fractura tibie copil 17 luni

26-05-2013
Vali07
Nu este medic/terapeut
Vali07
Buna ziua, am un baietel de 1 an jumate care a facut o fractura de tibie la piciorul drept, jucandu-se cu mingea. I s-a pus piciorul in gips un pic mai sus de genunchi pentru minim 3 saptamani, urmand in functie de evolutie sa-i puna o ghetuta de gips pentru un timp. Avand in vedere ca la varsta lui este foarte greu sa il monitorizam 24/24, el incercand sa se ridice de foarte multe ori si nu de putine ori sa ne trezim ca este deja in picioare in patutul lui, intrebarea mea este, daca gipsul este destul de rezistent sau este posibil sa-i afecteze sudarea corecta a osului aceste ridicari frecvente. Citind despre fracturi in general, am in teles ca la copii vindecarea este mai rapida decat la adulti, putem spera ca se poate suda osul inainte de 3 saptamani si sa nu mai fie nevoie de ghetuta de gips dupa acest timp? Si ar mai fi ceva, desi am inteles ca sunt rare astfel de cazuri, este posibil ca datorita procesului de vindecare accelerat in cazul lui, sa existe posibilitatea ca piciorusul afectat sa se dezvolte mai rapid decat celalalt rezultand o mica diferenta intre cele doua, fapt care poate duce la schiopatat pe toata viata sau incaltaminte speciala pentru celalalat picior pentru a fi egale?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Stima!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul