fractura maleola externa dreapta

15-07-2013
LaviniaH
Nu este medic/terapeut
LaviniaH
Buna ziua! stiu ca s-a mai dezbatut subiectul, insa as ruga un medic sa imi spuna ce tratament necesita acest caz particular. Este vorba de mama mea, care si-a fracturat maleola externa dreapta pe 12.07, iar pe 13 am ajuns la urgente, I-au pus o atela gipsata si I-a spus dl. doctor ca trebuie mentinuta o luna, sau minimum 3 saptamani. Astazi am vazut radiografia si ma intrebam daca nu cumva este necesar si tratamentul chirurgical, mai ales ca prin natura meseriei, mama nu va putea respecta indicatiile medicului.
Va multumesc!
(Din pacate, nu pot atasa Rx-ul)
3 comentarii
0
15-07-2013, ora 18:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In general, exista in Occident tendinta de a ""chirurgicaliza"" aceste fracturi, tocmai datorita riscului de deplasare secundara dar mai ales pentru ca permite, deseori, sa se renunte la imobilizarea gleznei.
Problema pacientului ne-cooperant este complexa: cu sau fara interventie, atitudinea va fi aceeasi. Fara interventie exista riscul de consolidare vicioasa, iar cu interventie exista riscurile inerente, legate de aspecte vasculare, tegumentare etc.
Cred ca o discutie serioasa cu ortopedul ar fi salutara, moment in care ii veti explica si atitudinea non-cooperanta a pacientei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-07-2013, ora 18:28
LaviniaH
Nu este medic/terapeut
LaviniaH
Multumesc pt raspuns, domnule doctor! Ideea tratamentului chirurgical a survenit datorita localizarii fracturii si tipului (transversala, cu deplasare minora, asa cum a spus si dl. dr. ortoped care a vazut-o la Urgente).
0
16-07-2013, ora 14:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O fractura transversala a maleolei fibulare este infinit mai grava decat fractura clasica (prin supinatie-rotatie externa), deoarece presupune leziuni ligamentare si leziuni ale sindesmozei. Aceasta fractura trebuie tratata chirurgicala, deoarece predispune la aparitia diastazisului inter-tibio-fibular.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul