fractura peroneu

16-07-2010
alexandruf
Nu este medic/terapeut
alexandruf
Buna seara.

In urma cu 6 saptamani am cazut cu motocicleta si m-am ales cu o fractura de peroneu fara deplasare la piciorul stang, acum vreau sa circul iar cu motocicleta si vreau sa aflu daca vibratiile motorului afecteaza cumva osul fracturat.

Dupa ce s-a desumflat piciorul am observat ca osul este iesit inafara putin mai mult decat in dreapta, nu ma doare piciorul deloc dar as vrea sa stiu daca ar trebui sa mai fac o radiografie.
10 comentarii
0
16-07-2010, ora 23:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista sute de tipuri de fractura a fibulei (arhaic, "peroneu").
Atitudinea depinde de mecanismul traumatismului, de situatia radiologica initiala, de tipul de tratament ales, de situatia radiologica actuala etc.
In afara traumatismelor directe, fibula se fractureaza de obicei in cazul traumatismelor gleznei (facand parte din fracturile maleolare).
In principiu, daca fracura a fost izolata, nu a afectat membrana interosoasa ( si respectiv glezna), exista posibilitatea reluarii fara problema a motocicletei.
Trebuie sa intelegeti insa ca raspunsul ferm depinde doar de studiul direct al imaginilor radiologice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2011, ora 15:07
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna ziua.in data de 21 12 2010 m-am operat la glezna stg cu diagnostic fractura maleola cu diastazis tibioperoniera.nu am calcat 6 saptamani pe picior la spusele medicului in data de 04 02 2011 am facut operatie de eztragera unui surub(mentionez ca am placa cu 5 suruburi) totul a decurs bine.medicul mi-a spus ca pot calca pe picior foarte putin adica luna aceasa sa nu calc cu toata greutatea corpului abia luna viitoare sa incep sa merg normal.eu am calcat astazi putin pe el sa vad cum este am constatat ca atunci cand merg pe el ma doare putin incheetura.oare voi mai putea sa mai merg la fel ca inainte pentru ca imi este frica sincer sa pun piciorul jos. va multumest si ast raspuns
0
07-02-2011, ora 23:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul necesar este extrem de punctual si necesita la modul imperativ studierea intregului dosar radiologic.
Principiile moderne ale tratamentului fracturuilor maleiolare presupun mentinerea suruburilor pentru diastazis timp de 3 luni, si nu doar 6 saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-02-2011, ora 09:57
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
va multumesc pt raspuns. astazi fac 5 zile de la extragerea surubului am inceput sa calc pe picior mai bine nu calc cu toata greutatea corpului dar din zi in zi pot calca mai bine ma doare incheetura cand merg.cand m-am operat de extragera surubului s-au mai operat persoane tot dupa 6 saptamani.am un prieten care si el trebuie sa scoata un surub si lui i-a zis sa vina dupa 2 luni.nu stiu ce sa mai cred, sper doar sa pot sa merg fara sa mai am dureri.Daca trebuia sa stau 3 luni cu surubul acolo trebuia sa nu calc 3 luni pe picior?
0
08-02-2011, ora 10:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, intr-adevar, acum 20-30 de ani se tineau 6 saptamani.
Intre timp, medicina a progresat si s-a demonstrat ca un adevarat diastazis necesita 3 luni de mentinere a surubului (acum vreo 10 ani a fost si o conferinta internationala de consens pe aceasta tema).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-02-2011, ora 09:21
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna dimineata.am inceput sa merg mai bine dar ma doare incheetura cam rau cand fac pasi.var rog frumos sa-mi spuneti va trece durerea sau v-a trebui sa ma duc la un control
0
12-02-2011, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de examenul clinic local, precum si de cunoasterea intregului dosar radiologic.
Daca veti merge fara o vindecar corecta, consecintele vor fi dramatice, prin urmare avem nevoie de cunoasterea precisa a situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-02-2011, ora 10:59
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna ziua. va multumesc pt raspuns.as dori sa va intreb este normal sa ma doara dupa ce am facut operatia de extracere a surubului.mentionez ca nu calc cu toata greutatea corpului pe picior, si am constatat ca este cam unflat
0
13-02-2011, ora 17:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsul necesar este extrem de punctual si necesita la modul imperativ studierea intregului dosar radiologic.
Principiile moderne ale tratamentului fracturuilor maleiolare presupun mentinerea suruburilor pentru diastazis timp de 3 luni, si nu doar 6 saptamani. Kineto-terapia poate debuta la 6 saptamani, sub controlul strict al kinetoterapeutului specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-11-2011, ora 16:28
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna ziua domnu doctor, a trecut 11 luni de la operatie.pot spune ca 9 luni m-am simtit bine doar seara se mai bloca suruburile dar de cand a venit frigul nu prea mai pot sa calc pe el asa bine.oare se v-a putea sa scot fiarele acum?miercuri am programare la doctor la control si vreau sai zic sa scot fiarele. va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •