fractura trohanter umar pot sa merg la sala pentru refacere

07-04-2008
cris.maria99
Nu este medic/terapeut
cris.maria99
Buna ziua,
In 10 februarie a.c. am avut o fractura de trohanter la umar. Diagnosticul a fost pus de domnul doctor Nitulescu Alexandru de la spitalu Foisorul de Foc. Trei saptamani am stat cu mana imobilizata, dupa care pe 8 martie am mai facut o radigrafie la umar care nu difera cu mult de prima, dar am renuntat sa mai tin mana imobilizata. Dupa ce m-a durut o vreme, acum s-a refacut destul de bine (zic eu), insa nu pot ridica mana in totalitate deasupra capului.

As vrea sa stiu daca pot sa merg la sala. Nu stiu daca ma ajuta sau im face mai rau. As putea sa fac niste exercitii mai usoare la inceput, sa nu fortez mana, dar totusi sa o tonific putin?
Sper ca nu voi ramene cu aceasta problema de a nu ridica mana normal !
Pot sa fac exercitii sau trebuie sa las sa se vindece cu timpul?

Va multumesc
10 comentarii
0
07-04-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Stimata d-na/d-ra
Fractura de trohiter a extremitatii superioare a humerusului (osul bratului care intra in componenta articulatiei umarului) are un prognostic favorbail in ceea ce priveste consolidarea osoasa. Recapatarea mobilitatii articulare dupa fractura si imobilizare necesita, insa, un tratament kinetoterapic (gimnastica medicala) pe care ar fi bine sa il urmati sub supravegherea unui kinetoterapeut. Mobilizarea initiala nu este lipsita de durere, miscarile trebuiesc reluate gradat si sub supraveghere specializata, lucruri pe care nu le aveti la indemina la o sala obisnuita de gimnastica
succes
0
08-04-2008, ora 00:00
cris.maria99
Nu este medic/terapeut
cris.maria99
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra, mai ales ca a fost asa de prompt.
Va rog, daca puteti, sa-mi recomandati o sala unde pot sa fac gimnastica medicala ori un kinetoterapeut sau un site unde sa ma interesez. As dori sa combin gimnastica medicala cu activitatea de la sala.
Va multumesc foarte mult.
0
24-01-2010, ora 11:39
ibi.girl
Nu este medic/terapeut
ibi.girl
Buna ziua,
Am 13 ani si pe 24 decembrie 2009 mi-am fracturat pciorul.Norocul meu a fost ca nu era deplasat osul.As avea o intrebare p 29 ianuarie 2010 trebuie sa-mi scot ghipsul dupa cate zile voi putea merge din nou la plimbare la scoala etc?
Va multumesc
0
24-01-2010, ora 16:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La nivelul membrului inferior (din care face parte si partea lui distala, piciorul) pot apare sute de varietati de fracturi, fundamental diferite ca si conduita si tratament.
Prognosticul depinde de tipul si ocalizarea fracturii, precum si de perioada de imobiizare.
Ortopedul pediatru va va preciza cu siguranta toata sfaturile necesare recuperarii.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-02-2010, ora 08:09
alexandrualin
Nu este medic/terapeut
alexandrualin
am si eu o problema la umarul drept de mult timp.. e mai lasat in jos si mai ingust.. mai mic decat cel stang.. si i'mi si pocneste cand il ridic in fata sau pe lateral.. nu ma doare dar simt asa.. un disconfort..am fost si la kineoterapie si la exercitii fizice.. antrenoru de acolo a zis ca am un muschi care nu sa dezvoltat.. mi'a dat sa fac niste exercitii dar tot nu si'a revenit.. am problema asta de un an.. chiar mai mult..am facut si radiografie si e totul ok.. si totusi oare de ce imi pocneste umarul si nu e la fel ca cel stang ?... vreau sa mentionez ca fac si fitness insa nu ma fortez prea tare.. sunt baiat si am 19 ani
0
20-02-2010, ora 08:16
alexandrualin
Nu este medic/terapeut
alexandrualin
tot eu.. vreau sa mai zic ca cineva mi'a spus ca e posibil sa am coloana stramba... si ca asta ar putea fi problema... este posibil ?
0
20-02-2010, ora 14:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Exista o singura solutie pentru a raspunde incertitudinilor D-voastra: un consult ortopedic specializat.
Problema este mult prea complexa pentru a fi diagnosticata pe un site si necesita examinare directa si nemijlocita.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2013, ora 00:53
liliana_65
Nu este medic/terapeut
liliana_65
Ma numesc Liliana, astazi am cazut pe gheata si am fractura trohanter umar stang.Este diagnosticul pus la urgenta.
Ma doare umarul si simt intepaturi.Va rog respectuos sa-mi spuneti daca este normal sa imi puna fasa pentru imobilizarea bratului.Mi s-a spus sa stau cu acest bandaj 30 de zile.Sunt destul de speriata si nu stiu daca se va rezolva problema in 30 de zile.Ma asteptam sa mi se puna gips.In fasa mana se misca si simt durere.Ce ma sfatuiti sa fac dupa cele 30 de zile ca sa fie umarul bine si intre timp pot sa mai dau bandajul jos pentru igiena personala, sau fac mai rau.Multumesc.Cu respect Liliana.
0
23-01-2013, ora 14:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre o imobilizare relativa, ce se aplica in cazul fracturilor considerate stabile (nu au potential de deplasare/agravare).
Puteti apela la o orteza specializata, care va permite igiena zilnica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-01-2013, ora 19:38
liliana_65
Nu este medic/terapeut
liliana_65
Multumesc frumos pentru raspunsul primit.Va mai solicit un raspuns daca se poate.Dupa cele 30 de zile este necesar sa mai solicit o radiografie, pentru linistea mea.Cu respect Liliana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Umărul blocat sau înțepenit
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •