deloc nimic acru..cu otet, lamaie, fructe citrice sucuri cu acid
0
04-05-2015, ora 22:15
Stefstelist14
Nu este medic/terapeut
Stefstelist14
La sfarsitul lunii decembrie mi'a aparut un ganglion in zona inghinala nedureros.. nu am bagat de seama. Dupa 3 saptamani au aparut niste pete vagi pe burta si spate, apoi un ganglion micut la gat.. Ma speriasem putin si ma gandeam la tot felul de chestii. Am fost de am facut analize si ulterior am fost diagnosticat cu sifilis in stadiul secundar. Am terminat prima cura de 15 moldamin.. a trecut si oboseala care a persistat cam o luna.. Intrebarea mea este: cat timp pot sta inflamati ganglionii? cel inghinal s'a mai micsorat, iar cel de la gat tot asa e micut dar se simte.
0
05-05-2015, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inafara de tratamentul specific bolii
trebuei sa faci cure de durata naturiste pentru detoxifiere si de curatarea a sistemului limfatic
un medic care practica medicina naturista o sa te ajute si cu alimentatia corecta si cu tratamentul
0
02-08-2017, ora 12:36
Mariaaapop
Nu este medic/terapeut
Mariaaapop
Buna ziua domnule doctor. Am 19 ani si sunt de sex feminin. Eu de cand sunt mica am avut probele cu amigdalele si raceli etc si deseori se inflamau si se retrageau rapid mici umflaturi dupa ureche asa dureroase, da de prin iarna am observat ca am unul mai jos de ureche la terminarea osului(nu stiu sigur cum se numeste) si eate destul de micut, nedureros si nu se misca. Il simt la palpare dar depinde de pozitia in care stau. Sunt sanatoasa nu pot spune ca am probleme decat ca sunt sensibila de cand eram micuta la raceli. Am fost azi la medicul meu de familie care ma cunoaste de cand m am nascut, o doctorita foarte buna si desteapta, medic pediatru. M a controlat si a zis ca ea nu il simte si chiar daca ar fi este micut si sa nu mi fac probleme. Eu am si probleme cu acneea si a spus ca si din aceasta cauza se poate sa existe acolo din cauza stafilococului. Ar trebui sa ma mai ingrijorez? Alte simptome nu am, sunt in perfecta stare.
1
02-08-2017, ora 14:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 NU esti in perfecta stare...
acneea si racelile dese.. imi vorbesc despre faptul ca ai brobleme gastro-intestinale..de mica ( asa sii ii transmiti d.DR)
2 doar copiii cu reflux gastro-esofagian.. care de la alimente acre, acide, citrice.s..a fac reflux gastro-esofagian in somn si acidul gastric ajunge in gat si inflameaza gatul
el devine sensibil..si raceste mai usor
3 Doar personele cu intoleranta la lactoza, sau alte alimente din comert dulciuri, creme cu colornati si euri au Intestinele intoxicate
si doar acele persoane fac Acnee
daca reusesti sa renunti la toate lactatele, dulcele din comert, mezelurile din comert si face cure de detox pentru intestine..se curata si tenul
0
02-08-2017, ora 17:55
Mariaaapop
Nu este medic/terapeut
Mariaaapop
Aaaa pai asta stiu, ea mereu imi spunea reflux si cum mi ati zis dvs. dar eu nu mai am raceli atat de dese ca si atunci cand eram micuta. Raceala survine si din faptul ca amigdalele mele trebuiau scose din cauza racelii doctorul de la orl spunand ca sunt mai sensibile si cum mancanc multa inghetata si beau sucuri reci si acidulate, dar n am avut curaj sa le scot ci le am tratat cu antibiotic, sunt foarte friscoasa de ce tine de spital dar acuma abia daca racesc 1 data la doi ani. Dar ma refer in perfecta stare ca analizele si ecografiile facute pana in prezent sun bune si nu ma simt slabita, pot manca orice, pot face sport etc. iar in legatura cu acneea este de la hormoni am luat si anticonceptionale 1 an, recomandate de medic dupa analize, regalandu mi un anume hormon. Dar acum nu mai iau. Referitor la ce am scris despre ganglion ar trebui sa ma mai ingrijorez?( nu mi ati raspuns la aceasta intrebare)
0
02-08-2017, ora 20:07
Mariaaapop
Nu este medic/terapeut
Mariaaapop
Mai sunteti disponibil domnule doctor pentru raspuns? As aprecia din suflet
0
03-08-2017, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ganglionul face parte din sistemul limfatic a organismului.. care implica inclusiv vegetatiile adenoide si amigdalele
când o sa rezolvi cu amigdalele o sa dispara si ganglionul
amigdalita cronica poate fi tratata si medicamentos.. doar cu tratament corect digestiv si regim strict alimentar
daca nu mai ajunge acidul in gat.. amigdalele se micosreaza singure
exista si posiblitatea de a micsora amigdalele cu radiofrecventa... fara a recurge la operatia clasica
0
03-08-2017, ora 18:02
Mariaaapop
Nu este medic/terapeut
Mariaaapop
va multumesc din suflet. dar acuma eu nu am raceala nu imi sunt inflamate amigdalele si nu ma doare gatul. inseamna ca acel ganglion a aparut cum am tot avut probleme si cum nu sunt ele in perfecta stare nu? adica chiar daca eu ma simt bine ele pot fi afectate. si din cauza stafilcocului nu se poate sa iasa ganglioni ca totusj e o infectie acnea?
0
05-08-2017, ora 00:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita crronica este o infectie
acneea.., e o problema complexa..interna..si tine de un intestin intoxicat care n mai tolereaza lactate, mezeluri, dulciuri, , s, a alimente procesate.
ca un intestin nu functineaza corect..sistemul limfatc incearca sa arunce acele toxine prin piele
0
13-03-2019, ora 10:34
Alexa8787
Nu este medic/terapeut
Alexa8787
Buna ziua. Am observat de 2 saptamani un ganglion axilar drept mai umflat de 1.5cm. Am avut o amigdalita si gripa.puternica. am fost sa controlez sanii cu ecografie. Mi s a zis ca e bine. Totusi tot e acolo ganglionul. Poate fi de la aceasta gripa? Inca nu mi a trecut- am avut contact la servici zilnic cu oameni bolnavi si sunt si foarte stresata cu serviciul si cu mama mea care e foarte bolnava.
Mentionez ca am probleme cu amigdala dreapta mereu si cand beau rece imediat racesc si am secretii si dureri in gat.
0
13-03-2019, ora 11:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdala dreapta se mareste doar la persoanele care fac reflux gastro esofagian in somn
ai probleme cu digestia, aciditatea gastrica irita si esofag si faringe si amigdale
de acolo si ganglionul
mergi la gastrologie
schimba regimul alimentar cum am mai scris pe forum
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noduli la gât (noduli limfatici laterocervicali, noduli tiroidieni)
  •