fractura peroneu si bimaleolara - ce sfaturi imi puteti da pt recuperare?

02-06-2009
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
acum 2 luni am fost operata pentru o fractura 1.3inferioara peroneu stang si fractura bimaleolara cu subluxatie tibio-astragaliana. operatia s-a finalizat cu o placa insurubata pe peroneu, un surub pilon tibial.
radiografia la o luna respectiv 2 luni, de la operatie, arata formarea calosului iar medicul mi-a spus sa reiau mersul progresiv.
nu am dureri si cred ca evolutia este buna dar nu pot calca din cauza ca articulatia nu-mi permite, cu toate ca am miscat glezna cat am putut. in plus cicatrizarea nu decurge normal, sunt cicatrice cheloide iar medicul mi-a recomandat dermaxin.
as dori opinia dumneavoastra si ce sfaturi imi puteti da pentru recuperare.
va multumesc.
22 comentarii
0
02-06-2009, ora 23:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Este prea devreme pentru a ne putea pronunta asupra calitatii cicatricii. Oricum peste 1 an va trebuie sa scoateti placa, ocazie cu care se va exciza vechea cicatrice.
Pentru mobilizarea articulatiei este important de stiut daca v-a fost blocata morteza prin surub intertibio-fibular, caz in care acesta trebuie extras la 3 luni post-operator.
Situatia este imposibil de evaluat in absenta radiografiilor initiale si a celor de control.
Nu puteti efectua o buna recuperare in absenta unei bune informari asupra situatiei locale.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-06-2009, ora 10:07
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
buna ziua.
va multumesc mult pentru raspuns. am apelat la acest mod de informare tocmai pentru ca stiu ca este important dar din pacate medicul meu nu mi-a dat prea multe informatii. aceasta e o problema in orasele mici.
nu mi-a spus nimic referitor ca ar fi necesar sa mi se scoata mai devreme un surub, mi-a spus sa misc glezna, mai ales in apa calda, sa ma dau cu lioton gel si sa incep sa merg. (e posibil sa fi ramas blocata?)
pot sa calc dar pe varfuri, cand pun piciorul in pamant ating doar cu varful, ca si cum as avea pantof cu toc.
vreau sa fac tot ce tine de mine sa merg, acum ma misc zilnic asa cum pot in speranta ca isi va da drumu.
stiu ca o consultatie nu se poate face cu vorbe dar chiar si moral pentru mine e foarte important sa stiu care este situatia si ce se poate face.
daca as putea sa va trimit radiografia ati avea o imagine mai buna dar cred ca depaseste limitele.
oricum va multumesc , cel putin stiu ce intrebari sa-i pun medicului, poate asa aflu mai multe.
0
03-06-2009, ora 11:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna.
Puteti sa imi trimeti radiografiile scanate, pe mail (aveti coordonatele mele cand "dati click" pe numele meu).
In cazul peristentei unui surub intertibiofibular, redoarea se explica iar mobilizarea nu trebuie fortata, in caz contrar surubul putandu-se rupe.
Pe de alta parte, trebuie sa recuperati destul de rapid mobilitatea gleznei, in caz contrar aceasta putand ramane anchilozata toata viata.
Suntem intr-o dilema ce nu se poate rezolva decat pe baza radiografiilor.
Va stau la dispozitie fara probleme.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-06-2009, ora 12:05
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
multumesc mult dle doctor. va voi trimite pe email radiografiile (la o luna si la doua, de la operatie; radiografia initiala nu o detin, a ramas la spital).
0
04-06-2009, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Va stau oricand la dispozitie pentru informatii suplimentare.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
04-06-2009, ora 12:11
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
Buna ziua,

astazi am trimis radiografiile scanate pe email.

am 3 zile de cand am inceput sa calc pe picior, articulatia este mai imobila dimineata, in timpi zilei reusesc sa calc dar nu normal. este o problema ca nu reusesc sa aduc glezna la 90 de grade atunci cand calc, si merg schioapa.
oricum merg ceva mai bine. articulatia incepe sa devina ceva mai flexibila.
ma misc doar prin casa, pe loc drept, cu un cadru, si las putin doar din greutatea corpului pe piciorul operat.
sincer am si frica de a nu se refractura, sper ca nu-i prea devreme pentru a calca pe el.
te ajuta foarte mult sa fii informat si ma bucur ca exista oameni ca dvstre.
0
04-06-2009, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu este nici o problema, va stau oricand la dispozitie.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-06-2009, ora 13:50
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
va rog sa-mi spuneti daca este normal ca articulatia sa fie mai rigida dimineata si daca surubul si placuta se scot la un an. in cat timp aproximativ voi putea calca normal.
multumesc.
0
06-06-2009, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
V-am explicat pe mail cu lux de amanunte care este motivul redorii articulare (rigiditatii) si modalitatea de tratament in continuare.
Importanta este restituirea suprafetei articulare a pilonului tibial (ceea ce nu este cazul D-voastra) si nu intervalul de timp la care se scot placile si suruburile.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-03-2010, ora 08:44
alesia27
Nu este medic/terapeut
alesia27
Buna ziua,

Dupa un an de la operatia de fractura peroneu si bimaleolara pot spune ca piciorul este in regula. Merg normal fara nici urma de schiopatare sau durere.

