frica de cancer

03-01-2014
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
Buna seara.Nu stiu daca e categoria corecta dar as avea nevoie due un sfat.dupa ce total meu a decedat din vina cancerului la o luna mi-a aparut la san o formatiune necunoscuta mie.dupa palpare medicul mi-a prescris un testament spunand ca probabil e un chist iar la trei luni dupa la ecografie nu mai aveam nimic. acum in fiecare luna inainte si pe perioada menstrei reapare acel chist fiind si dureros.Inca nu am ajuns la control si l-am pus pe seama perioadei premenstruale.insa ma pipai zilnic incontinuu, imi e frica sa ma duc la control pentru ca ar putea fi cancer.ma gandesc zilnic numai la boala asta si ce ar face copilul meu fara mine.o iau in brate si o pup dar in minte am cat ar suferi ea daca as pati ceva.nu imi e frica de boala sau moarte in sine ci de cat ar suferi fata, cine ar avea grija de mea, cum se va descurca.nu imi pot scoate frica asta din mine.am doar 25 de ani.ce pot face?multumesc.
7 comentarii
0
03-01-2014, ora 13:00
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Buna Raluca!
Din ceea ce descri, observ ca gandurile tale sunt setate doar pe negativ: "testament" in loc de tratament, "ce va face copilul fara mine?", etc. Desi spui ca nu ti-e frica de moarte, tocmai asta reiese din cuvintele tale si e firesc sa-ti fie frica. Toti oamenii se tem de moarte, insa unii isi dau seama de asta, altii nu. Nu stiu cat timp a trecut de la moartea tatalui tau, insa din simptomele pe care le-ai descris, imi dau seama ca tu somatizezi frica pe care o resimti fata de boala si moarte. Cum ai spus, gandindu-te zi de zi doar la lucruri negative, iti intretii starea de frica. Tu ai nevoie sa-ti traiesti doliul dupa tata si sa lucrezi cu fricile tale, adica sa ajungi in starea de acceptare a faptului ca omul este pieritor si ca a-ti orienta gandirea doar spre moarte si boala nu este eficient pt tine. Ai un "lucru" minunat care merita toata atentia ta: copilul.
Nu stiu nici ce vrsta are copilul tau, insa simptomele pe care le descri pot fi si manifestarile unei depresii dupa nastere (post partum se numeste), care sa nu te sperie, pt ca o sa treaca.
Totusi, pt a-ti gasi tu linistea si siguranta, iti recomand sa vizitezi un psiholog, care te poate ajuta foarte mult sa iti intelegi si accepti starile si sa redevii linistita. Poti sa urmezi pt inceput si cateva sedinte online, daca nu te poti deplasa de acasa. Dar vreau sa stii ca cele mai eficiente sunt sedinntele fata in fata, la cabinet.
Un gand bun pt tine!
Psih. Cristina Stoian
0
03-01-2014, ora 16:03
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Ideea unei vizite la psiholog este foarte buna. Aceasta pentru a va ajuta sa va regasiti si sa continuati lupta. Ceea ce vreau eu sa va mai spun este ca un cancer de san descoperit la timp este ceva ce se trateaza si nu se moare din aceasta. Deci continuati investigatiile pentru a se stabili exact ce se intampla, urmati strict indicatiile oncologului si va merge bine.
Nu amanati ! Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
03-01-2014, ora 21:18
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
Multumesc ptr sfaturi.tata are un an de la deces iar fata are sase ani.doar ca in momentul in care am aflat ca sunt insarcinata, abia imi inmormantasem sora de 16 ani care s- a sinucis.iar toata durerea am inabusit-o prin dorinta de a avea in copil sanatos si apoi m- am axat numai pe fata incercand sa uit de suferinta.apoi cand tata a ajuns la oncologie, fiind singura care a avut grija de el, am vazut atata suferinta si chin pe aceea sectie.cred ca de acolo am prins frica de aceea boala care e tot mai intalnita.din nou am inabusit toata durerea prin grija ptr copil nedorind sa ma vada suparata sau afectata.o sa incerc sa ajung si la un cabinet psihologic poate reusesc sa scap de aceasta frica.multumesc Inca o data ptr sfaturi.
0
04-01-2014, ora 12:48
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Avand in vedere ca ai trecut prin atatea evenimente nefericite, ai toate motivele pt a vizita un cabinet psihologic, iar pt linistea ta, poate si un medic oncolog, gandindu-te ca faci acest pas tocmai pt a-i demonstra mintii tale ca se inseala.
Weekend linistit!
Cu drag,
Psih. Cristina Stoian
0
05-01-2014, ora 12:49
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Raluca daca tatal tau a avut cancer nu inseamna ca si tu ai. La mine in familie nu am gasit pe nimeni care sa fi avut cancer dar eu am a sasea metastaza copii mei sunt sanatosi, deci boala ataca anumite persoane cu sistemul imunitar slabit, si cel mai indicat pt tine si fetita ta este sa traiesti fara sa te mai gandesti la asta ca nu te ajuta cu nimic, mai bine iti canalizezi energia pt alte lucruri mai importante.
Pt linistea ta sufleteasca sa stii ca aceasta boala nu inseamna neaparat moarte sau ca ai terminat cu viata in momentul in care ai primit teribila veste: eu am primit aceasta veste in dec.2008 si cu toate astea am avut o viata normala chiar am mai facut al doilea copil, si acum chiar daca am inca patru metastaze tot am o viata normala fac tot ceea ce faceam si pana in 2008 fara nici o problema.
0
05-01-2014, ora 16:44
raluca2007
Nu este medic/terapeut
raluca2007
Multumesc pentru sfaturi.de felul meu sunt foarte optimista, imi place sa traiesc viata la maxim, chiar ma gandesc si la un al doilea copil.doar ca in ultimele luni, ma intristez prea repede, ma afecteaza orice stire, veste care nu ma priveste neaparat, iar pe mine cum ma doare ceva sau am un sipmtom mai prelungit ma gandesc doar la aceea boala.oricum voi incerca sa gandesc mai pozitiv si poate sa apelez si la ajutor pe viitor.multumesc.felicitari pentru curaj, multa sanatate si putere de lupta, Marton!
0
05-01-2014, ora 19:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Raluca ESTE UN LUCRU EXCELENT CA TE GANDESTI LA AL DOILEA COPIL SI PENTRU TINE SI PT FATA TA.
Eu cu toate ca am probleme mari de multe ori uit ca le am si consider boala ca pe o raceala ceva care nu ma incurca cu nimic, de multe ori cand discut cu alti pacienti de cancer pe la spital acestia se uita uimiti la mine deoarece discut liber despre boala efecte, moarte si tratamente, si pe dinafara nimic nu arata ca sunt bolnav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul