fractura peroneu

24-03-2015
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Buna seara ! In urma cu 6 saptamani am avut o fractura de peroneu inchisa la nivelul gleznei cazand cu scuterul. In tot acest timp piciorul a stat in ghips. Sunt in Spania si aici medicii sunt prea precauti cred eu...Am avut 4 revizii pana acum, la prima revizie (dupa 10 zile) mi-a facut radiografie dupa care mi-a spus ca totul merge bine si mi-a schimbat ghipsul..la a doua revizie (dupa doua saptamani) mi-a facut radiografie si mi-a spus ca mai trebuie sa stau inca doua saptamani dupa care imi va pune in loc de ghips o orteza sa pot spirjini piciorul...la a treia revizie (inca doua saptamani) mi-a facut radiografie si mi-a spus sa mai astept doua saptamni cu ghipsul si fara sa calc...la a patra revizie (inca doua saptamani) mi-a facut radiografie mi-a zis ca totul merge bine osul sa prins dar trebuie sa am grija sa nu se deplaseze dupa care mi-a spus ca trebuie sa mai astept o luna fara sa sprijin piciorul apoi sa vin la reviezie, ghipsul mi-a fost retras. Am stat 6 saptamani cu ghipsul. La fiecare revizie am fost intampinat de medici diferiti..nu stiu ce sa cred, parintii mei imi zic sa incep sa sprijin piciorul si sa incep sa calc dar imi este frica sa nu se deplaseze osul si sa ma opereze...ce sfaturi imi puteti oferi? va multumesc.
11 comentarii
0
24-03-2015, ora 01:41
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Am uitat sa adaug ca am 4 zile de cand mi-a scos ghipsul, piciorul este bine din punctul meu de vedere, imi fac masaje zilnic si foarte des miscari din glezna, nu ma doare, am inceput sal sprijin foarte putin in pamant doar cand merg cu carjele...imi este frica sa nu se deplaseze osul..multumesc.
0
24-03-2015, ora 08:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde, evident, de examinarea clinica directa si de studiul radiografiilor.
Exista nenumarate tipuri de fracturi ale gleznei, avand tratamente profund diferite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-03-2015, ora 10:53
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Dar este normal sa mai stau atat timp fara sa sprijin piciorul? Va intreb pentru ca cunoasteti si ati vazut mai multe cazuri.
0
24-03-2015, ora 10:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sprijinul pe picior este reluat la 1-16 saptamani de la producerea fracturii, in functie de tipul fracturii si de datele personale ale pacientului.
Prin urmare, exista o mare variabilitate a momentului reluarii sprijinului..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-03-2015, ora 11:02
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Deci ar trebui sa respect decizia medicilor...mutumesc frumos pentru sfaturi.
0
24-03-2015, ora 11:30
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
As vrea sa stiu daca am riscat sprijinand foarte putin piciorul in timp ce foloseam si carjele, ce ma sfatuiti in privinta asta. multumesc.
0
24-03-2015, ora 14:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Singurul sfat este sa respectati indicatiile medicilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-04-2015, ora 04:25
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Buna seara! Am doua zile de cand am inceput sa calc in picior cu ajutorul carjelor, deci nu sprijin piciorul la maxim...vreau sa progresez usor usor..mi se umfla putin seara dar dimineata este normal. Eu cred ca ar trebui sa progresez calcand cate putin in fiecare zi cu carjele, am doua saptamani de cand mi-a fost scos ghipsul si 8 saptamani de cand mi lam rupt..cu ce ma sfatuiti? Multumesc.
0
03-04-2015, ora 07:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cum v-as putea sfatui fara sa cunosc despre ce este vorba??
Daca fractura este cu adevarat consolidata, puteti relua mersul.
Daca fractura nu este consolidata, nu puteti sa va sprijiniti pe picior.
Daca este consolidata vicios, trebuie operata.
Asa dupa cum vedeti, exista nenumarate variante posibile de raspuns...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-04-2015, ora 12:58
petre1996
Nu este medic/terapeut
petre1996
Acum doua saptamani la consulta medocul mia spus ca osul sa prins, dar sa mai astept o luna fara sa sprijin deoarece exista riscul sa se desprinda. Parintii mei si apropiatii imi spun ca ar trebui sa incep sa calc...si am inceput sa calc usor usor cu carjele
0
03-04-2015, ora 19:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este evident ca parintii si apropiatii D-voastra nu va sfatuiesc in cunostinta de cauza (nu au cunostinte avansate de ortopedie).
Prin urmare, logic, ar trebui doar sa urmati sfaturile ortopedului care v-a tratat...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: