fractura maleola

237 comentarii 1 2 ..... 567 8 Înainte ›
0
24-12-2012, ora 15:16
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza, daca pueteti, postati radiografiile
din moment ce piciorul este imobilizat si muschii nu lucreaza, nici sangele nu circula normal in membrul inferior. acesta are ca si consecinta edemul periferic (umflatura) si riscul crescut de tromboza (de acea trebuie sa luati un anticoagulant - de ex Fraxiparine - pe intreaga durata a imobilizatiei)
corectitudinea tratamentului nu putem sa-l apreciem fara examen fizic si fara a vedea radiografiile, insa daca se alege tratamentul conzervativ atunci acesta consta in 6-8 saptamani de ghips si 2-6 saptamani de recuperare dupa ghips
0
24-12-2012, ora 16:37
gixen
Nu este medic/terapeut
gixen
Multumesc pentru raspunsul prompt!
Din pacate nu stiu cum sa postez radiografiile. Nu gasesc nici o optiune pentru a le atasa. Va rog sa-mi dati un indiciu in acest sens.
In fiecare zi fac Fraxiparine 0.4 subcutanat. Nu am nici o jena cat timp stau cu piciorul in sus si circulatia este implicit redusa. Problema cu umflatul a aparut azi dimineata, la 6 zile dupa accident si la 1 zi de activitate mai intensa (adica stat mai putin la pat cu piciorul in sus si mai mult cu piciorul la orizontala sau in pozitie asezat pe scaun cu piciorul in jos, fara sa sprijin greutatea pe el). Controlul este programat peste 3 zlle iar medicul mi-a spus ca in cazul unei evolutii normale, imi da jos atela ghipsata si imi pune o cizma de plastic.
0
24-12-2012, ora 16:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
sunt site-uri pe net unde puteti sa incarcati imagini gratis, dupa ce l-ati incarcat imaginea, ne dati linkul cu care il gasim (pueti gasi exemple in alte postari).
umflatura probabil se datoreaza faptului ca l-ati fortat un pic piciorul, insa exista si un risc minor ca umflatura se datoreaza unei tromboze, ecesta se poate exclude numai prin examen fizic
0
24-12-2012, ora 17:11
gixen
Nu este medic/terapeut
gixen
Multumesc,
Aici link-ul: http://img268.imageshack.us/img268/4816/dsc0636mic.jpg.
Va rog sa-mi spuneti daca dpdv al dvs. este cazul sa merg la spital inainte de data programata a controlului (peste 3 zile, pe 27) in vederea examinarii pentru depistarea unei eventuale tromboze.
Multumesc!
0
24-12-2012, ora 18:06
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la pacienti tineri tendinta actuala este de a opera aceste fracturi pentru o repozitie cat mai buna, si pentru a putea lasa pacientii fara ghips (normal fara incarcarea membrului 6 saptamani), aceasta metoda ajuta foarte mult la recuperare, insa multi ani am tratat si eu aceste fracturi oblice cu minima dislocare cu metoda clasica cu cizma ghipsata, cu rezultate bune. deci se va vindeca si asa, eventual recuperarea va fi mai lunga din cauza redorii articulare.
daca nu este piciorul amortit, umflatura nu este extrema si nu va doare muschiul gambei la apasare, sansa trombozei este infirma (mai ales ca luati si anticoagulante), insa fara examen fizic este imposibil de exclus.
incercati sa puneti piciorul mai sus, pe o perna de ex. (acesta favorizeaza circulatia sangelui), pueti sa puneti si ceva gheata local (sa nu fie ghipsul umed) daca umflatura se retrage (in cateva ore) atunci probabil totul este in ordine, daca umflatura se accentueaza desi piciorul este pozitionat mai sus decat corpul, atunci merita controlata
0
24-12-2012, ora 18:11
gixen
Nu este medic/terapeut
gixen
Va multumesc si va doresc Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi!
0
24-12-2012, ora 18:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
Sarbatori fericite si insanatosire cat mai rapida
0
27-01-2013, ora 19:58
Stefania213
Nu este medic/terapeut
Stefania213
Buna seara!
In urma alunecarii pe gheata am fost diagnosticata cu"fractura partiala maleola interna stanga". Mi s-a pus piciorul in ghips cam la o ora dupa incident, cand piciorul inca nu se manifestase prin umflarea sa naturala. Noaptea avand dureri insuportabile asupra gleznei (osului ) dinspre interior, apasand foarte tare asupra peretilor ghipsului, am hotarat sa il tai in lungime. A doua zi am reintrodus piciorul in cizma ghipsului, incercand sa il mobilizez cat pot de tare prin infasarea lui. Intrebarea mea este, daca este permis in cazul in care nu pot tolera durerea taierea lui, si nu am facut o greseala fatala. Piciorul sta foarte bine fixat ce-i drept, dar imi este frica de consecintele asupra gleznei. Va multumesc anticipat, cu respect.
0
27-01-2013, ora 22:32
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza, fractura de maleola mediala (interna) fara asocierea cu alte leziuni ale gambei sau gleznei, este foarte rara, deobicei se combina cu alte leziuni ca de exemplu in fractura Maisseneuve.
la orice fractura pe care vrem sa-l tratam cu ghips, in prima faza se pune o atela ghipsata, eventual un ghips circular care este taiat din primul moment. acesta va fi schimbat dupa cateva zile, 1 saptamana pe un ghips definitiv.
aplicare unui ghips circular din prima, poate fi o greseala fatala daca piciorul se edematieaza si ghipsul va strange piciorul, putand provoca probleme de circulatie
necunoscand cazul in amanunte, este greu de apreciat daca tratamentul si actiunea Dvs au fost corecte, trebuie sa va consultati cu un ortoped, care poate sa va examineze
0
28-01-2013, ora 00:33
Stefania213
Nu este medic/terapeut
Stefania213
Ghpsul aplicat cred ca intra in categoria mai sus mentionata de Dvs (atela ghipsata, cu partea superioara a labei si tibiei, in tifon) dar foarte strans aplicat, dandu-mi senzatie de amorteala pe gamba, si degetul mare cu furnicaturi si rece, asta in urma umflarii progresive. Oricum, ma simt mai bine dupa ce l-am fixat incat laba si glezna nu se misca, fara sa il strang sa imi irite glezna sanatoasa, aceasta fiind vinetie dupa eliberarea piciorului. Raspunsul DVS mi-a fost de mare ajutor, si va multumesc foarte mult pentru promptitudine si pentru linistea sufleteasca pe care mi-ati redat-o.
0
28-01-2013, ora 14:28
banca
Nu este medic/terapeut
banca
Domnule doctor,
Ma numesc Camelia si in urma cu o zi am fost diagnosticata cu fractura de maleola externa, fara deplasare. Am primit o reteta cu Celebrex 2x100 mg pe zi şi Fraxiparina, 1 injectie subcutanata pe zi, pe toata perioada imobilizarii, pentru prevenirea tromboemboliei. Este corect tratamentul?Sunt importante aceste injectii?
Va multumesc
0
28-01-2013, ora 16:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
daca tratamentul fracturii cu metoda conzervativa este corecta sau nu, nu o pot aprecia, pentru ca nu v-am examinat si nu am vazut radiografiile
daca se alege tratamentul conzervativ cu aparat ghipsat pentru 6 saptamani atunci pe toata perioada imobilizarii aveti nevoie de tromboprofilaxa. fractura in sine, dar mai ales imobilizarea creste major riscul trombozei, acesta trebuie prevenita. una din cele mai moderne metode (din pacate si destul de scumpa) sunt derivatele de heparina cu masa moleculara joasa (de ex. fraxiparina). singurul lucru care pot sa adaug, ca heparina si derivatele sale pot produce un fel de alergie la unele persoane (HIT-Heparin-induced thrombocytopenia), boala extrem de rara, care poate fi depistata cu un simplu examen de laborator, la noi se face un examen de laborator dupa inceperea administrarii tratamentului, insa cum am spus, este extrem de rar problema.
celebrexul este un medicament antiinflamator care iarasi este indicat in asemenea cazuri
0
16-06-2013, ora 11:58
iulianmacarii
Nu este medic/terapeut
iulianmacarii
Buna ziua!

Ma numesc Iulian. In urma cu 2 saptamani am avut un accident de motocicleta. La urgente am fost diagnosticat cu o entorsa, insa fizioterapeutul meu mi-a recomdat sa fac un RMN, nefiind sigur de diagnosticul ortopedului. Rezultatul RMN-ului a fost " fractura de maleola tibiala posterioara". Sufeream si de flebita asa ca mi sa- recomandat o orteza pe care sa o dau jos seara si dimineata pt aplicarea unor creme ( hepatrombin si indometacin ) pe langa tratamentul injectabil cu Clexane.
Faptul ca imi dau orteza jos de 2 ori pe zi nu imi afecteaza procesul de vindecare a fracturii?
0
16-06-2013, ora 17:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fractura marginii posterioare a tibiei (triunghi Volkmann sau arhaic maleola tibiala posterioara) este deobicei asociata cu alte leziuni ale gleznei sau gambei. o asemenea fractura fara alte complicatii este o raritate.
RMN-ul nu este metoda ideala de a examina o fractura, fracturile sunt examinate cu radiografie sau CT
chiar daca ar fi fara alte complicatii tendinta este ca o asemenea fractura sa fie operata daca se desprinde mai mult de 1/6 din suprafata articulara.
din moment ce nu cunoastem tipul fracturii este greu de apreciat daca tratamentul este corect sau nu.
postati radiografiile daca puteti
0
16-06-2013, ora 17:49
iulianmacarii
Nu este medic/terapeut
iulianmacarii
Bună ziua! Vă mulţumesc pentru promptitudinea răspunsului!
Iniţial am fost la urgenţe şi mi s-a făcut o radiografie pe care doctorul ortoped nu a detectat decât o entorsa. Mi s-a pus o atela gipsata.O săptămână mai târziu m-am dus la fizioterapeutul meu pt a începe recuperarea, însă fizioterapeutul mi-a spus că bănuieşte complicaţii şi m-a trimis la un RMN. Apoi m-am dus la un ortoped particular, şi pentru că am fost detectat cu flebita mi-a recomandat varianta cu orteza. Nu pot ataşa aici imaginea RMN-ului. Îmi puteţi da o adresa de email?
0
16-06-2013, ora 19:53
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
adresa mea de mail veti gasi pe proflul meu
0
25-07-2013, ora 14:45
nicu constanta
Nu este medic/terapeut
nicu constanta
buna ziua, acum doua luni am suferit o fractura trimaleolara la glezna dreapta, prin interventie chirurgicala mi sa montat placute, brose de fixare si n surub mai lung sa misc glezna pe care mi la extrs la 6 saptamani, am vut si o atela gipsata o luna.nu ma simt rau deloc.intrebarea mea este cand pot sa incep gimnastica medicala si cand pot sa incep sa calc pe el.va multumesc
0
25-07-2013, ora 19:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
totul depinde de natura fracturii. fracturile trimaleolare sunt fracturi intraarticulare, care trebuie operate si foarte bine reconstruite ca mai tarziu sa nu se instaleze o artroza in articulatie (sansa si asa este marita)
cel mai bine ar fi sa intrebati medicul operator ce aveti voie sa faceti si ce nu
0
25-07-2013, ora 22:19
nicu constanta
Nu este medic/terapeut
nicu constanta
medicul operator mi-a spus ca pot sa incep gimnastica medicala si ca pot incepe sa calc pe el abia la doua luni jumate de la operatie.ma intrebam daca nu pot incepe sa calc mai devreme avand in vedere ca pot misca glezna si nu ma doare deloc
0
27-07-2013, ora 19:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
mobilitatea articulatiei este foarte importanta in recuperare, insa lipsa durerii nu inseamna ca fractura s-a vindecat in totalitate.
vindecare fracturii dureaza intre 6-12 saptamani in functie de complexitatea fracturii si de stabilitatea osteosintezei
0
15-01-2014, ora 10:53
cosmina Andreea
Nu este medic/terapeut
cosmina Andreea
Buna ziua!
Pe data de 17.11.2013 am fost victima unui accident rutier.Pe biletul de externare sunt scrise urmatoarele:
FRACTURA BIMALEOLARA DR OPERATA IN GIPS.CIZMA DE MERS.
bolnava se interneaza in sectie pentru diagnosticul mai sus mentionat confirmat prin examen radiografic si ct fiind victima unui accident rutier.
Dupa pregatirea preoperatorie intervenim chirurgical in data de 19.11.2013 efecatuandu-se reducere siangerinda maleola peroniera, osteosinteza cu brose centromedular, surub transperoneo diafizar pentru diastaza, reducere singerinda maleola tibiala, osteosinteza cu doua suruburi.Evolutia postoperatorie locala favorabila firele de sutura scoase.aplicam cizma gipsata de mers.
Externam bolnava cu recomandarile:
-Mers fara sprijin pe gips timp de 5 saptamani
-Merge ulterior cu sprijin folosind un baston pana in data de 3 februarie 2014
-Dupa scoaterea gipsului tratament de recuperare functionala


Iar in sectiunea de examene paraclinice scrie urmatoarele:
0
15-01-2014, ora 11:10
cosmina Andreea
Nu este medic/terapeut
cosmina Andreea
17.11.2013(IN ZIUA ACCIDENTULUI)
Fractura maleola interna si diafiza distala peroneu drept, minim dislocata in focarul lateral.spondilolisteza minima C6-C7
20.11.2013(A DOUA ZI DUPA OPERATIE)
FRACTURA BIMALEOLARA dreapta osteosintezata in poz buna in ambele focare, imobilizare in ap gipsat.


Cam asta este tot ceea ce scrie pe biletul meu de externare, am respectat intocmai ceea ce mi-a spus domnul doctor, am inceput sa calc pe picior, am o cizma gipsata cu toc, nu am dureri, am avut doar in primele zile de la operatie, probabil este normal.Singurul inconvenient este ca daca stau mai mult de o ora-doua cu piciorul in joc se umfla usor dar nu ma doare.Imi misc toate degetele si in ciuda faptului ca am aproape 2 luni de cand piciorul imi este imobilizat imi pot incorda usor muschii gambei iar dimineata cand piciorul este desumflat complet imi misc usor glezna pe sub gips.Eu sunt o persoana optimista, am 22 de ani, 60 de kg si 1.68 inaltime.in 2 saptamani si jumatate voi merge sa scot gipsul si la radigrafii.Am auzit tot felul de pareri in urma carora m-am panica putin, cum ca 3-4 luni nu voi putea merge si abia dupa un an voi putea face lucrurile pe care le faceam inainte cum ar fi inotul, alergatul.As vrea sa aud si parerea dumneavoastra, din cate am inteles de la medicul care m-a operat este o fractura destul de grava.Ma intreb daca ar putea aparea ceva complicatii sau daca este posibil ca oasele sa nu se fi consolidat.Dupa asemenea fractura dar urmata totusi de o recuperare 'ca la carte', imi puteti spune aproximativ cand voi putea merge normal, excluzand alergatul, inotul sau miscarea excesiva?Va multumesc anticipat, am incercat sa fiu cat mai explicita pentru a putea primi un raspuns cat mai complex.
Cu stima, Cosmina R.
0
15-01-2014, ora 12:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista cateva sute de tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente si prognostice profund diferite.
In general, trebuie sa intelegeti ca fracturile maleolare sunt fracturi articulare, prin urmare niciodata nu poate fi vorba despre vindecare 100%, data fiind afectarea cartilajului articular (care este ireversibila). Este si motivul pentru care colegii occidentali tind sa "chirurgicalizeze" aceste fracturi, in speranta obtinerii unei articulatii cat mai aproape de "original".
Uneori, chiar dupa o interventie chirurgicala perfect executata, poate apare o modificare artrozica tibio-taliana, datorata evident intreruperii continuitatii cartilajului ca urmare a fracturii.
Prin urmare, mersul normal va fi reluat in functie de tipul fracturii, de montajul de osteosinteza, de tipul de recuperare efectuata, de datele personale (exista o infinitate de posibilitati).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-01-2014, ora 18:19
Alexandru 32
Nu este medic/terapeut
Alexandru 32
Buna ziua, ma numesc Alexandru, am 32 ani si am suferit o fractura maleola peroniera cu diastazis tibio-peronier, la glezna dreapta, s-a intervenit chirurgical si s-a aplicat o placuta cu 7 suruburi si un surub de diastaza.
Va rog sa imi spuneti daca acel surub trebuie extras dupa o anumita perioada si daca este normal ca dupa 40 de zile de la iinterventie membrul sa fie umflat(este umflat foarte vizibil incepand de la degete pana in partea de sus a gleznei)
Din motive financiare nu am avut o buna colaborare cu medicul care a intervenit chirurgical, ma chema la cabinetul particular la
la fiecare 2 zile pt.pansat, (150ron operatiunea), am fost de cateva ori dupa care am renuntat, din motive financiare(chiar si pentru concediul medical mi s-au cerut bani).De acel surub de diastaza am auzit din alte surse ca ar trebui extras dupa 6 saptamani iar restul dupa un an, dl doctor nu mi-a relatat absolut nimic de aceste probleme,
Astept un raspuns va rog
Multumesc anticipat!
0
19-01-2014, ora 21:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
surubul de diastaza trebuie indepartat dupa 6-8 saptamani (dupa unii mai tarziu, la 10-12 saptamani). poate fi indepartat si in anestezie locala, nu este o interventie mare. pana cand acest surub nu a fost indepartat nu aveti voie sa incarcati piciorul operat.
edemul piciorului si a gleznei poate vine de la inactivitate insa poate fi si semnul unei tromboze venoase profunde. ati primit medicamente (injectii) contra trombozei in aceste 40 de zile?
0
19-01-2014, ora 22:33
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Ortopedie si traumatologie, Bucharest
Dr. Andrei Ioan Bogdan
Buna ziua.
In cele mai prestigioase tratate de ortopedie conduita terapeutica permite incarcarea cu surubul de diastazis pe loc si recomanda ablatia (scoaterea) acestuia la 3-4 luni de la operatia initiala. Este acceptata si deterioarea sau ruperea lui datorita incarcarii, o complicatie considerata mult mai putin grava decat refacerea diastazisului printr-o ablatie timpurie (6 saptamani). Interventia este simpla si nu modifica negativ recuperarea dstra.
Numai bine!

Dr. Andrei Ioan Bogdan
medic ortoped
0
21-01-2014, ora 08:55
Alexandru 32
Nu este medic/terapeut
Alexandru 32
Va multumesc pentru raspunsuri
Da am facut niste injectii Fraxiparine 30 de zile dupa care am indepartat atela dar nu am calcat pe membru 40 de zile, momentan ma deplasez tot in carje am mai incercat sa calc pe membrul operat dar nu reusesc sa indoi laba piciorului
Deci surubul trebuie indepartat dupa 45 de zile sau 90 de zile?
Alta sursa de informare nu am momentan pana nu voi putea relua serviciul ca sa imi pot permite interventia sau un control
medical.
Va multumesc.
0
29-01-2014, ora 03:38
GeorgeGovor
Nu este medic/terapeut
GeorgeGovor
Buna, am suferit acum 2 luni de zile o ruptura de ligamente la fotbal pe sintetic, doctorul m-a trimis sa-mi fac CT-ul de unde a rezultat 'Ramura anterioara a ligamentului deltoid apare tumefiata si hipoecogena si cu fragment osos de 0, 24cm, in zona de insertie maleolara. Diagnostic ecografic: ruptura incompleta a ligamentului deltoid'. Pe urma mi-a recomandat sa fac fizioterapie, am facut 10 sedinte (bai galvanice, ultasunet si laser). In prezent glezna imi este tot umflata, poate nu ca si la inceput insa simt unele dureri la rotatia glenzei. Tin sa precizez ca prima data m-am lovit la aceasta glezna acum 6 luni tot asa la fotbal insa nu am tratat cu seriozitate si am evitat doctorul crezand ca se va vindeca de la sine, am continuat sa fac sport chiar daca ma durea, faceam pauze de cateva zile poate o saptamana. Uneori la efort simteam ca imi amorteste articulatia gleznei. Acum cineva mi-a recomandat acupunctura, insa nu stiu ce e de facut. Multumesc pentru timpul acordat.
0
29-01-2014, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Colegii occidentali diagnosticheaza leziunile ligamentare ale gleznei eminamente clinic si eventual radiologic (teste 'de stress'), rareori fiind util IRM (RMN).
Tratamentul oricarei entorse mai severe a gleznei presupune repaus sportiv absolut de minimum 3 luni. Neglijarea acestui tratament produce instabilitate cronica a gleznei si artroza post-traumatica precoce, mai ales in cazul practicarii unor sporturi agresive pentru glezna (foot-ball, tenis, basket-ball, jogging etc).
Trebuie facut un bilant clinic al gleznei, coroborat cu datele D-voastra personale (nu am inteles varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente diverse etc).
Decizia terapeutica este delicata, deoarece presupune in 99% din cazuri renuntarea la aceste sporturi agresive.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2014, ora 23:17
GeorgeGovor
Nu este medic/terapeut
GeorgeGovor
Am 22 de ani, 75kg, 1.75m, profesor de educatie fizica si masterand la Ed. Fizica si Sport, nu am mai avut probleme cu membrele infierioare. Cand spuneti ca in 99% din cazuri se renunta la aceste sporturi va referiti in perioada de recuperare nu? Oare acum dupa doua luni de la incident, ar fi indicat masajul ca si recuperare? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
237 comentarii 1 2 ..... 567 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul