fractura maleola tibiala dreapta

25-06-2015
mroac_1981
Nu este medic/terapeut
mroac_1981
Va rog sa ma ajutati cu o problema medicala.Am suferit o entorsa de glezna dreapta cu diagnostic dat in camera de garda de suspiciune fractura(fisura) maleola tibiala dreapta.Am primit o atela ghipsata pt 3 saptamani, fraxiparine 0, 4ml 1 /zi, aflamil si o protectie gastrica.(34 ani si 93 de kg).
Am intrat in posesia si a cd cu pozele radiografiilor, daca ajuta cu ceva.
Va rog sa ma ajutati cu o a doua parere.
4 comentarii
0
25-06-2015, ora 22:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Radiografiile constituie numai o componenta a elaborarii diagnosticului, pe langa examinarea clinica directa.
Prin urmare, logic, este total imposibil un diagnostic precis fara examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-06-2015, ora 22:15
mroac_1981
Nu este medic/terapeut
mroac_1981
Buna seara !
Va multumesc pt raspuns, daca diagnosticul ar fi cel in cauza credeti ca 3 saptamani de imobilizare sunt suficiente?Va pot trimite poza doarece sincer nu se vede fractura, va rog frumos!
0
25-06-2015, ora 22:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am explicat limpede: pentru a ne pronunta asupra corectitudinii unui tratament trebuie sa dispunem de datele necesare, respectiv examinarea clinica si imaginile radiografice.
Simpla studiere a radiografiei, fara examinare clinica nemijlocita, are valoare zero.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-06-2015, ora 22:55
mroac_1981
Nu este medic/terapeut
mroac_1981
Va multumesc, pt amabilitate si timpul acordat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul