frica de a mai iesi din casa

17-07-2010
petrica_0601
Nu este medic/terapeut
petrica_0601
am un baiat de 17 ani, care de mai bine de un an de zile are o teama excesiva de a lua contact cu lumea, la scoala abia a trecut clasa a X-a dintr-un elev olimpic,.transpira abundent cind incepe sa fie stresat si totul e un cerc vicios transpirind se streseaza din cauza asta transpira si mai mult si tot asa una pe alta se amplifica creind o stare de agitatie extrem de puternica, am incercat mai multe, am fost pe la neuropsihiatri, pe la s bucuresti la obreija(spitalul) a facut un an de zile mai multe tratamente, dar nici o ameliorare nu a avut loc, ma gindesc cu groaza, ca vine iar scoala si nu o sa se mai duca la scoala, nu stiu, stiti daca se poate cu energopsihoterapeuti, a mai incercat cineva, am incercat si pe la endocrinolog nu stiu ce sa mai fac si nici cum sa ma port cu el, e legat de calculator traieste intr-o lume virtuala
1 comentarii
0
18-07-2010, ora 02:46
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
daca puteti investi cateva mii de euro si baiatul cunoaste limba engleza astept un mesaj privat sa va dau niste date care cred ca v-ar fi de folos. le-am aflat si eu din cadrul unei emisiuni difuzate la un post tv iar apoi pe internet. este vorba despre un program de tratament care vizeaza detoxifierea organismului si a mintii, organizat de medici naturopati din anglia.
daca nu, va sfatuiesc sa apelati la un psiholog. incercati sa evitati tratamentele medicamentoase, pentru ca acestea cel mult trateaza local simptomele.
afectiunea de care sufera fiul dvs. se numeste hiperhidroza (hyperhidrosis), este una din formele de manifestare a fobiei sociale.
de altfel poate ar fi util sa accesati siteul socialphobiaworld.com pentru a-i arata fiului dvs ca aceasta afectiune nu este rara, din ce-ati scris ar rezulta ca el nu vrea sa infrunte aceasta problema, preferand sa se ascunda in spatele calculatorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul