o piatra de 5mm la rinichi se poate elimina singura?

14-08-2008
zeul_hades
Nu este medic/terapeut
zeul_hades
Am fost sa imi fac un ecograf si mi-au gasit o piatra de 5mm la rinichiul drept. Mi sa prescris doar uricol 24 de pliculete pe care deja le-am luat si nimic altceva. Deocamdata nu am dureri doar ma deranjeaza putin in spate. Va rog sa-mi spuneti o piatra asa mare o pot elimina singur? oricum am inceput sa beau 2, 3 litri de apa pe zi dar nu stiu mi-e frica. Durere deocamdata nu am dar simt ca o molestie doar.

Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
zeul_hades
Nu este medic/terapeut
zeul_hades
Multumesc pt raspunsuri, chiar nu a avut nimeni o piatra asa de mare sau de mica ??? Speram sa primesc si eu un sfat dar.Oricum cum este democratie fiecare face ce vrea. Asta e speram ca e un forum serios si gasesc si eu un sfat pe aici. Ma scuzati ca v-am deranjat cu intrebarea mea
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! In cazul calculilor mai mici de 5 mm, atitudinea terapeutica consta in administrarea de antialgice, cura de diureza, intrucat acesti calculi se pot elimina pe cale naturala;aceasta atitiudine se adopta daca nu exista complicatii (infectie asociata sau IRA); Un examen sumar de urina ai facut( putem afla astfel compozitia calculilor, in functie de aceasta ti se va prescrie si o dieta alimentara); Ecografia, daca este vorba de calculi radioopaci si radiografia abdominala pe gol, este bine sa fie repatate la un anumit interval de timp pentru a monitorizarea evolutiei calulilor;Numai bine
0
20-08-2008, ora 00:00
zeul_hades
Nu este medic/terapeut
zeul_hades
Multumesc foarte mult pt acest raspuns. Analize de urina am facut si singurele rezultate rele au fost densitatea urinara 1.030 si trebuia intre 1.015-1.025 si la glucoza mia iesit normal si rezultatul de referinta din analize pune absent in rest toate sunt ceea ce pune in intervalul de referinta. Si pe hartia de la ecograf scrie ( in colicele inferior se evidentiaza o imagine hiperecogena rotunda; diam 5 mm cu umbra posterioara ). Nu inteleg prea bine ce inseamna dar sper sa nu am probleme mari. Deja a trecut o luna decanf¡d am aflat ca am piatra si pana acum doar simt o molestie in spate si mai am o senzatie de voma care nu cred sa fie de la rinichi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Cum ne putem distruge rinichii
  • Calculi urinari - reguli de alimentație și hidratare
  • Cum pot fi eliminate pietrele la rinichi
  • Obiceiuri nocive pentru rinichi și cum îți poți proteja rinichii
  • Schimbările climatice vor influența incidența cazurilor diagnosticate de pietre la rinichi
  • Verificarea rinichilor - analize, teste și investigații (explicare rezultate rinichi)
  •