galma in zona pubiana

10-01-2011
ramonicaa
Nu este medic/terapeut
ramonicaa
Buna! Am observat cam de o saptamana, o umflatura, gen galma sub piele situat in zona pubiana sus in partea dreapta. Nu simt durere decat daca apas umflatura. Specific k am mers la ginecolog de curand, inca dinainte de a observa umflatura si am facut examen bacteoriologic si mi s-a spus k sunt bn din punct de vedere vaginal. Simptomele pentru care am mers la ginecolog au fost mancarime in zona genitala si in zona anusului si uneori arsuri dar in urma examenului mi s-a spus k sunt bn. Am citit tot felu de articole care m-au speriat, si ma tem ca ar putea fi negi sau virusul hpv. Ce credeti ca ar putea fi si ce ma sfatuiti sa fac in viitor?
5 comentarii
0
10-02-2011, ora 13:30
biancaa
Nu este medic/terapeut
biancaa
chiar daca e destul de intarziat sper ca raspunsul sa fie bine venit.
ai incercat sa cauti informatii despre chistul bartolin? ar putea sa fie asta.
am avut si eu aceleasi probleme ca si tine si am fost diagnosticata cu chist bartolin, pe care l am operat ( nu e ceva foarte complicat) si acum sunt ok
sanatate!
0
01-06-2011, ora 21:15
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
buna seara, am si eu o intrebare. am fost operata in urma cu 79 luni in urma diagnosticului de carcinom de col uterin. Am facut operatia de hesteroctomie si in urma controlului periodic sunt bine. dar, am ramas cu unflaturi ceea ce mi-a fost explicat ca este din cauza lichidului limfatic. Am aflat ca se pot face masaje limfatice si intrebarea mea este, , in ce sens se face masajul limfatic, , ? Multumesc.
0
01-06-2011, ora 21:16
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
mentionez ca uneori unflatura se retrage si apare. operatia a fost in urma cu 9 luni.
0
15-07-2011, ora 08:24
king30
Nu este medic/terapeut
king30
si eu am asa ceva si e adevarat e bartolin.ideea e ca nici un doctor nu ti-a explicat evolutia lui. femeia are 2 canale iar canalul drept la tine este infundat si se numeste bartolin.bartolin e de 2 feluri ( pasiv si activ ) daca ai dureri, scurgeri mari si dureri care se trag pe picior in jos, urgent trebuie sa mergi la doctor ptr ca necesita operatie urgenta, iar daca nu ai dureri de care ti-am mentionat mai devreme, atunci nu trebuie sa iti faci griji ca sunt multe femei care traiesc cu asa ceva chear si 20 ani sau toata viata fara probleme. nu o sa te afecteze cu nimic nici chear la sarcina.ti-am explicat asa mai babeste ca sa intelegi ca si mie doctorul la fel mi-a explicat ca sa inteleg.
0
19-07-2011, ora 14:47
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
multumesc king30.
Intre timp am fost la medicul care m-a operat si am facut un alt control si totul este ok
mi-a explicat.Nu am dureri doar se unfla uneori dar inteleg din expllicatiile doctorului ca nu este nimic anormal, acum se unfla mai rar si mai putin. Eu nu mai pot sa am sarcina deoarece a fost o problema maligna si s-a extras totul prin opreatie, dar ma simt foarte bine si am incredere. Multumesc pt explicatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.