fractura trimaleolara

20-03-2012
liliannapopescu
Nu este medic/terapeut
liliannapopescu
am suferit o fractura trimaleolara in decembrie.am stat cu piciorul in ghips 3 luni..de 3 saptamani mi- am" eliberat" piciorul, trebuie sa merg tot cu cadrul, sa fac bai calde cu sare...dar nu prea vad rezultatele..in sensul ca pot calca pe toata talpa, dar destul de greu, nu pot flexa gamba...daca stau mai mult in picioare se umfla gamba...simt ca am ca o cetura care ma strange in jurul gambei.as dori daca se poate sfaturi de recuperare si cam cat dureaza pana o sa pot merge si eu normal.
multumesc
4 comentarii
0
20-03-2012, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti nevoie de contentie elastica, dar mai ales de kineto-terapie specifica traumatismelor gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-03-2012, ora 13:40
liliannapopescu
Nu este medic/terapeut
liliannapopescu
multumesc de raspuns, dar cat o sa mai dureze recuperarea ? ca ar trebui sa incep sa lucrez si -mi este imposibil sa stau in picioare
0
21-03-2012, ora 10:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva milioane de posibilitati de raspuns, in functie de varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metabolice, vasculare, neurochirurgicale etc etc., dar mai ales in functie de intreg dosarul radiologic, coroborat cu examenul clinic.
Fracturile maleolare, fiind fracturi articulare, au reputatia unor mari complicatii (artroza post-traumatica tibio-taliana).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-03-2012, ora 09:13
liliannapopescu
Nu este medic/terapeut
liliannapopescu
buna ziua, am 47 ani, 67kg, 1, 67, sport am practicat doar in tinerete, baschet, nu am antecedente traumatice, am avut aslo marit cand eram copil, am o circulatie proasta, inainte de aceasta fractura, seara aveam picioarele reci, dupa radiografii mi s a spus ca s -au sudat bine oasele, ma ingrijoreaza ca la o luna de la scoaterea ghipsului nu am mobilitate in glezna, calc pe talpa dar nu cu toata greutatea corpului si ma sprijin in cadru, (statusul ocupational, lucrez intr -un magazin, unde stau in picioare mai mult ).
multumesc
liliana popescu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.