fractura maleola

237 comentarii 1 2 345 ..... 7 8 Înainte ›
0
16-04-2011, ora 20:32
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns pe e-mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-04-2011, ora 01:01
justsmile
Nu este medic/terapeut
justsmile
Buna ziua! Am 18 ani si acum 6 saptamani am avut un accident, suferind o fractura maleola tibiala si marginala anterioara operata, osteosinteza cu suruburi si placa in T.. Am stat o luna cu gips, iar momentan port o orteza. In urma ultimei radiografii, doctoul mi-a spus sa incep sa pun piciorul jos dar ca nu necesit recuperari speciale. Imi este insa greu sa calc pe picior, poate mai mult frica, dar chiar si daca stau cu el doar atarnat 2 minute acesta se umfla si se invineteste.. Cum ar trebui sa recurga recuperarea personala? Mi-e frica sa nu fortez, Cam care ar fi etapele, dupa cat timp ar trebui sa imi las toata reutatea pe picior?
Si inca ceva: zona operatiei este foarte umflata, tare si amortita.. Este posibil ca organismul sa respinga suruburile?
Va multumesc!
0
19-04-2011, ora 14:58
mihaiclape
Nu este medic/terapeut
mihaiclape
Sunt Mihai din Craiova si revin cu completarile: am 33 de ani, greutate 95 Kg, nu am mai avut niciodata piciorul rupt, radiografiile pe care vi le-am trimis sunt focute pe data de 15.04.2011 atunci c[nd am dat jos gipsul, referitor la situatia clinica locala mentionez ca astazi 19.04.2011 piciorul arata ca un picior normal putin umflat iar pe parcursul zilei cand fac exercitii se umfla mai mult, operatia s-a refacut total. pe biletul meu de externare din spitat scrie: Fractura trimaleolara stanga cu deplasare si luxatia postero-externa tibio.. Se intervine chirurgical si se practica reducerea sangeranda a luxatiei si fracturii, osteosinteza cu 2 brose si surub maleola interna stanga. Evolutie favorabila la externare si se recomanda: scoaterea firelor la 14 zile (executat), mentinerea ghipsului 45 zile (executat), Trombostop+control INR 10 zile (executat). Mentionez ca pe zi ce trece este mai bine, am inceput la 5 zile dupa scoaterea gipsului sa pun picirul jos putin dar ma cam doare, fac exercitii 30 min dupa care 30 min pauza si tot asa toata ziua. Mai adaug ca doctorul a spus sa fac 2 sampamani exercitii de la scoaterea gipsului si o sa ma vada pe data de 28.04.2011. Cred ca acum aveti toate datele despre mine, astept raspunsul dumneavoastra. Va multumesc mult.
0
19-04-2011, ora 15:03
mihaiclape
Nu este medic/terapeut
mihaiclape
Am uitat sa precizer ca nu fumez (nu am fumat niciodata), nu consum alcool, am inteles din ce am mai citit ca ingreuneaza vimdecarea, in rest sunt sanatos nu mai am nici o problema.
0
19-04-2011, ora 15:27
mihaiclape
Nu este medic/terapeut
mihaiclape
M-am gandit si am facut si cateva poze la picior, le-am trimis prin e-mail. Va multumesc mult. Mihai
0
23-04-2011, ora 13:50
mihaiclape
Nu este medic/terapeut
mihaiclape
Un paste fericit vă doresc şi astept şi eu răspunsul dumneavoastră, vă mulţumesc.
0
27-04-2011, ora 23:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am raspuns pe mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-07-2011, ora 20:00
nviorela
Nu este medic/terapeut
nviorela
Buna ziua. Acum 8 saptamani am suferit o fractura de maleola externa tratata chirurgical prin fixare cu placa si suruburi.La controlul radiologic de 5 saptamani totul era OK. In prezent mi-am reluat activitatea, nu am dureri la mers, dar am o senzatie ciudata de parca as calca spre interior, nu mai pot sa merg decat incaltata si cu suporturi plantare.Mentionaz ca nu am picior plat si nu am avut aceasta problema inainte.Deasemenea, va rog frumos sa-mi spuneti daca m-ar ajuta cu ceva sa folosesc o fasa elastica( sau altceva ) si daca acest lucru mi-ar reduce din edem.
Va multumesc frumos
0
01-07-2011, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fasa elastica este indispensabila in combaterea edemului.
Cat despre mers, acesta trebuie analizat prin consultatie directa, studiind si radiografiile initiale si cele de control, la 6-8 saptamani post-operator.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-07-2011, ora 11:34
nviorela
Nu este medic/terapeut
nviorela
multumesc pentru raspuns
0
03-07-2011, ora 19:21
Feodor Botnarenco
Nu este medic/terapeut
Feodor Botnarenco
Buna ziua!Am suportat azi o fractura de maleola tibiala, calcind cu piciorul indarat, este o fractura mica, fara deplasare in partea inferioara a maleolei, segmentul fracturat este foarte mic, mi se pare ca acolo se insera ligamentul deltoid, stiu ca asa fractura cu un segment micut se face prin mecanismul de smulgere.Spuneti-mi va rog care este cel mai minimal timp penru a sta piciorul in gips, cit timp se face deobicei recuperarea si daca se va putea de ocupat pe viitor cu sportul(volei)?Multumesc anticipat!
0
04-07-2011, ora 09:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de examenul clinic local si de studiul atent al radiografiilor.
Extrem de frecvent situatia este mai complicata decat pare la prima vedere, tocmai datorita complexitatii articulatiei gleznei, care determina fracturi complexe.
In orice caz, imobilizarea minima este de 6 saptamani pana la 2-3 luni, cu recuperare de 1-2 luni dupa imobilizare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-07-2011, ora 13:13
danydeea2002
Nu este medic/terapeut
danydeea2002
Buna Ziua !
Am suferit o fractura de maleola, sau cel putin asa mi-a spus medicul ortoped.Am facut si o radiografie !Problema este ca nu ma doare atunci cand merg, doar atunci cand alerg! Doctorul mi-a prescris Tador si Midocalm, Fastum Gel, fasa elastica si gheata dimineata si seara timp de 10 zile. Am urmat sfatul medicului, au trecut cele 10 zile iar durerea tot persista!
Cu stima, Dani!
0
22-07-2011, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista nenumarate tipuri de fracturi maleolare, avand tratamente profund diferite, de la tratament functional si pana la imobilizari gipsate sau interventii chirurgicale.
Orice strategie terapeutica presupune consult clinic local si studiul intregului dosar radiologic, in contextul cunoasterii varstei, greutatii, ocupatiei, antecedentelor personale patologice etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
30-07-2011, ora 19:41
sile42
Nu este medic/terapeut
sile42
buna ziua.acum 15 saptamini am suferit o fractura de peroneu si ligamente.m-am operat si mi-au introdus o tija cu 7 suruburi, inclusiv surub de diastazis.acum o saptamina am facut o noua operatie pentru scoaterea surubului de diastazis.dar acum am o problema cu pielea piciorului, ma ustura, parca as fi ars asa senzatie am.doctorul zice ca nu intelege de ce si sa asteptam.a trecut o saptamina si tot am acea usturime.in schimb acum pot merge mult mai bine, dar totusi se umfla piciorul si nu ma pot incalta decit cu ceva foarte lejer, gen papuc.
0
31-07-2011, ora 11:32
sorin79
Nu este medic/terapeut
sorin79
Buna ziua.
Pe data de 19.07.2011 am suferit o fractura de maleola peroniera stanga fara deplasare. In 20.07, dupa radiografie piciorul mi-a fost imobilizat intr-o atela gipsata, iar dupa o saptamana am fost la control si mi s-a facut o noua radiografie si neconstatandu-se modificari, piciorul mi-a fost imobilizat din nou in aceeasi atela, pentru inca trei saptamani. Dupa aproximativ doua zile de la acest control, am inceput sa simt in zona fracturii niste mici pocnituri nedureroase, care apar de fiecare data cand imi misc piciorul pentru a ma deplasa. Mentionez ca piciorul nu ma doare aproape deloc, dar v-as ruga sa-mi spuneti daca am sau nu am motive justificate de ingrijorare in ceea ce priveste respectivele pocnituri? Va multumesc.
0
31-07-2011, ora 13:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara examen fizic si examinarea radiografiilor este greu de spus care este problema, insa:
fractura maleolei externe, in functie de tipul fracturii si varsta pacientului si alte criterii se poate trata in trei feluri:
- operativ - la pacienti tineri preferabil aceasta metoda
- functional cu orteze tip aircast
- aparat ghipsat circular tip "cizma" pentru cel putin 6 saptamani cu sau fara incarcarea membrului inferior in functie de natura fracturii
(in cazuri extreme pot fi alese si alte tipuri de imobilizare, ex: fixator extern sau ghips fenestrat etc insa aceste variante sunt rarisime la fracturile maleolei externe).
dupa cum observati atela ghispata pentru 4 saptamani nu este printre variantele acceptabile, pentru ca nu da stabilitate suficienta, si fractura de maleola laterala se vindeca in cel putin 6 saptamani la adulti
as adauga inca: primul ghips se schimba intotdeauna dupa cateva zile (1 saptamana) pentru ca initial din cauza fracturii zona este edematiata, daca as pune inapoi dupa 1 saptamana acelas ghips (ceea ce nu se face in locuri civilizate) acesta nu ar fi de marimea potrivita din moment ce edemul a disparut sub ghips, deci ghipsul este larg si nu da stabilitate suficienta.
de unde vin pocniturile? fara examen fizic nu se poate spune, insa probabil ghipsul fiind larg, nu da stabilitate suficienta (mai ales ca este numai o atela nu ghips circular) piciorul se misca sub ghips si fractura poate fi instabila, la fiecare miscare bucatile de os se deplaseaza, si produc pocnituri. acesta ar face vindecarea mai lunga si vicioasa. insa aceste mici pocnituri pot fi produse si de ligamente, tendoane etc
deci daca vreti sa fiti sigur ca nu s-a intamplat nimic nedorit, consultati-va cu ortopedul care v-a pus ghipsul
0
01-08-2011, ora 11:15
sorin79
Nu este medic/terapeut
sorin79
Va multumesc. Avand in vedere faptul ca pocniturile nu sunt dureroase, ma gandeam si eu ca pot proveni de la ligamente, insa, intr-adevar atela gipsata nu mai este la fel de stabila ca si la momentul in care a fost aplicata. In cazul in care s-ar deplasa fragmentele de os, ma gandesc ca ar provoca durere in acea zona; nu pot sa-mi dau seama pentru ca nu am mai avut niciodata vreo fractura.
0
19-08-2011, ora 18:45
ioanv
Nu este medic/terapeut
ioanv
Am fost operat acum două săptămâni de fractura a maleolei laterale, practicandu-se reducerea fracturii si osteosinteza cu placa cu suruburi. Azi mi s-au scos firele de la operaţie şi mi s-a spus ca pot să calc pe piciorul operat si pot incepe sa merg. Pot calca pe picior, dar glezna este foarte umflată şi "ţeapană". Avand bilet la mare incepand de luni, mi s-a spus ca pot merge fara probleme si ca acest lucru imi va face bine. Mie teama ca este prematur si mie frica sa nu apara alte probleme ulterioare (ca de exemplu sa nu se mai dezumfle piciorul). Ce ma sfatuiti ?
Va multumesc,
0
20-08-2011, ora 17:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din punctul meu de vedere este extrem de precoce reluarea mersului la doar 2 saptamani dupa operatie fara macar protectia unei orteze, iar expunerea la soare inainte de 6-8 saptamani un gest teribil de riscant, la limita inconstientei.
Fireste ca utlimul cuvant apartine chirurgului operator, singurul care cunoaste in detaliu situatia clinica, intra-operatorie si radiologica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-08-2011, ora 17:03
anador
Nu este medic/terapeut
anador
buna ziua, acum 23 de zile am capatat o fractura maleola peroniana stanga marginala posterioara tibiala, medicul meu a hotarat sa urmam tratamentul conservator si nu cel chirurgical. am intrat in saptamana a patra, pana acum gipsul a fost schoimbat de 3 ori- de fiecare date fractura a fost redusa- deja am inteles ca pozitionarea este buna si calusul desi a inceput sa se formeze insa nu suficient. ultima oara insa calitatea gipsului a lasat mult de dorit, nu s-a uscat foarte bine, pe alocuri este moale, chiar s-a fisurat - iar parte care imi acopera genunchiul este larga, am senzatia ca genunchiul se misca si nu este imobilizat suficiet. o prietena mi-a asus o fasa si am intarit partea moale a gipsului. dumneavoastra ati mai avut probleme cu gipsul? ar trebui sa imi fac probleme?

multumesc
0
22-08-2011, ora 22:33
katlin
Nu este medic/terapeut
katlin
Am avut fractura bimaleolara cu deplasare acum 8 luni, am si un coment p'aci..., va spun din ex. ca timpul le rezolva pe toate. La fel bombardam si eu cu intrebari cand voi merge si de ce ma mai doare, etc... acum sunt aproape ca nou, nici nu se vede ca am avut fractura, toata treaba-i ca totul dureaza cam un an ca sa fii ca inainte.
Va doresc bafta la recuperare!
0
23-08-2011, ora 10:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da..dar D-voastra ati fost operat, iar tratamentul chirurgical determina rezultate superioare celui conservator.
Este motivul pentru care fracturile maleolare se opereaza tot mai mult...mai ales in cazul asocierii fracturii marginale posterioare...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-08-2011, ora 14:50
sorin79
Nu este medic/terapeut
sorin79
Buna ziua. Domnule doctor, am scris si mai sus in speranta ca voi primi un raspuns in legatura cu pocniturile pe care vi le-am descris anterior. Am 5 saptanani de cand piciorul mi-a fost imobilizat in atela gipsata si maine voi merge la doctor pentru a mi se da jos de pe picior.In continuare simt aceleasi pocnituri nedureroase de fiecare data cand misc piciorul. La ultimul control, acum o saptamana, doctorul care ma trateaza a spus sa nu-mi fac probleme, insa la radiografia de control, nu am observat modificari fata de radiografiile anterioare. Este posibil sa nu se fi format calusul osos dupa 21 de zile si din aceasta cauza sa simt acele pocnituri, sau imi fac probleme degeaba? Va multumesc.
0
22-09-2011, ora 19:07
ziioana
Nu este medic/terapeut
ziioana
Buna seara,
La inceputul lunii septembrie, am suferit o fractura bimaleolara glezna cu luxatie tibiotarsiana, pentru care s-a intervenit chirurgical. Deja am aproape trei saptamani de imobilizare (din care una dupa scoaterea atelor/firelor de la operatie). Una din recomandarile de pe biletul de externare a fost sa nu calc pe membrul operat. Din pacate, astazi, m-am dezechilibrat cu carjele, prin casa si pentru o secunda, din reflex m-am sprijinit pe el. Bineinteles ca m-am panicat, pe moment am simtit o durere, am impresia ca piciorul nu mai sta ca inainte, dar dupa o jumatate de ora nu am mai avut dureri mai mari decat inainte.
Este cazul sa ma alarmez mai tare si sa iau legatura urgent cu medicul, sau sa mai las lucrurile asa pana la urmatorul control medical(care e peste doua saptamani)?
multumesc.
0
22-09-2011, ora 22:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea logica este sa consultati ortopedul, pentru un consult clinic si radiologic.
Este foarte posibil ca montajul de osteosinteza sa se fi deplasat, iar fractura sa se fi reprodus.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-09-2011, ora 16:56
mosene11
Nu este medic/terapeut
mosene11
Buna ziua,
In data de 31 iulie a.c. am fost operat de fractura bimaleolara la piciorul stang. S-a intervenit chirurgical si s-a practicat reducerea si osteosinteza cu focar deschis cu placa si sur.o3, 5mm pe mal.peroniera si 1 brosa 'k' pe mal. tibiala stg.(Rx=1'30"). Evolutie postoperatorie normala cu reeducare functionala precoce. Toate aceste date sunt de pe biletul de iesire din spital si nu prea stiu ce inseamna. Am fost externat pe 2 august iar dupa 2 saptamani am fost sa-mi scoata firele. Doctorul a zis ca e bine si mi-a pus un ghips circular cu care am mai stat in 40 de zile. Vineri, 23 septembrie, am fost sa scot ghipsul, am facut iar radiografie, doctorul care m-a operat a zis ca e foarte bine si mi-a recomandat ca timp de 2 saptamani sa nu ma las pe picior cu toata greutatea ci sa ma ajut de carje sau cadru iar dupa aceasta perioada pot incepe sa merg normal iar dupa 6 luni - pana la 1 an control pentru a stabili o alta operatie pt. scoaterea "metalelor". De exercitii mi-a zis doar ca sa fac eu acasa. Intrebarile mele ar fi:
1. Glezna e oarecum umflata mai mult pe interior, si in unele locuri e inca vanata iar piciorul mie nu mi se pare ca arata prea bine. Plus ca ma si doare cand il pun in pamant. Este normal sa fie asa? Umflatura o fi de la brosa?
2. Credeti ca ar fi nevoie totusi de kinetoterapie sau alt fel de terapie specializata?
3. Am 27 de ani, aprox. 64 kg, 1.74 inaltime, si m-ar interesa dupa cat timp voi putea sa merg oarecum normal, sau sa fac si alte activitati ca mersul pe bicicleta, jogging...sau sa ma astept la asa ceva abia dupa ce imi voi scoate placa metalica? La nevoie as putea sa postez radiografia chiar de dupa operatie precum si cea de acum dar nu stiu cum.
Va multumesc anticipat!! Si multa sanatate tuturor!
0
26-09-2011, ora 17:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Imi puteti trimite radiografiile scanate pe email (aveti datele mele de contact cand faceti "click" pe numele sau pe fotografia mea).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-09-2011, ora 17:28
mosene11
Nu este medic/terapeut
mosene11
Ok. V-am trimis un mail! Multumesc!!
0
22-10-2011, ora 11:21
soll
Nu este medic/terapeut
soll
Buna ziua ! citesc de 2 luni pe acest forum pt ca ma regaesc si eu in una dintre problemele oamenilor, cu toate astea nu am inteles nimic din raspunsul dumneavoasta pentru ca nu aveti dosarul medical al pacientuui, pai si atunci cu ce ne mai ajuta acest forum ? raspunsurile acestea seci si evazive le primim si noi de la medicii nostrii, la particular nu exista un aparat de radiografie iar la spitalul de stat nu este film, platim consultul sa ne spuna, e bine, Dumnezeu cu mila, si tot asa schiopatand cauti pe internet un raspuns, iar aici iti spune...nu stiu, nu am dosarul medical in fata, mergeti innapoi la medicul de care apartineti, deci raspunsul e 0. Multumim ca va deranjati totusi.
Adaugă un comentariu / răspuns
237 comentarii 1 2 345 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul