fractura peroneu

06-04-2010
corneliup
Nu este medic/terapeut
corneliup
buna ziua, am 37 ani, pe data de 08.02 am alunecat pe gheata (mi-a fugit glezna dreapta prin rotatie exterioara), crezind ca e vorba de doar o entorsa nu m-am prezentat la medic decit a x-a zi (in primele 7 zile am stat in pat, aplicind diverse comprese pina cind glezna a inceput sa se desumfle partial iar celelalte 3 zile am fost la servici
in inconstienta mea, vazind totusi ca ceva nu e in regula, m-am prezentat la medic radiografia aratind ca e vorba de :
fractura de maleola peroniera dr. fara deplasare, recomandindumi-se aparat gipsat timp de 3 sapt., dupa refacerea radiograf. a ezultat : fractura incompleta..., iar ortopedul mi-a recomandat sa nu calc cu toata greutatea pe picior, inca
2-3 sapt. dar mi-a recomandat sa fac 10 sedinte de fizioterapie ( ultrascurte etc.).In momentul de fata (8 sapt. de la
fractura schiopatez putin glezna se mai umfla daca stau in picioare mai mult timp, cind incerc sa stau in virful piciorului ma doare inca, din acest motiv sint putin ingrijorat si va rog sa ma ajutati cu un sfat, cu multa stima.
1 comentarii
0
07-04-2010, ora 23:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa intelegeti ca exista sute tipuri de fracturi ale maleolei fibulare, cu atitudini terapeutice profund diferite.
Pentru ca un ortoped sa emita un aviz medical, are stricta nevoie de intregul dosar radiologic, de la prima pana la ultima radiografie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul