fractura metacarpian 5

01-03-2015
mister_cash
Nu este medic/terapeut
mister_cash
Am fracturat metacarpianul 5 pe 29.12.2014, am stat in gips 15 zile evitand miscarile si folosirea mainii drepte inca o saptamana dupa ce am scos gipsul prea devreme.
Nu am nici o problema in folosirea mainii si degetului respectiv avand mobilitate la fel ca inainte de fractura. Metacarpianul respectiv are o curbura in sus care am inteles ca este normala.
Singura problema este ca am dureri in momentul in care mana este stransa de-a latul(daca imi strange cineva mana ca salut), durerea intervenind si la o strangere de intensitate scazuta.
Ma gandesc sa fac fizioterapie
5 comentarii
0
01-03-2015, ora 21:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles exact care este intrebarea.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-03-2015, ora 21:57
mister_cash
Nu este medic/terapeut
mister_cash
Buna seara.
Ce sa fac in legatura cu durerea in cazul strangerii maini? Trebuie sa fac fizioterapie?...sau trece de la sine in timp.
Practic box amator.Cat timp sa mai protejez mana respectiva.
0
01-03-2015, ora 21:58
mister_cash
Nu este medic/terapeut
mister_cash
Scuze ca nu am fost destul de concis si multumesc pentru feedback-ul prompt.
0
06-03-2015, ora 22:29
mister_cash
Nu este medic/terapeut
mister_cash
Astept un raspuns. Multumesc.
0
26-03-2015, ora 07:24
Olism
Nu este medic/terapeut
Olism
Buna ziua. Am avut si eu o fractura la metacarp 5 mana dreapta. Am fost la urgenta unde nu l-au pus bine la loc, adica pe radiografia de dupa 3 saptamani osul este la fel ca in ziua incidentului. Am ramas cu un nod de vreo 8-10 mm inaltime si o angulatie suparatoare a osului. Am fost la medic chirurg acesta spunand ca functiile maini nu vor fi afectate. Si ca operatia ar fi doar pt aspect. Eu va intreb cu respect: care poate fi intervalul de la care a fost fracturat in care se poate refractura pt a pune osul la loc? Se poate face aceasta refracturare si fara operatie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.