fractura metatarsian 4 picior drept

23-05-2011
andreicristian
Nu este medic/terapeut
andreicristian
buna ziua.Am fost diagnosticat azi cu fractura metatarsian 4 picior drept, mi-a fost aplicata o atela gipsata si trebuie sa ma prezint peste 2 zile la medic.In cat timp trece acest tip de fractura?
31 comentarii 12 Înainte ›
0
23-05-2011, ora 19:37
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Andrei, nu stiu ce varsta ai, fractura e in lemn verde, descompusa?Cum s-a produs aceasta fractura pt. a intelege gravitatea.De obicei cum cred ca stii, fracturile trec dupa 30-40 zile, dar poate nu e si cazul tau.Cred ca deja ti-a fost recomandat sa nu stai mult in picioare, sa mentii piciorul mai sus cand stai(poti sa-l pui pe un scaun);nu consuma multa sare in aceasta perioada in alimentatie.
Sanatate multa.
0
24-05-2011, ora 09:35
andreicristian
Nu este medic/terapeut
andreicristian
am 24 de ani, mi-a cazut ceva pe picior, initial am crezut ca este doar o umflatura si ca va trece, mergeam pe picioarele mele fara a avea dureri.Vazand ca n u se mai dezumfla am decis sa merg la spital pentru a ma vedea un medic.
0
25-05-2011, ora 13:19
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
OK, acum am inteles, dar oricum raman valabile recomandarile de nu a sta mult in picioare, alimentatia(sarea, condimente, alcoo), tre sa tii piciorul in repaus, eventuale comprese reci si multa, multa rabdare.Banuiesc ca esti acasa in concediu medical?
Sanatate multa.
0
25-05-2011, ora 19:53
andreicristian
Nu este medic/terapeut
andreicristian
vesti si mai proaste am fost astazi din nou la medic, am facut alta radiografie si am fost diagnosticat cu fractura metatarsian 3 si 4, fractura la metatarsianul 4 e cu deplasare.ddoctorul mi-a spus ca am 2 posibilitati fie ma opereaza si imi pune o brosa fie osul mi se va suda stramb.cum ar fi mai bine sa procedez?la metatarsianul 3 osul pare a nu fi deplasat.sa ma operez sau sa apelez la un alt medic ? se poate pune osul la loc fara operatie pentru a se lipi cap la cap?multumesc
0
25-05-2011, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Actualmente fracturile metatarsienelor laterale se opereaza rarissim.
Sincer nu cred sub nici o forma ca aveti nevoie nici de gips si nici de operatie, dar fara studierea directa a radiografiilor este imposibil de elaborat un raspuns pertinent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-05-2011, ora 19:43
andreicristian
Nu este medic/terapeut
andreicristian
multumesc mult pentru sfaturi.astazi am fost la spitalul de la azuga si doctorul a spus ca nu e cazul sa ma operez mi-a pus atela gipsata si a spus sa revin dupa 10 zile sa ma vada din nou si atunci ar fi posibil sa calc in piciorul afectat.
0
26-05-2011, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Seara buna!
Sincer, nu cred ca este nevoie de gips, din simplul motiv ca in absenta sprijinului metatarsienele consolideaza vicios, nefiziologic.
Conduita finala depinde insa de studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-05-2011, ora 19:47
claudiu.dumbraveanu
Nu este medic/terapeut
claudiu.dumbraveanu
Buna ziua, numele este Claudiu am o fractura in treimea distala metatrsian IV cu fragment liber, veche din 14 mai.( Medicul crede ca este fractura de oboseala)
Pe data de 15 mai mi-a fost aplicata o atela gipsata la spitalul Mavromati din Botosani si mi s-a pus diagnosticul de entorsa mediotarsiana, fara sa fac radiografie.
Dupa 4 zile am dat atela jos, piciorul s-a dezumflat, nu mai este negru si pot sa merg pe el fara dureri, daca merg lent.
problema e ca eu allerg pe distante lungi-24 KM si ca sa fiu sigur am fost la Iasi la spitalul Arcadia unde an facut un CT si a rezultat diagnosticul de mai sus.
Medicul nu a recomandat operatie, mai ales in Romania, mi-a prescris orteza pentru trei saptamani, el presupune ca este calus, dar pentru vindecare nu trebuie sa flexez laba piciorului.
Ce as putea face pentru a grabi vindecarea, si as vrea sa stiu cam peste cat timp voi mai putea alerga
0
30-05-2011, ora 13:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista nici o modalitate de a "grabi" vindecarea.
Acest tip de fractura se datoreaza suprasolicitarii (alergare), prin urmare nu veti putea relua decat alergari usoare de 200-500 metri la 3 luni, iar 1-2 km dupa 6 luni minimum, 10 km pe la un an.
Cat depre tratament, acesta exclude orice fel de imobilizare.
Finalmente, situatia depinde si de examinarea clinica si radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 13:37
claudiu.dumbraveanu
Nu este medic/terapeut
claudiu.dumbraveanu
Va multumesc mult pentru promtitudinea raspunsului, desi m-a cam demoralizat, dar asta e, voi respecta acest calendar. Eu banuiesc ca am folosit incaltaminte nepotrivita, dar oricum e tarziu.
Sa inteleg ca evitarea oricarei imobilizari inseamna sa abandonez orteza?
Eu v-as putea trimite diagnosticul scanat si o reconstructie 3D a piciorului, ( prin transfer.ro) daca asta ar fi de folos pentru o parere mai clara.
Multumesc inca o data!
Claudiu Dumbraveanu
0
30-05-2011, ora 13:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Astept sa-mi trimiteti pe mail, ar fi extrem de interesant pentru mine (mai ales ca eu nu am recomandat absolut niciodata aceasta explorare in nici unul dintre sutele de cazuri similare, nefiind necesara).
Calendarul este insa acelasi. Nu mi-ati precizat insa greutatea/ianltimea, varsta, etc etc.
u stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-05-2011, ora 14:30
claudiu.dumbraveanu
Nu este medic/terapeut
claudiu.dumbraveanu
V-am trimis prin email diagnosticul scanat, iar prin transfer.ro folderul cu reprezentarea 3D.
Datele mele: 50 ani, 78 Kg, 178 cm.
Cu stima, Claudiu Dumbraveanu
0
30-05-2011, ora 14:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Il voi studia in aceasta dupa-amiaza si va voi tine la curent.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-10-2011, ora 01:36
corin redescu
Nu este medic/terapeut
corin redescu
Buna ziua,. 26 de ani, 1.89, 75 kg. Acum o saptamana am avut un accident in care varful labei piciorului s-a rotit, piciorul fiind imobilizat. Diagnosticul: Fractura oblica incompleta epifiza proximala metatarsiene IV picior drept.
Port de o saptamana o atela gipsata ce mi-a fost recomandata pentru 21 de zile, cu mobilizare in carje fara sprijin pe picior. Atela gipsata nu face la calcai unghi de 90 de grade cum am inteles ca ar trebui sa faca, dar, in fine.
Problema 1: gipsul s-a fisurat usor la calcai, ar trebui sa-l schimb ?
Avand in vedere ca nu mai vreau sa mai calc in spital, imi puteti spune va rog care ar fi cea mai buna metoda de recuperare dupa cele 21 de zile si daca acest tratament este unul corect ?

Multumesc
0
31-10-2011, ora 07:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul modern al fracturilor metatarsienelor exclude in 99, 99% din cazuri orice imobilizare gipsata.
Este insa evident ca situatia trebuie analizata atent clinic si radiologic, pentru a exclude diagnostice de o gravitate mai mare, care sa presupuna totusi imobilizare gipsata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-10-2012, ora 01:12
victoriakif
Nu este medic/terapeut
victoriakif
Buna seara,

Acum 18 zile am fost diagnosticata cu fractura baza metatars 5, nu mi s-a facut radiografie deoarece sunt insarcinata si nici un medic nu s-a riscat, desi sarcina este mare deja (20 sapt). In primele 10 zile am stat cu atela ghipsata cu interzicere de a calca pe picior, apoi mi-au pus botina gipsata pt. inca 4 saptamani. Problema e ca gipsul a inceput sa ma stranga la cateva ore dupa ce mi l-au pus, am stat peste noaspte cu el, dar a doua zi m-am prezentat la spital. Cel de la sala de gips mi l-a dat jos, a incercat sa-mi puna un alt gips, dar nu am stat cu el, cred ca a fost mai mult disconfortul psihic creat cu o zi inainte. Pana la urma mi s-a pus o atela din fibra de sticla (cred), este foarte tare si pot calca pe ea. Intrebarea mea este daca aceasta atela gipsata ma va ajuta, inreucat mi-e putn frica, mai ales ca pana la finalul sarcinii o sa mai iau cateva kilograme bune si nu as vrea sa am probleme cu piciorul. Precizez ca diagnosticul a fost stabilit doar prin palpare si comparatie cu celalalt picior. De asemenea de vrea 4 zile ma cam doare piciorul. Parerea dvs. care este?
Va multumec.
0
22-05-2013, ora 12:04
hincumircea
Nu este medic/terapeut
hincumircea
Buna ziua!
Am o problema. Acum 3 saptamani am fost diagnosticat cu fractura metatarsian IV la piciorul drept, medicul ortoped recomandandu-mi ghips pentru o perioada de 3 saptamani sau fara ghips dar mi-a spus ca la metoda fara ghips este mai dureroasa, piciorul sa il protejez etc. Acum 2 zile am dat ghips-ul jos, mentionez ca pot merge asa usor, pot calca in el, ma mai doare foarte putin asa zona fracturii insa am observat ca mi s-a umflat la glezna in partea stanga a piciorului. Problema e ca nu stiu de ce, o fi din cauza ghipsului. Mentionez ca nu ma doare zona umflata. Dumneavoastra ce parere aveti?
Va multumesc, o zi frumoasa !
0
22-05-2013, ora 15:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fracturile izolate ale metatarsienelor 2-3-4 nu necesita imobilizarea gipsata, tratamentul fiind unul functional.
Edemul descrisa de D-voastra poate fi normal in contextul fracturii, al imobilizarii gipsate, al reluarii mersului, al exagerarii ortostatismului, al caldurii, al datelor D-voastra personale, dar poate fi si expresia unei leziuni mai severe, care nu a fost diagnosticata initial.
Prin urmare, numai o evaluare clinica si radiologica corecta poate sa raspunda incertitudinilor D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-05-2013, ora 15:07
hincumircea
Nu este medic/terapeut
hincumircea
In mod normal, daca este din cauza imobilizarii ghipsate sau al reluarii mersului aveti idee cam in cat timp ar reveni la " normal"? mentionez ca am 22 de ani, 1.79 si 89 kg. Leziuni severe nu cred ca am doarece nu simt nici un fel de durere la palpare sau masare.
Va multumesc de raspuns.
O zi buna !
0
22-05-2013, ora 15:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Leziunile severe pe care le mentionam (fracturi ale talusului, calcaneului sau navicularului, fracturi articulare Lisfranc etc) nu au legatura obligatorie cu durerea, prin urmare nu aveti cum sa va dati seama de existenta lor.
Pe de alta parte, este evident ca un rol capital, atat in producerea fracturii cat si in consolidarea acesteia, o au cele 20 kg in plus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-05-2013, ora 15:13
hincumircea
Nu este medic/terapeut
hincumircea
Sunt constient cu siguranta cum ati spus si Dumneavoastra ca cele 20kg in plus au avut un rol capital in producerea fracturii.
Eu sper sa fie din cauza imobilizarii ghipsate.
Va multumesc de ajutor si raspunsuri Domnule Doctor.
O zi buna!
0
22-05-2013, ora 15:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cred ca nu m-am facut bine inteles: neglijarea unei fracturi de calcaneu, talus, navicular, cuboid sau Lisfranc poate avea consecinte infirmizante pentru tot restul vietii.
Prin urmare, nu v-as sfatui sa tratati cu superficialitate problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-05-2013, ora 15:20
hincumircea
Nu este medic/terapeut
hincumircea
V-ati facut bine inteles, doar ca personal sper sa nu am parte de alte complicatii.
Ar trebui sa sa astept 2-3 zile sa vad daca se dezumfla sau sa ma duc direct la spital pentru analize?
O zi buna !
0
22-05-2013, ora 15:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sincer, cred ca nu ar trebui sa asteptati atat de mult.
Este foarte posibil sa ma insel (nu am examinat piciorul D-voastra), insa neglijarea unei potentiale leziuni severe este cat se poate de regretabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
22-05-2013, ora 15:31
hincumircea
Nu este medic/terapeut
hincumircea
Am inteles, o sa tin cont de sfaturile Dumneavoastra.
Va multumesc nespus de mult!
O zi frumoasa!
0
05-06-2013, ora 14:52
fl0rian
Nu este medic/terapeut
fl0rian
Buna ziua,
Am 39 ani si in urma cu o zi am alunecat cu piciorul stang pe marginea trotoarului. am simtit o mica trosnitura si mi-a aparut instant o umflatura in partea exterioara a labei piciorului ci o durere greu de suportat. Am plecat dupa cca. 20 minute la urgenta la spital deoarece incepuse sa se umfe si glezna zi am considerat ca am nevoie de o examinare de specialitate. In urma unei consultatii scurte si a rezultatului radiologic am fost diagnosticat cu: fractura cominutiva cu minima deplasare extremitate proximala metatarsian 5. piciorul mi-a fost imobilizat cu atela ghipsata pe care trebuie sa o pastrez 21 zile cu interzicerea de a calca in piciorul stang pe aceasta perioada. Exista alta posibilitate de vindecare in afara atelei ghipsate? Mentionez ca am fost refuzat cand am cerut sa ma uit peste radiografiile facute (patru la numar) si nu cred ca am vreo posibilitate de a intra in posesia unor copii ale acestora.
Va multumesc anticipat.
0
05-06-2013, ora 15:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Doar in 1% din fracturile proximale ale metatarsianului 5 se impune imobilizare gipsata stricta, si atunci se intinde pe durata a 2-4 luni.
In rest, tratamentul este unul functional.
Este evident ca aveti dreptul sa faceti alte radiografii, cu care sa solicitati un second-opinion.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
07-01-2016, ora 21:05
cryssty1
Nu este medic/terapeut
cryssty1
buna ziua Doamna Doctor am o intrebare legata de fractura metatarsiana 5 l.am avut in ghips si l.am scos dar e tot umflat si vanat ce sa fac?e de bine?am facut injectii cu faxiparine cat l.am avut in ghips da ma tem ca e vanat si umflat si unde am fractura e rosu pielea ce sa fie?
0
08-01-2016, ora 10:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista zeci de tipuri de fracturi ale metatarsianului 5, având tratamente profund diferite, de la tratament funcţional si pana la imobilizare in cizma gipsata 2-4 luni, chiar intervenţie chirurgicală.
Stabilirea tratamentului corect necesita studierea radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
16-10-2016, ora 19:06
AndreiMohut
Nu este medic/terapeut
AndreiMohut
Buna ziua! Acum aproximativ 3 saptamani am suferit o fractura a osului cuboid. La radiografie medicii nu au vazut nimic, dar in urma RMN-ului au putut spune ce am. Mai trebuie sa stau in ghips 2 saptamani. Momentan ma simt bine, nu am dureri in zona talpii sau in zona osului rupt. Credeti ca ar fi ok daca mi-as da ghipsul jos si sa folosesc o orteza walker care sa ma ajute sa merg deoarece sunt o fire dinamica si sportiva si nu vreau sa uit modul de a pasi si doresc sa am o recuperare cat mai rapidasi mai usoara. Ce imi recomandati? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E fractură? Cum recunoști dacă e rupt osul
  • Tratament cu plasmă la presiune atmosferică joasă pentru vindecarea fracturilor greu vindecabile
  •