fractura maleola peroniana dreapta cu mica deplasare

08-08-2012
mic_utul
Nu este medic/terapeut
mic_utul
Buna ziua. Ma numesc Iulian si pe data de 28 iulie am fost diagnosticat cu fractura maleola peroniera dreapta cu mica deplasare. In loc de ghips am optat sa-mi pun orteza. am observat (in timp) ca piciorul meu a suferit multe transformari ( orteza o pot da jos sa ma uit): s-a umflat, s-a invinetit rau iar dupa un control facut dupa 7 zile doctorul mi-a recomandat comprese cu apa rece pt ca umflatura mea sa dea inapoi. in momentul in care va scriu piciorul meu nu mai este umflat decat sub 'ousor' dar in schimb ma doare tare acea umflatura. cate saptamani trebuie sa port orteza? la cat timp pot calca in el? tin sa precizez ca marea majoritate din timpul petrecut la munca stau jos. cand pot reveni la munca? mi s-a recomandat sa-l tin pe perne mai sus decat corpul, dar acest lucru nu-l pot face mereu ca imi amorteste piciorul. mai tin sa precizez ca fac injectii in burta cu clexane 0.6 si iau TADOR cate 2 pe zi dupa masa.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul