furnicaturi (amorteli) ale degetului mic si inelar

02-10-2008
Tomi60
Nu este medic/terapeut
Tomi60
Buna ziua, am 48 de ani, de profesie muzician (pianist), in ultimii 2-3 ani, am avut din ce in ce mai des dureri de spate mai ales in zona dintre omoplati si ceafa, acum 3 zile am inceput sa am furnicaturi, amorteli ale degetelor mic si inelar la mana stanga, umar si partea exterioara a mainii (cea care corespunde cu degetul mic si inelar) si dureri in zona stanga a omoplatului, gat si ceafa, mentionez ca sunt hipotensiv si am avut ceva probleme cu rinichii (infectie, am eliminat pietre...).
Voi merge maine la medicul de familie dar as dori sa stiu si parerea dvs., ce-mi sugerati ?!
Cu stima,
Tomi
2 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
Steffi
Nu este medic/terapeut
Steffi
Buna ziua. Nu stun medic, dar din cunostintele generale presupun ca ar putea fi vorba de Sindromul de Tunel Karpal. Acesta apare inclusiv la persoane care stau mult timp la computer (sau, in cazul dvs., la pian) intr-o pozitie defectuoasa. Pe vremuri se recurgea destul de rapid la operatie, acum exista si alte metode, inclusiv o sina pe care sa o folositi noaptea pentru o pozitie corecta. Deasemenea la computer se recomanda utilizarea unor suporturi speciale pentru maini (nu stiu in ce masura acest lucru este posibil la pian).
Repet: este doar o presupunere, vedeti ce va spune si medicul. toate cele bune!
0
08-11-2008, ora 20:30
carry
Nu este medic/terapeut
carry
consultati si un medic neurolog ca sa statai linistit pe viitor ca nu este o cauza neurologica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: