galma la subrat

15-03-2010
mariusha
Nu este medic/terapeut
mariusha
Buna ziua am si eu o problema am o galma la subrat si ma doare si sanul am fost la medic si mia spus ca nu este nimic grav ce ar trebui sa fac si ce am ?
14 comentarii
0
15-03-2010, ora 16:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti ecografie (nu mamografie!) mamara bilaterala, nu doare, dureaza 10 minute, nu iradiaza si stii exact ce este. Sanatate!
0
16-03-2010, ora 17:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Posibil sa aveti o hidrosadenita.
Cereti si parerea unui dermatolog sau chirurg.
0
16-03-2010, ora 17:18
mariusha
Nu este medic/terapeut
mariusha
am fost si la un chirurg si mia spus ca nu este nimic grav.
0
19-03-2010, ora 11:18
mariusha
Nu este medic/terapeut
mariusha
buna ziua in urma sfatulu i dumneavoastra am fost la medicul de familie pentru o trimitere la un doctor specializat sau la un spital dar dupa ce ma consultat medicul de familie care a fost de profesie chirurg mia zis ca nu am hidrosadenita deoarece nu se observa nici o galma la subratul meu si nu este nici rosu sau inflamat, medicul meu de familie ma sfatuit sa ma spal cu apa si bicarbonat si atat este in regula ce mi- a zis medicul meu sau ar trebui sa consult si alt doctor ?
0
24-03-2010, ora 16:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce am inteles eu ati spus ca va si doare!
Eu cred ca ar trebui sa cereti si alta parere. Poate ca nu este hidrosadenita, insa poate fi un ganglion inflamat sau altceva!
0
19-09-2010, ora 12:10
BGabriella
Nu este medic/terapeut
BGabriella
Buna ziua. Am si eu o mica sau "mare problema". Mi-a aparut acum vreo luna, o galma, de max 1 cm la subrat, dupa o saptamana a aparut la celalat subrat si celalalt a disparut. Se muta de la un brat la celalalt. Nu e rosu si nici cu infectie, doar o jena la palpare. Nu apare mereu, si dureaza max 1 saptamana, apoi nu mai am nimic. Va multumesc pentru sfaturile oferite.
0
19-09-2010, ora 14:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil ca este din cauze hormonale, nu se muta de la un brat la altul. Vezi daca nu ai chisturi la ovare. Cel mai bine consulta un ginecolog sau endocrinolog. Sanatate!
0
19-09-2010, ora 21:34
BGabriella
Nu este medic/terapeut
BGabriella
Multumesc pt raspuns.
Am facut analizele, totul ok, dar TSH un pic marit, Am consultat un endocrinolog, a spus ca e ok, glanda Tiroida Ok, Cardiologul meu, caci am ajuns si aici, mi-a spus ca am Tahicardie supraventriculara.
Intrebarea mea este: Aceste galme la subrat pot aparea din cauza stresului? sau pe sistem nervos? caci alta cauza nu vad, chisturi nu am, si ca sa intelegeti mai bine, poate conteaza, nu am inca un copil desi am 39 de ani. Stresul de a avea un copil si o viata ordonata ma macina foarte mult, desi muncesc la fel ca un barbat, sunt o fire activa si sportiva. Va multumesc din nou. O seara placuta tuturor !
0
21-11-2010, ora 22:00
bstnc
Nu este medic/terapeut
bstnc
Buna seara.

sunt un mascul de 25 de ani cu o problema similara. la mine galma e sub bratul stang si e cam cat un bob de mazare. la fel, nu pare sa fie o infectie. pielea e usor rozalie, simt o usoara usturime si, daca sunt suficient de neinspirat (ca sa nu zic prost) incat sa apas galma, simt si putina durere.

am mai avut asa ceva prin vara. atunci am considerat ca galmele (aveam sub ambele brate) au aparut din cauza antiperspirantului (spray adidas). am renuntat la a mai folosi antiperspirant* si dupa ceva timp umlaturile au disparut. n-am mers la nici un medic, n-am urmat nici un fel de tratament. fara antiperspirant au trecut. apoi, usor-usor am revenit la prostul obicei de a folosi antiperspirant cu tot felul de prostii in el si abia acum m-am trezit cu o alta galma.

planul meu? renunt la antiperspirant. si asa ar trebui sa faca toti/toate cei/cele care au probleme de felul asta. si ca sa nu miros ca naiba, o sa folosesc piatra de alaun (ii mai zice si piatra acra) in loc de spray-uri ori roll-on-uri ori stickuri. si n-ar fi rau sa faceti si voi la fel.

_
* in vara, ca si acum, eram somer. fiind somer, puteam sa ma spal la subrat (si pot si acum) ori de cate ori era nevoie.
0
22-11-2010, ora 21:00
BGabriella
Nu este medic/terapeut
BGabriella
Buna seara,

De cand am postat ultimul meu comentariu, ( aproape 2 luni), acestea au disparut, am remarcat ca fiind cauza: deodorantul de sub-brat, desi cred eu ca e de buna calitate( Rexona ), am incercat sa-l evit pe cat posibil, si iata ca nu au mai reaparut, deci, asa cum spuneai si tu, bstnc, ceva din compozitia lor ne irita pielea. deci, daca ar fi numai asta, atentie voua !

Sanatate tuturor !
0
15-07-2011, ora 00:36
Patrascu Adela
Nu este medic/terapeut
Patrascu Adela
Buna seara!

Am o problema legata de galma de la subrat..imi tot apare si mie din cand in cand si am o prietena care a avut si ea la fel dar iei nu i-a mai trecut, in schimb ea a fost la medic si i-a zis ca are cancer.imi e cam frica.dar mie imi apare iar dupa o zi maxim 2 imi dispare si nu stiu mai exact ce e..mi-e cam frica sa merg la medic...oare poate sa fie si din cauza sutienelor a bigului sau a hainelor foarte stramte?...

Multumesc!
0
15-07-2011, ora 00:46
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Asta cu frica de medic n-o s-o inteleg niciodata, , , Pai de aia sunt medicii sa ajute, sa spuna ce e de facut! Ori daca amani din teama sa nu auzi ceva "rau" gandeste-te ca daca nu auzi acum, tot o sa auzi mai tarziu, sau daca nu e de rau, stresul iti face muuult mai rau. Mergi la endocrinolog si afla ce e, sa vezi ce bine te simti dupa aia cand stii ce si daca e ceva de facut sau e ceva ce trece de la sine. Te-ar linisti cu adevarat un "diagnostic" pus de la distanta? Nu cred.
Sanatate!
0
15-07-2011, ora 01:05
Patrascu Adela
Nu este medic/terapeut
Patrascu Adela
Multumesc mult de tot, chiar o sa urmez sfatul dumneavoastra si o sa merg la medic...multumesc!

Multa sanatate va urez dumneavoastra si la toata lumea!
0
10-08-2011, ora 09:11
paulette
Nu este medic/terapeut
paulette
Buna dimineata!
De cativa ani am o formatiune(galma) sub bratul stang de 5-6 cm(la ecograf). In ultima perioada imi da dureri insuportabile sub forma de cutite in toata mana stanga, pana in varful degetelor si in special noaptea.Cedeaza doar cand iau arcoxia, dar periodic durerea revine.
Indrumati-ma la ce specialitate sa ma indrept. La ecograf medicul mi-a zis ca este vascularizata si ca ar fi bine sa ma operez. Ce ma sfatuiti, oricum trebuie cat de repede sa fac ceva.
Multumesc din suflet si sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.