fractura tibie

11-02-2010
cristi70
Nu este medic/terapeut
cristi70
Buna ziua,
Ma numesc Cristi am 39 de ani si sunt din Piatra Neamt. La 20.01.2010 am avut un accident la schi. Urmarea: fractura de tibie si peroneu picior stang. Pe 22.o1. am fost operat la Piatra Neamt ( la Viena era inzapezit), mi-au fost implementate suruburi si o placuta. Am stat cu o atela ghipsata 14 zile, timp in care mi s-a toaletat operatia periodic si schimbat pansamentele. Dupa cele 14 zile mi-au fost scoase firele si nu mi-a fost pus ghips, cu promisiu nea de a nu calca in piciorul operat o luna. Ma nelinisteste faptul ca gamba este cam umflata, mai ales cand stau cu piciorul operat in jos.
Intrebarile mele sunt: este corecta aplicarea de gheata local pe gamba? Este normal sa mai simt durere( nu puternica, dar jenanta, surda...)? Perioada de recuperare incepe dupa perioada de o luna in care nu pot calca in piciorul operat, sau poate incepe de acum?
Va multumesc anticipat.
1 comentarii
0
11-02-2010, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- este corecta aplicarea de gheata, dar strict mediata printr-un material textil (prosop), si nu direct pe piele (riscati leziuni tegumentare importante);
- duererea minora poate fi cvasi-normala;
- umflarea (edemul) gambei poate fi prevenit si tratat prin portul unui ciorap de contentie elastica;
- recuperarea depinde strict de situatia radiologica initiala si de control.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.