fratele meu fumeaza mult si nu vrea doctorii

14-06-2011
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Cred ca ma stiti deja. Eu sunt bolnava de 18 ani si ceva dar partea proasta e ca si fratele meu este bolnav.
De curand s-a decompensat dupa o poveste de dragoste esuata.
El avea diagnosticul de schizofrenie ca si mine, dar nu vrea sa mai ia neuroleptic, ia duar xanax si fumeaza foarte mult.
Nu stiu cat va mai rezista la serviciu( are un serviciu cu munca fizica, de 4 ani a rezistat acolo).
la doctor nu mai vrea sa mearga intrucat are o psihoza, zice ca e cu sufletul in iad si nu bolnav.
Nu stiu ce sa ma fac cu el ca si eu sunt bolnava si ma scol cu frica diminetile.
6 comentarii
0
14-06-2011, ora 17:53
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Xanaxul nu ii este de folos, plus ca ii da dependenta. Daca nu ia tratament e posibil sa ajunga sa aiba probleme si la serviciu. Este neaparata nevoie de consult psihiatric si tratament eficient.
0
15-06-2011, ora 12:43
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
Multumesc mult, doamna doctor, cam asta banuiam si eu.
Ar mai fi o problema. El nu mai ia neuroleptic cam de cativa ani, in orice caz, de cand s-a angajat aici nu a mai luat pentru ca lucreaza cu utilaje si zyprexa il inmoaie. Cat i-a fost rau tare i-am dat de trei ori de 5 mg dar dupa o pauza asa mare l-a naucit si nu a vrut sa mai ia.
I-am dat cat a fost in concediu medical.
In fine, cu ajutoarul lui Dumnezeu om vedea ca om face.
Numai bine!
0
15-06-2011, ora 14:10
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mai exista si alte antipsihotice, in afara de Zyprexa. Convingeti-l sa vina la psihiatru sa i se schimbe tratamentul cu alt antipsihotic.
0
17-06-2011, ora 23:38
meme67
Nu este medic/terapeut
meme67
Mama mea are 68 de ani si sufera de depresie.Medicul i-a prescris de-a lungul ultimelor luni o serie de medicamente.Azi am aflat ca din nou i-a schimbat medicatia, dandu-i si Pridia de 5 mg /seara.Am citit prospectul si m-am ingrozit.De ce i-ar da asa ceva cand toate simptomele sunt de depresie(tristete, sentiment de inutilitate, dureri de cap si de picioare, furnicaturi pe sub piele, insomnie ), iar acest medicament se recomanda in tratarea dementei senile.Citind despre dementa senila, n-am regasit niciun semn in starea mamei.A citi si ea prospectul si n-ar fi vrut sa ia acest medicament, dar in seara asta a luat prima pastila.Ce sa facem?Sa-l mai ia?Ma gandesc serios ca ar trebui sa schimbe medicul.
0
17-06-2011, ora 23:46
meme67
Nu este medic/terapeut
meme67
Imi cer scuze ca am postat la acest subiect, dar n-am stiut cum trebuie sa procedez.Am deschis un subiect nou.Multumesc pt intelegere.
0
18-06-2011, ora 17:58
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
I-l da deoarece de multe ori la varstnici depresia este poarta de intrare in dementa. Probabil dupa efectuarea testelor cognitive (MMSE) sau a tomografiei cerebrale s-au constatat deficiente. Medicamentul se da in orice tip de dementa, nu doar senila.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dependenta de nicotina
  • Evaluarea dependenței de nicotină
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •