cum sa scap de frica, anxietate? | Forumul Medical ROmedic

cum sa scap de frica, anxietate?

09-07-2013
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
buna ziua. m-ar interesa sa-mi spuneti cum fac sa nu ma agat de un gand, cum sa nu-i dat crezare, cum sa fiu doar observatorul lui, pt ca desi stiu aceasta teorie, practica e grea... din cauza unui unui gand referior la frica de a nu fi judecat in instanta si de a suporta consecintele, desi nu este atat de grava situatia pt ca o agravez eu mai mult in mintea mea... ajung sa am asa frica de acest gand in cat simt anxietatea in mine, , in inima intepaturi, muschii se zbat cand si cand, , in suflet simt angoasa.., nu ma mai pot bucura de tot ce e in jurul meu si nu mai zambesc cum o faceam inainte, nici la servici nu mai dau randament.nici somnul nu mai este foarte bun. cum as putea trece de aceasta frica, pana se va concluziona cazul. doar de la o vreme m-au apucat aceste ganduri, pt ca si acum cativa ani era aceeasi problema insa nu -i dadeam eu crezare. iar acum brusc am inceput sa dau crezare. din cauza unei neatentii in trecut tre' sa suport eu consecintele...
8 comentarii
0
09-07-2013, ora 16:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA vrei raspuns de la cineva,
precizeaza CARE-I gandul ce te "macina"?
ce proces ai?
furt? viol?..iarba (scz)//etc.
CAUZA trebuie eliminata..gandul apare.
cele bune,
0
09-07-2013, ora 21:30
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
unchiul meu m-a rugat sa-l ajut sa fac un credit pe numele meu. familia mea a fost de acord sa-l ajut fiind apropiati, actele de care el s-a ocupat pt a-mi obtine creditul pt el, nu au fost chiar toate intr-o forma legala. deci el a facut tot posibilul pt a obtine acel credit prin forme mai putin legale. a platit doar 2 ani, iar acum banca ma streseaza pe mine... gandul care ma macina este metoda prin care el a obtinut acel credit. eu i-am dat buletinul si el s-a ocupat mai departe. nu stiu cum. nu stiu ce a fost in capul meu atunci... nici macar nu am cantarit..asta mi-e ciudat cand imi amintesc.
0
10-07-2013, ora 10:12
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
super c-ai scris..sunt 'in tema'
pt ca sa TE ajut raspunde-mi la cateva intrebari (si NU te mai stresa pt asta.o rezolvam.calm)
1. sa inteleg ca parintii tai INCA nu stiu, da?
momentan...pt ei...las-o ASA;
2. zici ca i-ai dat DOAR buletinul?!.adica?...tu NU ai fost la banca sa semnezi contractul de credite??
3. tu NU ai fost la banca sa semnezi de ridicarea numerarului??
4. unchiul tau MAI este in RO?
5. ce-ti zice unchiul?..DE CE nu mai plateste-acum?
6. CE varsta aveai la acordarea creditului?
7.erai angajat/angajata la acordarea creditului?
8.CE scrie : PT CE SE ACORDA CREDITUL? adica: nevoi personale, investitii, scoala, vacanta...etc.?
9.creditul este DOAR pe numele tau?
concluzie:
in fundtie de raspunsurile tale,
te voi 'ghida' CUM sa procedezi, da?
- DACA nu ai semnat nimic...totu-i ok.
- DACA totusi ai semnat...raspunde la celelalte intrebari..si vedem..
O zi buna sa ai.fara stress..ok?
vom rezolva...cumva.legal.
0
10-07-2013, ora 23:34
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
ba da, parintii mei stiu, sunt stresati la randul lor, mai ales ca si tatal meu i-a facut lui tot un credit si tatal meu il plateste acum din pensia lui. si nu a fost de-ajuns ca i-a facut tata, i-am facut si eu, insa la mine e mai problematic din cauza acelor aspecte care nu sunt tocmai ok... eu am semnat, e pe numele meu acel credit, eu am fost sa ridic banii si i-am dat direct, unchiul meu mai este in romania, nu mai plateste creditul pt ca nu mai are de unde. pe vremea respectiva adica acum 5 ani ( eu pe vremea aceea avand 25 ani ), el avea bani si a platit creditul 2 ani de zile, dupa care nu a mai putut. da, eram angajat, creditul este pt nevoi personale, doar pe numele meu este creditul, am semnat. iar acum cand imi dau seama... d-aia si mi-au aparut aceste stari. ma intreb si acum, de ce a venit acest om la mine sa il ajut... mai ales in acele conditii...nici o secunda nu m-am gandit daca e bine sau nu, parca s-a intamplat ceva cu mine de nu m-am gandit. doar d-zeu mi-a mai ramas martor pt ca nu am facut un rau intentionat...iar acum ma abandonez in bratele lui pt a-mi mai alina din durere...de cand m-am nascut sunt sensibil si mai emotiv, mi se face mila de orice si ajut neconditionat, am facut si pian clasic si asta m-a sensibilizat mai rau. insa mama mea a fost mai dura cand eram mic la modul ca mi-era frica sa-i zic pt ca stiam reactia ei, iar crescand de mic in frica, am ajuns sa simt anxietatea si starile de panica acum. deci pe acest fond s-a declansat...
0
10-07-2013, ora 23:39
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
mi-era frica sa-i zic mamei de o nota prosta la scoala de teama reactiei ei. asta am vrut sa zic.
0
11-07-2013, ora 16:31
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
chiar ceva 'nu se leaga'.?! rafaelos.
Uite, zici:
'..din cauza unui unui gand referior la frica de a nu fi judecat in instanta si de a suporta consecintele...'
intrebare:
1. DE CE sa fii judecat in instanta?
POATE doar pt ca ar trebui sa achiti acel credit ramas (de achitat)
si nu ai de unde?!?...poate.
2. stiind de ALT credit luat de tatal tau si NEACHITAT de tot- de catre 'unchiul',
NU te-ai gandit o clipa ca, ar putea sa se repete 'faza' si cu tine?!..
zic asta pt ca tatal are o varsta si era increzator,
voi tinerii 'nu prea' aveti incredere in 'chestii' din astea...?!;
3. NU ai cum sa-i ceri 'unchiului' sa -si achite datoria: din vanzarea unor bunuri, pamant, masina etc...?!
4. 'unchiul'asta..mai recunoaste-acum ca, tu si tatal i-ati dat LUI banii din credit?!
5. 'unchiul' este un OM 'prieten cu bautura'?!?..ca atunci.n-ai mai avea cu cine vb.vb vine.;
6. CE OBLIGATII AVEA TATAL TAU SI IATA SI TU,
SA-I LUATI MUSAI CREDIT ACESTUI 'UNCHI'?!?
7. sigur e unchi?...sau un sef care-si 'obliga' angajatii la a lua credit pt el?!
8. CE a facut 'unchiul' cu atatia bani luati din credit si de la tine si de la tatal tau?!
9. DE CE nu si-a luat 'unchiul' bani din credit pe numele lui?!.sau are SI pe numele lui?!
Concluzie:
BANCA NU ARE VINA CA TU AI DAT BANII ALTCUIVA,
ca atare suma acordata + comisioane + dobanzile aferente-TREBUIE RAMBURSATE.
Din tot comm. tau
imi pare nespus de rau prin ce treci si de acum (esti tanar) macar vei invata pt restul vietii
sa NU te increzi in nimeni, cand e vb de bani. NICI din cei din familie-chiar f apropiati.
(scriu fiindca am patit.ceva asemanator)
NU, nu am luat-o razna...desi-mi venea de n ori,
si-s sigura ca fiind tanar, NU vei face nici tu-asa.
CUM sa rezolvi situatia?
-chiar NU exista nicio varianta decat sa achiti creditul,
altfel vor proceda la executare silita (daca ai ceva casa, masina, pamant pe numele tau)
sau iti vor retine din salariu-daca lucrezi..te gasesc..oricum.
Capul sus, ai dorit sa faci o fapta buna si iata UNDE s-a ajuns..
M-as bucura daca ai raspunde la intrebari si poate
voi putea sa-ti dau un sfat-in continuare.
cele bune,
.
0
12-07-2013, ora 00:43
rafaelos
Nu este medic/terapeut
rafaelos
multumesc pt interesul dvs. cred ca o sa merg la un psihoterapeut sa invat cum sa nu ma mai agatz de un gand, in timp ce voi merge si la un avocat sa aflu ce pot face...
0
12-07-2013, ora 08:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
CE sa faci la avocat???sa-ti mai ia si ala bani????
ai luat credit si SIGUR trebuie platit.
Banca nu-i intere. CUI i-ai dat banii.
cele bune,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul