frica de sarcina..ajutor

11-04-2013
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Mi-a intarziat ciclul cateva zile ceea ce pana acum nu s-a intamplat niciodata. Mentionez ca am luat mai multe luni Duphaston pentru ca am un chist la san si aveam ciclul regulat dar l-am intrerupt in urma cu o luna. Prima data mi-a venit normal dar acum inca nu a venit si tot astept de vreo 4 zile. Nici nu am vreun semn sa vina..pana acum aveam dureri foarte mari inainte si primele zile, dar acum nu am nimic. Am avut contact sexual neprotejat putin timp (nu a dat drumul in mine). Imi e foarte frica sa nu fiu cumva insarcinta. Am sa cumpar un test de sarcina dar m-am gandit sa mai astept putin timp. Am doar 17 ani si imi este foarte frica sa nu fiu insarcinata imi dau seama ca am facut o greseala mare si mi-am invatat lectia. Totusi as dori si eu o parere. Multumesc!
42 comentarii 12 Înainte ›
0
11-04-2013, ora 23:17
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Cel mai sigur ar fi sa iti faci un test de sarcina si sa te linistesti! Si eu am tot 17 ani si cateodata ma mai confrunt cu aceste probleme.. Eu am un prieten stabil de 4ani si viata sexuala mi am inceput-o la 15 ani si putin(un pic cam devreme, dar asa am simtit eu). Sunt curioasa daca tratamentul pe care il iei pentru acel chist este pe baza de acc.. Si eu as vrea sa incep sa iau acc sub indrumarea unui medic bineinteles, dar imi este teama putina de varsta noastra cam mica. Revenind la problema ta..gandeste-te daca erai in perioada fertila, calculeaza bine. daca nu erai sansele de a fi gravida se reduc simtitor. Succes!!! astept raspunsuri
0
11-04-2013, ora 23:23
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Problema este ca in ultimu timp a fost cam des si nu imi amintesc sigur daca si in perioada fertila am facut, dar probabil ca da, nu sunt sigura. Nu am inteles, tratamentul daca e pe baza de..? Eu mi-am inceput viata sexuala de curand tot prieten stabil..m-ai facut oricum sa ma simt mai bine. Multumesc!
0
11-04-2013, ora 23:29
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Nici noi nu folosim o metoda foarte protectiva..adica metoda ejacularii inafara vaginului + metoda calendarului pe care cred ca o stapanesc destul de bine. Eram foarte curioasa daca tu iei acc deoarece eu as vrea sa iau dar ma sperie varsta asta cam micuta. Prietenul meu nu prea e de acord ca spune ca ar avea efecte adverse multiple, dar daca eu cred ca e ok sa iau sa iau. Pe viitor as vrea sa merg si la un control mai amanuntit, dar tot asa imi este cam rusine:) mi-ar placea sa stiu daca tu ai fost la control si cateva mici detalii, daca nu sunt prea stresanta
0
11-04-2013, ora 23:32
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
acc= anticonceptionale scuza-ma
0
11-04-2013, ora 23:38
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Nu am fost la un control amanuntit pana acum. Nu folosesc acc, dar nu sunt sigura dar duphastonul ar fi acc dar fff slab, asa mi-a zis mama. Eu nu prea sunt de acord cu acc, dar tu decizi. Cel mai bine e sa mergi la un doctor.
0
11-04-2013, ora 23:49
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Nici eu nu sunt foarte de acord cu ele, dar decat sa ma trezesc cu vreo sarcina neasteptata mai bine as lua acc.
Mama ta stie ca tu ti-ai inceput viata sexuala? Parintii mei nu stiu, cu toate ca ne intelegem foarte bine..dar pur si simplu imi este foarte rusine sa discut lucrurile astea cu ei
0
11-04-2013, ora 23:51
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Doar mama stie, cu ea ma inteleg mai bine si tot timpul mi-a spus sa ii spun ca ma va ajuta, dar daca i-as spune problema de acum cred ca ar lesina :)
0
11-04-2013, ora 23:58
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Asa imi spune si mama mea, dar totusi imi este rusine. Nici nu sunt o fire prea directa sau sociabila:))
Imi este frica de reactia ei. Chiar postasem acum cateva zile un subiect legat de o durere la abddomenul inferior, pentru ca ma chinuie de cateva zile si nu stiu ce e.Si totusi imi este rusine sa ii spun si de lucrurile astea, dar vreau sa il iau pe prietenul meu sa mergem undeva la un cabinet particular si sa fac odata temutul control ginecologic cu toate testele posibile.
La control imi este frica mai mult de reactia medicului referitor la varsta mea, nu la controlul propriu zis.
0
12-04-2013, ora 00:03
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Nu prea ai avea de ce sa iti fie rusine. Crede-ma eu merg pe la medicul ginecolog de vreun an in fiecare luna din cauza chistului si de fiecare data ma intreba daca mai sunt virgina si eu ii spuneam ca da si ma felicita pentru ca veneau la ea si fete de 14 ani care nu erau, si intr-o luna dupa ce mi-am inceput viata sexuala a trebuit sa ii spun dar chiar nu a reactionat in niciun fel doar m-a intrebat daca ne protejam si daca mi-a venit ciclul atat. Deci nu ai de ce sa iti faci griji in privinta varstei.
Voi o faceti tot timpul fara prezervativ?
0
12-04-2013, ora 00:11
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Nu chiar tot timpul, cam 75% fara, din pacate :D Chestia e ca la noi e putin mai ciudat, prietenul meu a terminat scoala postliceala de politie si este angajat tocmai la Tulcea, iar eu sunt din Teleorman. Vine foarte rar acasa, cam de 2ori pe luna si uneori eu sunt "pe rosu" cum s-ar spune. (El are 22ani) Am incredere in el si deaceea fac fara prezervativ, sincer imi este foarte frica si de boli dar sunt sigura ca nu este cazul. Intr-un an jumate pot sa spun ca nu am avut nici un incident folosind aceste metode, dar nu recomand. Ti-am zis daca mi-as face curaj sa merg la medic imediat as trece pe acc sa scap de unele griji, pentru ca mai am si eu intrebari cateodata referitoare la a fi sau a nu fi. Voi cum o faceti? si sunt curioasa daca esti din bucuresti si imi poti recomanda o clinica..
0
12-04-2013, ora 00:26
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
sper ca nu te-am stresat cu intrebarile..
0
12-04-2013, ora 00:33
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Sunt din Iasi. Noi mai facem si fara prezervativ dar pentru putin timp apoi il punem. Imi dau seama ca e periculos, dar debea acum dupa intarzierea ciclului constientizez. Si eu am incredere foarte mare in prietenul meu si el tot timpul mi-a spus ca nu am de ce sa imi fac griji ca cica nu ar fi excitat (adica nu ar avea lichid preejaculator), dar acum dupa sperietura asta, care inca nu a trecut, sigur nu il mai las fara prezervativ.
0
12-04-2013, ora 00:36
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Chiar nu m-ai stresat deloc. Chiar ma bucur ca in sfarsit am avut cu cine discuta fara sa imi fac griji. Nu am spus la nicio prietena ca mi-am inceput viata sexuala si nici nu pot deocamdata, mi-e foarte frica de cum vor reactiona sau sa nu se afle si mai departe si nici mamei nu ii pot spune chiar orice, iar acum e si plecata din tara.
0
12-04-2013, ora 00:40
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Si eu stiu ca e foarte periculos, dar ce vrei ne mai zboara si noua gandul cateodata. Si eu la fel sunt, cand sunt foarte speriata si imi este frica sa nu fi ramas insarcinata imi spun mie"gata nu o sa mai afcem niciodata fara prezervativ sau imediat cum imi vine fug la medic sa incep sa iau acc".. dar dupa ce imi vine parca uit toate lucrurile astea. Pentru mine ar fi mai simplu cu acc si as sta mult mai relaxata si as putea face in ce perioada imi doresc:). Si al meu imi spune ca nu am de ce sa imi fac griji ca are el grija, dar temerile mele apar constant.
0
12-04-2013, ora 00:43
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Chiar acelasi lucru am vrut sa ti-l spun si eu..ca nu am spus pana acum nici unei prietene ca mi-as fi inceput viata sexuala chiar daca suntem prietene foarte vechi. Cu toate ca am impresia ca banuiesc ceva deoarece stiu ca sunt cu prietenul meu de foarte mult timp, la fel si parintii mei. Pana nici surorii mele nu i-am spus, sunt mai rusinoasa de fel..Incerc sa imi fac curaj si sa ii spun mamei dar mai astept putin. Si mie imi pare extrem de bine ca ne mai lamurim una de pe alta cu cate ceva si tot asa mai si invatam. Sunt curioasa daca nu te superi, prietenul tau cati ani are?
0
12-04-2013, ora 00:44
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Ar trebui sa te duci la medic, chiar nu ai de ce sa iti fie rusine mai ales daca iti gasesti o femeie de treaba. Ginecologul meu e foarte de treaba si as putea vorbi orice la fel si cu medicul de familie. Prima data m-am dus la medicul de familie si i-am spus si a fost f draguta si mi-a zis sa vin tot timpul cand am o intrebare.
0
12-04-2013, ora 00:47
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Prietenul meu are 18 ani. La mine mama era sigura ca voi astepta pana la 18 ani si eu eram convinsa de asta, dar na curiozitatea si a fost cam socata. Eu ce mi-as dori sa am o sora sa ii pot spune de toate, binenteles daca m-as intelege cu ea si daca ar fi mai mare.
0
12-04-2013, ora 00:49
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Cum spuneam mai sus, am o durere contnua in partea inferioara a abdomenului si nu stiu exact ce este. unii mi-au recomandat sa fac un test pap si nsite ecografii, dar pana acolo as fi vrut un tratament ceva. am avut un fel de criza acum cateva zile si nu mai puteam sa stau in picioare de durere.Am vorbit si cu prietenul meu si mi-a spus ca in cel mai scurt timp o sa fim la un consult ca nu e de gluma. Eu totusi mai sper sa fie ceva usor gen o raceala ceva.. Daca stii tu ceva referitor la problema asta te rog sa mi spui!
0
12-04-2013, ora 00:53
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Nu stiu despre ce este vorba. Eu am asa dureri foarte mari cand imi vine menstruatia si iau niste medicamente foarte tari. Dar dute neaparat la medic oricum probabil o sa-ti faca doar o ecografie si sigur o sa-ti dea ceva sa iti calmeze durerile.
0
12-04-2013, ora 00:54
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Ma inteleg bine cu sora mea ea are 19 ani, dar parca tot mai am o retinere.Mama mea a avut un soc cand a aflat ca am un prieten cu 5ani mai mare ca mine, dar dupa ce a vazut ce"copilas" e a inceput sa tina la el, si acum dupa 4 ani jumate aproape ne intelegem perfect, plecam in excursii impreuna, toata ziua este la mine acasa si tot asa. Cel mai mare avantaj cu o sora mai mare pentru mine a fost ca am putut sa plec singura la munte sau la mare fara parinti, doar cu ea si cu mai multi prieteni(bineinteles si cu prietenul meu).Mama mea stie ca noi dormim amandoi cand mergem pe undeva deci cred ca stie ca mi-am si inceput viata sexuala. Inca nu a incercat sa vb cu mine despre asta doar mi-a spus "sper ca stii ce faci esti fata mare si am incredere"... Sper sa vina curajul ala mai repede!:)
0
12-04-2013, ora 00:57
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Medicul meu de familie nu e chiar asa dragut si pe desupra a fost si colegul de banca al mamei mele, deci cred ca mama ar afla imediat daca as avea vreo trimitere catre ginecologie. Tocmai de asta vreau sa imi fca o programare la o clinica privata din bucuresti unde sper sa gasesc un medic foarte dragut care sa ma ajute si sa imi raspunda la toate intrebarile. Stiu ca nu e de joaca nici cu durerile si nici cu contactele astea neprotejate. Pana o sa incep sa iau acc cred ca tot neprotejatt o sa fie:) Bine ca momentan sunt in perioada nefertila si vine si prietenul meu acasa si nu mai pleaca pana in mai, pot sa ma bucur din plin de tot ce tine de el:)))
0
12-04-2013, ora 01:02
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
As mai avea o intrebare dar mi-e cam rusine dar avand in vedere ca suntem de aceeasi varsta mi-e mai usor sa te intreb pe tine. tu ai avut orgasm? in afara de cel clitoridian nu reusesc de alt fel. Intradevar nici nu am facut-o prea des pentru ca nu prea avem unde, dar pentru mine acest contact mi se pare mai mult parca o durere de burta. Chiar nu imi pot da seama ce ar trebui sa facem, am incercat multe pozitii si in niciuna nu mi se pare ca as ajunge.
0
12-04-2013, ora 01:10
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Am avut de cateva ori in decursul unui an..Nu stiu exact sa iti spun de care, dar cred ca tot prin stimularea clitorisului.Sincer, eu nu pun asa mare accent pe orgasm, cu toate ca atunci cand apare e perfect.Inainte noi faceam foarte des la el acasa deobicei sau in masina :" dar acum de cand cu distanta asta de 500km nu prea mai avem timp. Incearca sa fi mai relaxata sa nu te mai gandesti la nimic si o sa vina de la sine, nu conteaza neeaprat pozitia in care o faceti dupa parerea mea. Eu cel mai des am avut in pozitia"lingurita" si putin mai "dur" daca as putea spune asa. Acum cred ca depinde si de dispozitia ta, si eu am avut o perioada in care nu mai imi placea sa fac deloc eram distrasa si chiar ma durea deoarece nu ma lubrifiam cum trebuie..acum pot spune ca astept cu nerabdare sa vina acasa
0
12-04-2013, ora 01:14
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Si inca ceva, nu iti face griji ca inca nu ai avut.. sunt unele femei care dupa o viata intreaga nu reusesc sa aiba.
Poate ca eu sunt mai relaxata si din cauza ca ne cunoastem de mai mult timp si nu ne mai e rusine ca la inceput. Totusi ma mir ca inca exista atata pasiune si dorinta dupa 4 ani :)) Am auzit de unele relatii care dupa cativa ani deja nu mai aveau chef, se respingeau sau mai stiu eu ce. Asa ca relaxeaza-te, lubrifiaza-te si nu fugi cu mintea in alta parte si pana la urm o sa apara si mult doritul orgasm. Sper ca nu am avut vreun limbaj neadecvat dar chiar nu am stiut cum sa ma exprim :)
0
12-04-2013, ora 01:15
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Lubrifierea nu e problema, dar intradevar sunt incordata mi-e frica sa nu fac ceva jenant sau nu stiu, dar cand e mai "dur" mai intai pare placut dar dupaia incepe sa ma deranjeze. Sper sa trec si eu de perioada asta.
0
12-04-2013, ora 01:17
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Sau mai poti incerca pozitia you on top, tin minte ca am reusit odata si cu asta :) Acum as vrea si eu sa te intreb ceva ce nu prea mi-ar veni sa te intreb... Ti-a cerut vreodata sa faci si oral...?
0
12-04-2013, ora 01:21
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
La mine cateodata mi se pare prea romantic sau prea tandru..si imi e rusine sa ii spun ca vreau uneori si putina actiune. Vezi asta este jena aia de la inceput, toti am trecut prrin asta si tot asa si scapam de ea. O sa vezi ca odata cu inceperea vietii sexuale o sa incepeti sa va apropiati din ce in ce mai mult sa nu va mai fie rusine sa discutati probleme mai intime sa puteti sa va etalati orice defect s.a.m.d... Eu sper din tot sufletul ca relatia voastra sa reziste si sa aveti parte de tot ce v-ati propus sa faceti impreuna. si fara bebei deocmadata !:))
0
12-04-2013, ora 01:21
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Cand sunt eu deasupra la un moment dat nu mai simt nimic. Pai nu prea mi-a cerut eu i-am oferit asta fara sa imi ceara.
0
12-04-2013, ora 01:24
liliana91
Nu este medic/terapeut
liliana91
Dar fata de el nu imi e rusine absolut deloc, discutam orice, daca imi doresc ceva ii cer. Si eu sper sa tina relatia ta si sa speram ca da fara bebei deocamdata :))
0
12-04-2013, ora 01:25
niki24
Nu este medic/terapeut
niki24
Si eu i-am oferit asta si chiar sincer imi face placere sa il vad satisfacut asa..am pus intrebare mai ocolitor deoarece imi era rusine sa spun asta sa nu ai o parere ciudata despre mine. sunt unele fete care sunt chiar dezgustate de lucrul asta.eu consider ca e ok cat o faci din propria vointa si atat timp cat este reciproc. Sau poti sa mai incerci pozitia cand tu stai pe bruta si el deasupra..mi se pare tare :)
Adaugă un comentariu / răspuns
42 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calendarul sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  •