fumatul = cancer de plamani?

05-11-2009
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
nu am probleme in legatura cu renuntatu la fumat, ma pot lasa, fumez cam 1 pe zi, dar ma framanta gandul ca fumez de 5 ani, iar inainte fumam mult, cam 20 tigari pe zi (asta acum 2 ani fumam asa) si ma tot gandesc sa nu am cancer la plamani, desi simptome nu am, dar nu pot respira bine, nu-mi oxigenez creierul cum trebuie pt ca am si o deviatie de sept plus dificultati in respiratie din urma unei cazaturi puternice in nas din urma copilariei(akum am 21 ani).pt viitor ma gandesc serios la o operatie estetica a nasului, dein pricina neoxigenarii(nasul e cam deformat)
6 comentarii
0
05-11-2009, ora 11:08
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa scapi de stres, fa-ti o ecografie la plamani si apoi discuta si cu un ORL-ist, nu sunt probleme de nerezolvat. Fratele meu a avut cam aceleasi probleme si le-a rezolvat, in timp, respiratia deficitara poate sa iti oboseasca si inima. Sanatate!
0
05-11-2009, ora 11:30
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
"nu am probleme in legatura cu renuntatul la fumat, ma pot lasa, fumez cam 1 pe zi, dar ma framanta gandul ca fumez de 5 ani, "
Pai daca nu ai probleme cu renuntatul, sti ca este rau si mai iti si faci grji de ce nu te lasi deja ?

O singura tigare pe zi este mai mult decat suficient ca sa fi intoxicat. Sunte peste 400 de substante f. nocive in orice tigara, dintre care multe se pun intentionat ca sa mentina organsimul in stadiul de anu se putea lasa de fumat. Ai chiar o mare problema cu lasatul daca ai ajuns sa fumezi numai o singura tigara pe zi si nu te poti lasa nici de aia. Nu am mai auzit pana acum de un om sa fumeze numai o singura tigara pe zi...:-)
Iti trebuie cam10 ani ca detoxifiezi cat de cat corpul de toxinele inhalate in acesti 5 ani. Si dupa 20 de ani mai ai din acele substante in tine.
0
05-11-2009, ora 12:44
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nu, n-ai cancer, ala apare de obicei dupa 50 de ani.Desi in medicina e valabila vorba aia cu "never say never". Oricum, parerea mea decit sa iti inneci stresul si/sau teribilismul adolescentei in alte tentatii gen droguri, poti pufai 1-2 tigari daca crezi ca te satisface.Dar pe la 30 de ani, daca zici ca nu ti-e greu, pune tigara in cui.
Problemele respiratorii inclin sa cred ca au o solutie undeva prin sfera ORL..Adica rezolva-ti nasul
0
08-06-2011, ora 09:06
Alina Stefan
Nu este medic/terapeut
Alina Stefan
Am si eu o problema!
Fumez de 2 ani!
In general nu servesc micul dejun iar in ultima vreme am o sensibilitate a stomacului cand ma trezesc!
Cred ca este de la fumat si baut cafea pe stomacul gol!
As dori sa stiu ce alimente as putea consuma dimineata pentru a preveni boli cum ar fi gastrita sau ulcerul!
Va multumesc!
0
15-07-2011, ora 16:23
ionut_1986
Nu este medic/terapeut
ionut_1986
n-ai ma nici un cancer vezi-ti de treaba.
0
15-07-2011, ora 16:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Alina Stefan,
Primul lucru dimineata ceai cald cu o felie de ceva, iar in timpul zilei o supa/ciorba calda. Sunt esentiale pentru stomac si n-ai sa regreti!
In rest, toate echilibrate si mananca ce ti-e pofta in cantitati moderate.
Numai Bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.