fumatul in timpul sarcinii

12-02-2009
niko_adri
Nu este medic/terapeut
niko_adri
am 16 sapt de sarcina si inca mai fumez dar nu ma pot lasa de ele ptr ca chiar simt nevoia sa fumez sunt oare riscuri de imbolnavire a copilului si ce as putea face sa ma las de ele.?
6 comentarii
0
12-02-2009, ora 18:25
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
copilul riscă să se nască prematur, mai mic decât ar fi normal şi să aibă probleme respiratorii. cu mai multă voinţă sigur vei reuşi, gândeşte-te că e vorba de sănătatea copilului tău. cel mai bine e să încerci să întrerupi dintr-o dată, pentru că este demonstrat că femeile care reduc numărul de ţigări le "trag în piept mai adânc" decât dacă ar fuma mai mult. poate ai putea consulta şi medicul.
0
12-02-2009, ora 18:38
niko_adri
Nu este medic/terapeut
niko_adri
va multumesc si sper sa reusesc caci de fiecare data cand imi aprind tigara ma gandesc la consecinte si eram chiar stresata pe chestia asta
0
12-02-2009, ora 19:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
niko_adri, daca iti iubesti copilul, trebuie sa reusesti!!Daca nu renunti la fumat macar pe timpul sarcinii, inseamna ca dai dovada de egoism, ca te iubesti mai mult pe tine decat pe bebelus!!Ti-ai dori sa ai un bebe cu probleme de sanatate??Eu sunt convinsa ca nu!!Si eu am o fetita de 4ani si 9 luni, iar pt ea sunt in stare sa mut si muntii din loc!!!Hai, curaj ca nu e un capat de lume!!In loc de o tigare, consuma fructe, vitamine care ii sunt folositoare bebelusului!!Asteptam sa ne dai o veste buna!!
Numai bine
0
04-06-2009, ora 16:15
Altaramis
Nu este medic/terapeut
Altaramis
niko_adri vreau sa-ti spun ca te inteleg perfect. Nici eu nu m-am putut lasa de fumat. Am reusit sa nu mai fumez la servici. In schimb am un abonament: aproape in fiecare zi, intre orele 16, 30 si 17, 30 fumez cam 2 - 3 tigari. Si eu lafel... cand imi aprind tigara ma gandesc cat de egoista sunt, ma amarasc, dar nu renunt. Am 40 ani, imi dorecs foarte mult acest copil care are cam 26 de saptamani... am facut tot ceea ce trebuie (zic eu) insa de fumat nu m-am lasat. Imi pare tare rau sa recunosc acest lucru, dar asta este. Sper din tot sufletul ca micutul sa fie bine.
0
30-07-2009, ora 21:51
camelia731
Nu este medic/terapeut
camelia731
draga niko, suferinta pe care o simti cand te lasi de fumat e de un milion de ori mai mica fata de cea pe care o simti in momentul in care iti vezi bebe suferind la nastere sau daca nu supravietuieste.chiar daca cauza va fi alta, nu fumatul, sentimentul de vinovatie si vesnica intrebare "DACA." te vor chinui toata viata.iti spun din experienta din pacate
0
06-08-2010, ora 18:58
didimau
Nu este medic/terapeut
didimau
buna!si eu am fumat inainte sa raman insarcinata, dar in clipa in care am aflat ca vine barza n-am mai vrut sa aud de tigari...sau de fum de tigara...eu m-am lasat dintr-o data...sunt sigura ca oricine poate renunta pentru copil...intrebarea e pe cine iubesti mai mult pe tine sau pe copil...copilul nu merita sa sufere pentru ca mama lui nu poate renunta.nu exista nu poti...exista numai NU VREAU...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul