frecvente pmn in sarcina 4 luni

12-01-2010
ella23
Nu este medic/terapeut
ella23
Sunt insarcinata in 4 luni si am facut analize pt secretie si sec. Col uterin.rezultatul sec.col uterin este: culturi necrescute la 48 h.Rezultatul secretiei vaginale este: celule epiteliale frecvente
Reactie inflamatorie intensa frecvente pmn
Hematii absente
Flora Doderlain absenta
Flora cocobacilara gram variabil frecventa Gardnerella
Levuri prezente cu pseudohife
De aici inteleg ca am candida si gardnerella dar nu inteleg pmn frecvente.asta inseamna ca am o infectie?ce fel de infectie?de unde am luat asa ceva?nu am avut relatii sexuale decat cu sotul.el a fost la sala la jacuzzi si dupa cateva zile acuza dureri ale penisului.a facut analize si nu a iesit nimic.Aceasta infectie poate afecta sarcina?
3 comentarii
0
12-01-2010, ora 16:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este o infectie vaginala.Daca este tratata corect si prompt nu are cum sa afecteze sarcina.In sarcina aceste infectii sunt mai frecvente deoarece organismul este mai sensibil.Trebuie sa iei tratament de la medicul ginecolog / MF iar sotul are nevoie si el de o crema. In afara casei, daca este cazul, sa faca numai dus.
0
12-01-2010, ora 22:02
ella23
Nu este medic/terapeut
ella23
Multumesc mult.ma duc la dr maine dar nu mai aveam rabdare.
0
02-03-2010, ora 21:59
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
buna ziua, dna dr ! postez si eu aici ca sa va intreb daca o infectie cu cocobacili putea provoca nastere prematura. nu era gardnerella, am facut analize pt asta si scria negativ si candida negativ.
medicul care supraveghea sarcina insista ca e candida desi in buletine scria coci. ce tratament trebuia facut?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  •