fumatul dupa extractie

22-10-2008
lorenas
Nu este medic/terapeut
lorenas
Buna ziua.Mi-am facut azi o extractie si vroiam sa stiu la cat timp dupa extractie pot fuma...si care ar putea fi efectele fumatului dupa o extractie
6 comentarii
0
22-10-2008, ora 21:43
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
La cateva ore(3-4).Ce se poate intampla?Sa sangereze locul mai mult.
0
24-10-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
.hmmmmmm...la 24 de ore...sangerarea mai mult timp nu are de ce sa apara, in schimb apare o intarziere a reparatiei tesuturilor si o calitate mai slaba din punct de vedere structural.
0
07-03-2019, ora 13:23
Alexandra Straton
Nu este medic/terapeut
Alexandra Straton
Bună ziua, mi.am scos acum 2 zile o măsea, iar aseară am observat ca mi s.a rupt un fir din gingia cusuta, îmi puteți spune de la ce ar putea fi? Nu am făcut altceva decât sa ma spăl ușor pe dinti, iar în acea zona doar ce am atins din greșeală. Acum stau cu teama sa nu fac vrei infectie sau ceva deoarece simt o ușoară presiune pe acel loc. În definitiv vreau doar sa știu dacă este normal ca firele sa se rupă/desprindă de pe rana la 2 zile după intervenție
0
07-03-2019, ora 15:59
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, firele se pot desprinde mai repede decat ceva 7-10 zile cand probabil ati fost chemat la control, motivele pot fi diverse: tractiunea obrazului, friabilitatea mucoasei, calitatea firului, tipul suturii. Puteti merge la medic sa scoata firul despins mai devreme, asta daca nu a cazut el singur.
0
07-03-2019, ora 16:04
Alexandra Straton
Nu este medic/terapeut
Alexandra Straton
Firul nu a căzut singur, încă este prins pentru ca am rugat soțul sa se uite și a zis ca este cumva împletit cu celalalt. Dar tot îmi este teama de o posibila infecție postoperatorie. Și imi mai este teama ca nu cumva sa îl fi rupt eu aseară în timp ce ma spălam pe dinți
0
07-03-2019, ora 16:08
Alexandra Straton
Nu este medic/terapeut
Alexandra Straton
Pe data de 14.03 am programare pentru a le scoate, dar problema este ca a început sa ma deranjeze și încet încet sa ma și doară. Am avut rădăcinile crescute în sinus, cu infecție în jurul lor, încovoiate și sudate de os.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Extracția dentară
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Osteita alveolară (alveolita postextracțională)
  •