fracturi -fractura platou tibial fara deplasare

11-09-2011
cristiafrim
Nu este medic/terapeut
cristiafrim
- buna ziua!- am un baiat de 20 ani si are o fractura platou tibial fara deplasare, in urma unui accident recent pe 08.09.2011, a cazut de pe motocicleta, la spital in prima radiografie nu a aparut nimic dar in urma palparii osului cu degetele centimetru cu centimetru am sesizat ca sub genunchi il doare, am insistat pt inca o radiografie si s-a descoperit ca are fractura si i sa pus o atela gipsata de la talpa piciorului prin spate pina la mijocul pulpei superioare imobilizant practic tot piciorul, ceace il face sa nu se poata misca genunchiul.- intrebarea mea este - daca timp de 45 zile cat va sta cu gipsul articulatia genunchiului mai functioneaza?- eu am auzit pe multi care dupa ce si-au dat joj gipsul nu se puteau misca. - nu se poate sa slabeasca genunchiul sau sa-i repuna atla de la incheietura in jos- fisura sau fractura este cam la 4 cm de ariculatie cel putin asa se vede in film. - va multumesc
1 comentarii
0
12-09-2011, ora 20:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara a vedea radiografiile si pacientul este greu de apreciat daca tratamentul este corect sau nu.
daca aceasta fractura este transversa si 4 cm sub articulatie, inseamna ca nu este una de platou tibial ci de metaphiza proximala tibila, diferenta este uriasa atat in tratament cat si in prognostic. fractura de platou tibial este o fractura intraarticuolar cu prognostic negativ, fractura de metafiza proximala simpla este o fractura "benigna" care cu un tratament corect se vindeca fara probleme
orice imobilizare indelungata dauneaza oricarui articulatii, daca s-a ales tratamentul conzervativ, trebuie sa calculati si cu o perioada de recuperare cel putin la fel de lunga ca si imobilizarea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul