fractura maleola

09-03-2010
voinila miki
Nu este medic/terapeut
voinila miki
Dupa 5 saptamani de stat cu piciorul in ghips pentru o fractura de maleola fara deplasare, din care ultimele 2 au fost intr-o cizma cu toc pt a calca, mi s-a scos gipsul si mi s-a facut radiografie. In radiografie inca se mai vede din fisura, doctorul spunand ca probabil calusul s-a format si poate doar la exterior mai e nevoie, deci 1 saptamana sa nu calc pe picior, sa ma ajut tot de carje, dar in acelasi timp, m-a chemat pt recuperare. Intrebarea mea este daca este indicata recuperarea daca eu nu am voie sa calc pe picior. Nu mi se poate intampla ceva rau? nu stiu ce sa fac, , , sa ma duc, , , sa mai stau...Ma puteti ajuta cu o parere?
13 comentarii
1
09-03-2010, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este absolut imposibil pentru orice ortoped din lume sa se pronunte fara a studia dosarul radiologic omplet.
Aparent tratamentul prescris este ok. Daca aveti cel mai mic dubiu, luati dosarul radiologic complet si consultati un alt ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-03-2010, ora 16:47
voinila miki
Nu este medic/terapeut
voinila miki
Va multumesc foarte mult pentru raspuns
0
18-03-2010, ora 12:08
vlasa
Nu este medic/terapeut
vlasa
BUNA ZIUA, AM O FETITA DE 10 ANI, CU O FRACTURA MLEOLARA TIBIE STANGA, FARA DEPLASARE, AM AVUT APARAT GIPSAT 5 SAPTAMANI, AM SCOS GHIPSUL DE PE DATA DE 01.03.2010, AM FACUT RECUPERARE IN TIMPUL ACESTA, IN SENSUL DE UN PIC DE MASAJ GLEZNA, AM RENUNTAT DUPA O SAPTAMAINA LA O CARJA, IAR DUPA DOUA LA AMBELE.MERGE BINISOR, MAI SCHIOAPATA PUTIN, NU ARE NICI UN FEL DE DURERE, DAR DE CATEVA ZILE DUPA CE AM RENUNTAT LA AMBELE CARJE, AM OBSERVAT CA FACE UN PIC DE STAZA, SPRE SEARA, CARE PESTE NOAPTE DISPARE, AR TREBUI SA NE FACEM GRIJI?PRECIZEZ CA DUPA SCOATEREA APARATULUI GIPSAT NU AM REPETATA RADIOGRAFIA PENTRU CA ORTOPEDUL DIN VASLUI A SPUS CA NU ESTE NEVOIE.SUNT UN PIC INGRIJORATA CE PARERE AVETI?AR TREBUI REFACUTA RADIOGRAFIA?VA MULTUMESC MULT
0
18-03-2010, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
- In principiu fracturile maleolare la copil se recupereaza destul de bine, cu conditia sa nu fi afectat cartilajul de crestere. Totul depinde insa de natura fracturii initiale, dpdv radiologic.
- la 8 saptamani de la fractura nu mai aveti mare lucru de facut dpdv ortopedic, trebuind sa tratati doar sechelele fracturii si ale imobilizarii.
- recuperarea nu consta nicidecum in masaj, ci in cu totul altceva, si anume kineto-terapie (terapuia miscarii articulare, recuperare proprioceptiva si reeducarea mersului).
- este oarecum normala prezenta unui edem rezidual, mai ales dupa ce ati facut masaj. Nu cred ca ar trebui sa va ingrijorati prea tare.
- nu cred ca mai este cazul sa refaceti radiografia decat in cazul unei deplasari secundare, ceea ce nu cred ca este cazul. Daca totusi sunteti ingrijorata, puteti repeta radiografia fara nici un fel de risc.
Tineti-ne la curent cu evolutia dupa kineto-terapie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-03-2010, ora 15:58
vlasa
Nu este medic/terapeut
vlasa
Buna ziua Domnule Dr.Marius Uscatu, va multumesc frumos si eu si fetita mea pentru raspuns, incepem kinetoterapia.
0
24-12-2011, ora 15:24
tyka21
Nu este medic/terapeut
tyka21
buna ziua. va deranjez si eu cu o problema, am suferit o fractura maleola la piciorul stg si m-am ales cu o placuta si 5 suruburi de o luna am scos toate fiarele si am inceput kinetoterapia am facut deja 5 sedinte de gimnastica medicala adica miscari repetate ale piciorului dar nu vad nici un rezultat am piciorul cam umflat si ma doare cam rau dupa ce merg mai mult si mai chinuit se incalzeste si se mai deblocheaza si ma simt mai bine dar daca stau 2 minute si nu il mai misc se blocheaza din nou.ce ma sfatuiti sa mai fac kinetoterapie sau sa ma duc din nou la doctorul care m-a operat, mentionez ca doctorul mi-a zis sa am rabdare dar eu nu mai am atata rabdare ca de la anu incep serviciu si o sa-mi fie cam greu cu el asa.daca este umflat pot sa tin gheata la el?.va rog mult daca ma puteti ajuta. va multumesc
0
13-01-2012, ora 23:02
ioana_x
Nu este medic/terapeut
ioana_x
Buna! Am vazut pe site ca ati avut fractura de maleola si daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi. eu am calcat intr o parte si m am ales cu fisura maleola exterioara. am stat o luna in ghips, am o luna de cand l-am dat jos. mobilitatea gleznei este de 50-60%, nu ma pot apleca (asa cum as face genoflexiuni), nu fac miscarea corecta, adik nu indoi normal glezna cand merg. Merg deocamdata sprijinita. Este normal sa ma tina glezna asa? Se poate sa raman inchilozata? Astp o parere. Va multumesc din suflet!
0
14-01-2012, ora 16:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In traumatologie nu exista notiunea de "fisura", osul fiind fracturat sau integru.
Fracturile maleolare sunt reputate in a determina ankiloza gleznei, motiv pentru care sunt necesare sedinte de kineto-terapie (gimnastica medicala specializata).
Desigura ca evolutia depinde nu nuami de tipul anatomo-patologic al fracturii initiale si de calitatea tratamentului, ci si de datele personale: sex, varsta, greutate/inaltime, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-01-2012, ora 17:40
ioana_x
Nu este medic/terapeut
ioana_x
As vrea sa incerc acasa recuperarea, nu prea imi plac spitalele. Antecedente nu am mai avut, am 21 de ani, inaltime 1, 60-70 kg. Totusi mi se pare ca pe zi ce trece, imi da drumul la glezna. Ati mai avut cazuri cand persoanele au ramas cu anchiloza? Sunt foarte speriata. Domnul doctor mi-a spus sa ma dau cu unguent sindor si sa fac masaj, apoi o sa-mi revin. Va multumesc!
0
14-01-2012, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Masajul este nu numai inutil, dar si daunator.
Aveti nevoie doar de kineto-terapie (gimnastica medicala specializata). Dupa cateva sedinte cu un kineto-terapeut priceput, veti putea continua recuperarea la domiciliu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
14-01-2012, ora 22:35
ioana_x
Nu este medic/terapeut
ioana_x
Am inteles. Va multumesc! Deci daca nu fac kineto-terapie sun putine sanse sa-mi revina glezna? Incerc sa fac cat mai multe miscari de glezna, reusesc dar cum v-am spus doar 50-60%. Durere nu am avut deloc, nici macar atunci cand merg. Va multumesc pt timpul care mi l-ati acordat!
0
08-02-2012, ora 18:30
mihaela.timpau
Nu este medic/terapeut
mihaela.timpau
Buna seara,
Va deranjez in urmatoarea problema: am suferit o fractura la maleola dreapta fara deplasare, cu recomandarea de imobilizare in aparat gipsat si tromboprofilaxie cu Clexane timp de 30 de zile. Sunt in a 8-a zi de la imobilizare si piciorul imobilizat s-a umflat, am senzatia ca gipsul ma strange, iar la nivelul degetelor simt usoare furnicaturi. Este normal acest aspect? Mentionez ca am incercat sa stau cat mai mult timp cu piciorul in sus, cu perne sub el, este bine sa adopt in continuare aceasta pozitie?Multumesc pentru amabilitate.
0
09-02-2012, ora 13:34
ioana_x
Nu este medic/terapeut
ioana_x
Buna. Eu am avut acceasi problema, am stat o luna de zile in ghips...fractura de maleola, Daca ghipsul este prea strans nu este bine, asa aveam si eu senzatia ca ma strange, dar doar cand se umfla piciorul, nu tot timpul. Mie doctorul mi-a recomandat sa tin piciorul pe perna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul