fractura tibie + peroneu sfaturi (dieta recuperare exercitii)

30-08-2013
Floringv
Nu este medic/terapeut
Floringv
Buna seara,

Imi cer scuze daca acest subiect este deja discutat pe forumul dumneavoastra, dar pe langa acest topic as avea nevoie de niste informatii suplimentare.
Ca si un scurt rezumat pe data de17.08.2013 am suferit o fractura inchisa de tibie si peroneu ( fractura in spirala) aproape de glezna, dupa 3 zile am fost operat si s-a fixat fractura cu o placa prinsa in 9 suruburi.pana in momentul operatiei durerile au fost groaznice, acum sunt doar sesizabile, depinde de pozitia in care stau in pat.Pe data de 1 septembrie o sa se scoata atele, operatie se vindeca bine, dupa 6 luni control si radiografie ptr a se vedea in ce stadiu este vindecarea osului.8 saptamani nu am voie sa calc pe pciorul drept( cel cu fractura).gips nu mai am, folosesc la nevoie orteza.
Am 32 de ani 1, 83 cm inaltime si 98 de kg.
As dori un sfat cu dieta mea, as vrea sa slabesc dar in acelasi timp osul sa isi primeasca toate vitaminele si proteinele de care are nevoie.dieta mea consta in fasole verde, brocolli, quinoa, spanac verde.pui curcan doar la cuptor, peste ton, afina si mure, lapte oua branza.fara dulciuri deloc.(Intre mese fructe de sezon)
as putea inlocui masa de seara cu un shake. ce fel ar trebui sa fie shakeul - proteic etc|?ce alta modalitate de a si slabi sa urmez ptr ca masa mea sa fie mai mica cand o sa incep din nou sa calc pe picior dupa 2 luni.
CE alte 'secrete ' ar trebui sa mai stiu. medicamente ajutatoare ptr refacere.dieta?exerciti ?( vreau sa precizez ca pot misca piciorul operat in toate pozitiile si fac foarte multe exercitii cu el pe parcursul zilei ptr a nu se atrofia muschiul)

Va multumesc mult !
O zi frumoasa!
4 comentarii
0
31-08-2013, ora 10:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intra-adevar, pentru a putea elimina cele 25 kg in exces trebuie sa va bazati pe o dieta predominant proteica, evitand la maximum carbohidratii (fructele sunt incompatibile cu orice regim de slabire, avand absolut acelasi efect ca si dulciurile sau painea-cereale-paste-cartofi).
Problema este nu numai calitativa (tipul alimentelor) cat si cantitativa (excesul este daunator dietei).
Nu exista medicamente """ajutatoare ptr refacere"""".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-09-2013, ora 21:42
Floringv
Nu este medic/terapeut
Floringv
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Pentru slabire continui cu putina miscare de doua ori pe zi cca 25 min ridicari dese cu o gantera usoara de 4 kg.
Pentru vindecarea osului pe langa alimentatia controlata iau omega 3, calcium magnezium zinc si MSM.
Astazi carja dreapta mi-a alunecat si din instinct am pus piciorul jos. Pentru cateva secunde am simtit o sagetare f tare in tot piciorul dupa care am ridicat.durerea nu a persistat dupa micul incident doar putin disconfort in partea dreapta a gambei la peroneu care nu a fost sudat.sper ca nu am confundat.este posibil ca tibia sa se fi miscat din pozitia corecta?
0
02-09-2013, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Teoretic ar trebui sa verificati radiologic situatia montajului de osteosinteza, deoarece este perfect posibila deteriorarea acestui montaj ca urmare a sprijinului pe membrul respectiv (deteriorarea este de 10.000 ori mai probabila, tinand cont de cele 25 kg in exces).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-09-2013, ora 05:59
Floringv
Nu este medic/terapeut
Floringv
Buna dimineata!
Am citit acum raspunsul dumneavoastra si o sa fac exact cum m-ati sfatuit.o sa fac
Tot posibilul azi sa ajung la radiografie.medicul care m-a operat este in concediu dar banuiesc va mai fi cineva in masura sa citeasca aceasta radiografie.sper ca totul sa fie la locul lui...

Va multumesc mult de tot pentru ajutorul acordat !
O Zi frumoasa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.