Rigiditatea a disparut complet iar glezna si -a revenit aproape in totalitate. Nu am dureri nici macar la schimbarea vremii si nici nu se mai umfla. Pshiic am ramas doar cu frica de a nu cadea din nou.
In glezna am ramas cu tija si suruburile. Pentru ca stiam ca se scot cam la un an am mers la medicul care m-a operat pentru extractia lor. Surpriza a fost mare cand mi-a spus ca nu este necesara scoaterea acestora daca piciorul nu doare inseamna ca le-a acceptat si pot trai toata viata cu ele.
Pe mine nu ma deranjeaza sa raman cu ele, nici macar estetic nu ar fi o problema, dar oare este bine, nu vor fi consecinte in viitor: risc de a face osteoroporoza sau altceva? Ce efecte negative ar putea avea titanul din care cred ca sunt facute materialele din picior.
Multumesc pentru raspuns.
0
15-06-2010, ora 15:19
Catalin Marinescu
Nu este medic/terapeut
Catalin Marinescu
Buna ziua,
Am 30 ani, fost practicant de sport, 1.82, 90kg, am fost diagnosticat cu fractura pseudo-bimaleolara si imobilizat ghipsat pt 45 zile, cu ghipsul sub genunchi. La 2 saptamani, in urma examenului CT diagnosticul a fost fractura metafizo-diafizara distala a peroneului stang, cu traiect oblic, cu minima incalecare in sens cranio caudal. Fractura a epifizei distale tibiale, in zona posterioara, minima deplasare in sensul infundarii cu ~2mm.
Mi s-a recomandat extinderea periodei de imobilizare la 60 zile. Medicul m-a asigurat ca "fractura arata bine", nu sunt deplasari, nu sunt ligamente rupte. Dupa aproximativ 17 zile acuz dureri usoare in zona fracturata, in momentul in care mai fac miscari care dispar la oprirea miscarilor. Sunt normale, mai e posibila o deplasare la 2 saptamani de la imobilizare? Acum la aproape o luna de imobilizare este necesara limitarea miscarilor la maxim? Inafara de rolul analgezic, este utila administrarea celecoxib? Dar diosmina este utila? Ce medicatie, alimentatie, servicii medicale ma pot ajuta in recuperarea cat mai eficienta?
Dl dr., mergand pe diagnosticul de mai sus, cum vedeti prognosticul, ma voi recupera 100%?, dupa cat timp voi putea sa alerg in siguranta.
Va multumesc anticipat pentru rabdarea si atentia acordata mesajului meun si astept cu real interes raspunsuri la nu putinele mele intrebari.
Cu respect.
Ing. Catalin MARINESCU.
0
16-06-2010, ora 17:57
Catalin Marinescu
Nu este medic/terapeut
Catalin Marinescu
V-as ramane recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu cateva raspunsuri sau recomandari.
Va multumesc!
0
16-06-2010, ora 19:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
NU am inteles deloc cat timp aveti de la fractura: 17 zile, 45 sau 60???
Nu se pune problema unui tratament medicamentos, ci a gestionarii corecte a imobilizarii si kineto-terapiei post-imobilizare.
In functie de situatia radiologica initiala si actuala se poate elabora un protocol terapeutic.
Este imposibil de emis cea mai mica parere fara studiul imaginilor radiologice.
Cat despre alergat, nu v-as sfatui sa alergati prea mult la greutatea D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-06-2010, ora 19:46
Catalin Marinescu
Nu este medic/terapeut
Catalin Marinescu
Buna seara,
Am implinit astazi 31 zile de la imobilizare. Ultima investigatie (de control), a fost la 14 zile de la accident si a constat intr-un CT, diagnosticul radiologului a fost: fractura metafizo-diafizara distala a peroneului stang, cu traiect oblic, cu minima incalecare in sens cranio caudal. Fractura a epifizei distale tibiale, in zona posterioara, minima deplasare in sensul infundarii cu ~2mm.
V-as ruga sa-mi spuneti daca unele dureri diferite ca intensitate dar totusi suportabile sunt normale. Mai este posibila deplasarea la 2 sau 3 saptamani de la imobilizare? Acum dupa o luna de imobilizare, mai
e necesar sa limitez miscarile prin casa? Cat trebuie sa mai fac clexane?
Dl dr., mergand pe diagnosticul de mai sus, cum vedeti prognosticul, ma voi recupera 100%
Multumesc
0
17-06-2010, ora 15:59
Catalin Marinescu
Nu este medic/terapeut
Catalin Marinescu
Va multumesc pentru raspuns.
Spuneti-mi va rog, trebuie sa limitez miscarile? Si foarte important care ar fi cele mai cele mai frecvente semne sau simptome de deplasare secundara (ma ingrijoreaza posibilitatea deplasarii)? Radiografiile repetate pot afecta formarea calusului?
0
20-06-2010, ora 12:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunteti inginer si trebuie sa intelegeti ca ortopedia are foarte multa tehnica. Nu poti emite o opinie fara sa ai premisele necesare (adica imaginile radiologice).
Uneori deplasarile secundare se pot produce fara absolut nici un semn clinic.
Radiografiile repetate va pot afecta numai cand sa de ordinul miilor-zecilor de mii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2010, ora 12:31
Catalin Marinescu
Nu este medic/terapeut
Catalin Marinescu
Va multumesc pentru raspunsuri, chiar daca recunosc ca nu sunt unele care sa ma ajute foarte mult.
Daca mai sunt si alte sfaturi, recomandari la intrebarile din post-urile mele anterioare v-as ramane recunoscator.
0
20-06-2010, ora 16:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Data fiind formatia D-voastra inginereasca (si eu sunt la origine inginer) va voi pune o intrebare: ati putea sa evaluati riscul seismic al unei cladiri fara macar sa fi vazut nici cladirea, si nici planul tehnic??
Veti intelege de ce nu puteti primi un sfat util fara a avea premisele necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2010, ora 15:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Data fiind formatia D-voastra inginereasca (si eu sunt la origine inginer) va voi pune o intrebare: ati putea sa evaluati riscul seismic al unei cladiri fara macar sa fi vazut nici cladirea, si nici planul tehnic??
Veti intelege de ce nu puteti primi un sfat util fara a avea premisele necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-06-2014, ora 11:02
dandandan1973
Nu este medic/terapeut
dandandan1973
buna ziua!am fost diagnosticat cu fractura bimaleolara drept pt care am avut piciorul imobilizat in ghips 6 saptamani.am scos ghipsul acum 2 zile, medicul spunandu-mi ca pot sa incep recuperarea.as dori, va rog, sa-mi comunicati, daca se poate, ce fel de exercitii de recuperare sa fac...am 40 de ani si 105 kg...multumesc
0
20-06-2014, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Programul de recuperare depinde strict de tipul anatomo-patologic al fracturii (exista sute, poate mii de tipuri diferite de fracturi maleolare).
In orice caz, trebuie sa aveti o mare grija cu reluarea mersului, avand in vedere greutatea enorma.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-06-2014, ora 17:31
dandandan1973
Nu este medic/terapeut
dandandan1973
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul