fractura transversala humerus

25-06-2011
postarul
Nu este medic/terapeut
postarul
Tatal meu are 58 de ani si s-a ales cu o fractura inchisa transversala de humerus pe 16 martie 2011. Articulatiile nu au fost afectate. Acesta este primul incident de acest gen din viata lui si nu are alte probleme de sanatate.
Dupa o saptamana (22 martie) a fost operat. I-au pus o placuta titan cu 12 suruburi, au facut o radiografie dupa operatie si au zis ca este foarte bine... si de atunci sta imobilizat in ghips cu mana pe langa corp, acoperind intregul brat, umarul si toracele.
Este deja a 16-a saptamana de imobilizare, are dureri din ce in ce mai mari la umar din cauza greutatii ghipsului, nu mai poate deschide perfect palma, desi dupa operatie putea, iar jumatate de palma e tot timpul amortita. Urmeaza ca saptamana viitoare sa ii faca o noua radiografie si sa decida daca ii poate scoate ghipsul.
Va rog sa imi spuneti care este perioada de imobilizare normala, cat timp va dura recuperarea si daca aceasta va fi totala. Va multumesc.
4 comentarii
0
26-06-2011, ora 08:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, tendinta moderna este de a nu mai imobiliza deloc umarul si cotul, folosind tije blocate.
Nu am inteles exact despre ce fractura este vorba (exista cateva sute de tipuri de fracturi ale humerusului), insa orice imobilizare mai mare de 3 saptamani determina complicatii severe, precum cele descrise de voastra. Placa cu suruburi nu se mai foloseste decat in fracturile distale ale humerusului, iar imioblizarea este una relativa, permitand miscarea umarului si cotului imediat dupa operatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2011, ora 14:19
postarul
Nu este medic/terapeut
postarul
Buna ziua,

Pe biletul de externare diagnosticul este "Fractura a diafizei humerusului. Cadere de la acelasi nivel datorita alunecarii. Fractura humerus stang 1/3 medie cominutiva, operata, aparat gipsat toraco brahial". Despre operatie spune "se opereaza efectuandu-se osteosinteza cu placa si suruburi". Recomandarile de la externare erau de "imobilizare in aparat gipsat inca 2 luni", dar perioada s-a prelungit fara sa mai fi facut alta radiografie.

Exista un tratament care l-ar putea ajuta in vindecare si recuperare? Cartilajul de rechin este indicat in situatia lui? Ce ar fi mai bine sa facem daca la urmatorul consult (pe 30 iunie) ii va spune ca trebuie sa mai stea imobilizat?

Va multumesc.
0
26-06-2011, ora 15:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista absolut nimic pentru a accelera consolidarea.
Problema consta in stabilitatea montajului de osteosinteza si in corectitudinea osteosintezei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-06-2011, ora 19:08
postarul
Nu este medic/terapeut
postarul
Buna ziua,

Dupa 3 luni si jumatate de la operatie, timp in care a stat numai imobilizat in gips toraco-brahial, tatalui meu i s-a facut azi o radiografie. Domnul doctor a observat ca un surub s-a deplasat si i-a recomandat sa mai stea imobilizat inca cel putin 2 luni si jumatate. Domnul doctor este foarte apreciat in Constanta si nu stiu unde altundeva am putea sa mergem.

Va rog frumos sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra. Ce sa facem?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: