gamma GT hepatosteatoza

29-02-2008
oanara
Nu este medic/terapeut
oanara
buna,
tatalui mei i-a iesit analiza gama gt de 107.6 in conditiile unui max de 50, i s-a administrat un tratament pt hepatosteatoza
imi puteti spune dca este cazul sa ma ingrijorez?
multumesc frumos de ajutor
7 comentarii
0
01-03-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Daca hepatosteatoza descoperita la ecografie si gama GT-ul crescut de doua ori sunt singurele lucruri descoperite la analize, si virusii B si C sint negativi, situatia este inca sub control.
Steatoza hepatica este reactia ficatului la toxice (alcool, unele medicamente etc.) si la incarcare cu grasimi (obezitate, dislipidemie).
Gamma GT creste in mai multe situatii, mai frecvent dupa consumul de alcool, chiar moderat, daca este de lunga durata (ani).
In mod normal, steatoza se vindeca de la sine cam dupa 2-4 saptamani de abstinenta si regim dietetic. Alcoolul ar trebui oprit si dupa aceasta perioada. Continuarea consumului de alcool are un prognostic prost (spre hepatita alcoolica).

Daca NU se consuma alcool inainte, mai ales daca nu exista nici obezitate/dislipidemie, ar trebui examinari mai detaliate ca sa se gaseasca exact cauza (diabet, substante hepatotoxice - antiepilepticele, tetraciclinele, mediu toxic-detergenti, solventi etc.)
0
05-03-2008, ora 00:00
oanara
Nu este medic/terapeut
oanara
multumesc frumos pentru raspuns
tata a avut hepatita copil fiind, consuma alcool moderat insa
acidul uric este si el mare, nu stiu daca are vreo legatura... nu se pune problema de obezitate, poate doar la nivel abdominal dar nu mi-am facut probleme pana acum... nu stiu de unde valoarea asta asa ridicata :(
am inteles ca are ficatul marit si gras . ce analize ar trebui sa mai facem ?
0
06-03-2008, ora 00:00
bodegaru
Nu este medic/terapeut
bodegaru
Buna seara numele meu este iuliana, tata-l meu a fost diagnosticat cu Hepatosteatoza iar dimensiunea ficatului este de146/65mm. imi puteti spune daca este grav acest diagnostic. VA MULTUMESC
0
15-09-2008, ora 00:00
elena13
Nu este medic/terapeut
elena13
Buna seara! Sunt ingrijorata in ceea ce priveste analizele mamei mele. Inainte de a fi operata de colecist, a facut analize pentru gamma GT...au iesit peste 150 si ne-am alarmat. Acum.. la 4 luni dupa operatie a reluat analizele... gamma GT s-a dublat.. peste 340...glicemia, TGO si TGP sun bune, intre limite. As vrea sa stiu cauza, pentru ca nu e vorba de o persoana consumatoare de alcool. Va multumesc!
0
13-01-2010, ora 13:08
planoristul
Nu este medic/terapeut
planoristul
am ; TGP=78, 8 TGO=52, 1 Gamma GT=189, 7 cine poate sa ma ajute cu un diagnostic???
0
17-05-2010, ora 17:15
Adrian Nicu
Nu este medic/terapeut
Adrian Nicu
Buna seara am facut o cadere de calciu cu cateva sapt in urma unor saptamani de nesomn si consum de alcool, am facut niste analize unde valorile ficatului au iesit mari, retin Gama-Gt 320, restul mai mici, am inceput sa tin regim alimentar, sa ma odihnesc, am repetat analizele dupa 2 sapt toate valorile au scauzut la jumate si mai putin de jumate respectiv Gama Gt 150, nu am fost la un doctor sa mi se dea un diagnostic, as vrea sa stiu ce am si ce treb sa fac pe viitor, voi ajunge la valori normale, cum?nu am hepatita.
0
13-02-2012, ora 19:03
hent marius
Nu este medic/terapeut
hent marius
buna sotia mea a efectuat de curand niste analize si rezultatele sant urmatoarele tgo 37 tgp 101si gama gt 92 mentionez ca are varta de 33 de ani nu fumeaza si nu consuma alcool ansa in ultimele 2 3luni a luat mai multe antibiotice printre care clabax si amoxacilina as dori un respuns daca se poate eventual un diagnostic va multimesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.