fractura tibie si peroneu fara deplasare

08-12-2008
ralu_steaua
Nu este medic/terapeut
ralu_steaua
Buna ziua,
in 7.11.2008 de la fotbal sotul meu a ajuns direct la urgente cu fractura de tibie si peroneu fara deplasare si i s-a pus piciorul in ghips. As avea 2 intrebari :
1. i s-a spus ca 2 luni jumatate o sa stea cu gipsul lung, dupa care il va taia sub genunchi si o sa stea inca 1 luna jumatate, intrebarea mea ar fi daca nu e prea mult timp si nu i s-ar fi putut micsora gipsul mai devreme? De mers se descurca singur cu carjele, dar de ridicat si asezat nu poate fara ajutor, iar uneori simte o mare presiune in laba piciorului fracturat si cateodata si dureri chiar in locul unde a fost fracturat, iar de dormit sa nu mai precizez ca nu poate decat pe spate si mi se pare enorm 2 luni jumatate sa stea doar pe spate sa nu se ajunga cumva la alte complicatii la plamani ( cand incearca sa se intoarca intr-o dunga il doare foarte tare in locul fracturat).
2. i s-a prescris dipiridamol 3 caps/zi si asperten 1 caps/zi pe toata perioada cat are gipsul, este ok sa i se administreze aceste capsule pe o durata asa mare de timp (aprox 4 luni) ?
Va multumesc.
3 comentarii
0
09-12-2008, ora 11:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va sfatuiesc cu toata dragostea si priceperea de care pot da dovada, cu o singura conditie: sa cunosc minimul necesar despre fractura, pentru ca pot exista sute de tipuri de fracturi ale oaselor gambei, profund diferite ca diagnostic, tratament si prognostic.
Problema fundamentala este de a stabili validitatea tratamentului, respectiv optiunea pentru tratament ortopedic (gips) in defavoarea celui chirurgical. Acum, la 4 saptamani, este cam tarziu pentru a decide o interventie...
Eu sunt 100% pentru interventia chirurgicala atunci cand poate fi aplicata, mai ales pentru ca evita imobilizarea gipsata de 3-4 luni in avantajul mersului cu sprijin imediat pe picior, dupa operatie. Dar principiul nu este valabil pentru orice fractura a gambei, existand sute de tipuri, de gravitati diferite..
Cat priveste tratamentul, este imperios necesara initierea tromboprofilaxiei, preferabil cu antivitaminice K.
Astept oricand noutati de la D-voastra.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-12-2008, ora 11:41
ralu_steaua
Nu este medic/terapeut
ralu_steaua
Buna ziua,

MULTUMESC mult de tot pentru promptitudinea raspunsului dumneavoastra.
Diagnosticul care e pe fisa de externare este: fractura 1/3 medii ambe oase gamba stanga cu minima deplasare. Am inteles de la dumneavoastra ca era o recuperare mai rapida daca se facea interventia chirurgicala, noi, in schimb, ne-am bucurat ca nu a fost nevoie de operatie. Singura nelamurire ar fi in legatura cu tratamentul. Dupa parerea dumneavoastra nu este bun tratamentul luat (asperten - 1/zi + dipiridamol - 3/zi)?
0
11-12-2008, ora 17:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va raspund punctual:
- exista fracturi ce pot fi tratate ortopedic (gips) si chirurgical (osteosinteza cu tija centromedulara);
- este adevarat ca operatia, prin tija centromedulara, permite mersul imediat cu sprijin si reluarea rapida a activitatilor;
- de asemenea este adevarat ca operatia are riscurile ei: infectie, necroza pielii, sindrom compartimental, etc;
- intre aceste optiuni, medicul a ales o varianta pe care a considerat-o optima. Eu am incredere in atitudinea dansului, mai ales daca v-a explicat clar aceste lucruri, respectiv avantajele/dezavantajele tratamentelor posibile.
Eu am avut tendinta de a opera cele mai multe din fracturile de gamba, dar aceasta este numai o chestiune de "scoala", de experienta, de practica (nu mai practic traumatologia generala de peste 3-4 ani..).
Este deja cam tarziu in a discuta tratamentul ales, pe care eu il respect in totalitate.
Cat despre medicatie, eu as opta pentru tromboprofilaxie cu Trombostop, cu reglarea dozajului in functie de coagulograma periodica.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: