fractura maleola

15-08-2008
camyar
Nu este medic/terapeut
camyar
acum sapte saptamani am avut o fractura de maleola, ghips, sase saptamani apoi sprijin pe picior ( pe un toc suplimentar adaugat ghipsului ) Intrebarea mea este urmatoarea, reacomodarea cu mersul ( respectiv sprijin pe picior) cum trebuie facuta ? care este ritmulpe rrae ar trebui sa-l urmez?. Pana acum piciorul nu s-a umflat, acum folosindu-l se umfla.Nu-mi dau seama cat trebuie calcat pe picior si cat ????.
237 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›
0
03-09-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Mersul trebuie reluat progresiv si numai in functie de radiografia de control, care indica eventuala consolidare a fracturii si absenta altor complicatii.
Edemul rezidual ("umflatura" din zona gleznei) este relativ normal si va dispare odata cu reluarea mersului, cu conditia absentei oricarei complicatii.
Cu deosebita stima,
Dr.M.U.
0
30-07-2009, ora 10:55
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Am avut pe 1 iunie o fractura la maleola la piciorul drept.Am stat 5 saptamini in ghips (3 saptamini cu atela, 2 saptamini cu gheata ghipsata).La a doua radiografie facuta cind mi s-a scos ghipsul mi s-a spus ca nu se mai vede fisura (nici ei nu erau siguri daca a fost fractura sau o entorsa severa).Ortopedul mi-a spus la iesire din spital ca sa nu fac recuperare, sa fac miscari intr-un lighean cu apa calduta (l-am intrebat eu de recuperare).Medicul de familie mi-a spus ca la 3 saptamini de la scoaterea ghipsului pot sa incep recuperarea si mi-a dat la o clinica de pe linga mine.Acestia mi-au dat ultrasunete, diadinamice si inca o procedura (nu-i retin numele), asemanatoare cu diadinamicele.Mentionez ca procedurile le-am inceput la 8 saptamini de la fractura (sau ce-o fi fost ea, doctora de la recuperare cind s-a uitat pe film a spus ca a fost doar o entorsa).Dupa 3 zile de proceduri mi-e foarte rau, a scazut stabilitatea pe picior, de-abia merg, am dureri (pina sa incep procedurile incepusem sa merg prin casa citiva pasi fara cirja, acum nu mai pot sa mai merg deloc).De cind mi-a scos ghipsul fac in fiecare zi de cite trei ori urmatoarele: bai alternative calde-reci la piciorul cu pricina, miscari ale gleznei intr-un lighean cu apa calduta, infasurari cu gheata ale gleznei cam 30- 35 de minute tot de trei ori pe zi.Nu mai stiu ce sa fac au trecut doua luni de la fractura si trei saptamini de la scoaterea ghipsului si nu progresez deloc: mobilitatea articulatiei gleznei este de 50% fata de cealalta (intimpin dificultati la miscarea in sus a gleznei, acolo ma tine), nu prea pot sa ma las pe picior, am dureri, mai ales seara, umflatura se mentine (edemul a mai cedat, glezna nu mai are pete vinetii si incep sa se vada vasele de singe de pe laba piciorului).Sunt intr-o situatie limita trebuie sa incep de pe 3 august serviciul (am munca de teren, nu mai pot sa-mi iau medical, la noi sunt disponibilizari), nu vad progrese, doctora de la recuperare are consultatii doar o data pe saptamina (si oricum cind m-a consultat eram mai bine, acum sunt mai rau, ea ma sfatuia inca de atrunci sa renunt la cirja, nu mi-a dat sfaturi bune), iar ortopedul mi-a spus la iesirea din ghips sa nu fac nici-un fel de recuperare, ci doar ce mi-a spus el.Ingrijorator e ca la cine mergi are alta parere, sunt disperat nu stiu ce sa ma fac, mi-e ca ramin schiop pe viata din porcaria asta.Va rog sa-mi spuneti si mie, urmatoarele:in cit timp pot sa renunt la cirja, daca e bine sau nu sa continui sau sa fac recuperare (sau sa nu mai fac deloc) ce sa fac in continuare.Va multumesc anticipat.
0
30-07-2009, ora 11:31
camyar
Nu este medic/terapeut
camyar
Perioada de recuperare este deosebit de greoaie trebuie rabdare.Eu am aproximativ un an de cand mi-am rupt piciorul dubla fractura , dupa ghips ( purtat 3 luni )o saptamana am invatat sa merg nu am iesit din casa am facut pasi prin casa.Medicul mi-a zis ca sunt complet recuperata si nu trebuie sa fac nici un fel de recuperare, doar mers.Asa ca am invatat sa merg, la propriu.Plecam de acasa si imi stabileam puncte, adica in fiecare zi tot mai departe de casa, am renuntat la o saptamana la o carja, la doua saptamani am renuntat la amandoua.Singurul lucru pe care l-am facut din ziua in care mi-a zis medicul ca sunt bine a fost sa merg.Am mai pedalat la bicicleta mobila de doua ori pe zi maxim 10 minute, si ce am descoperit ca mi-a facut bine a fost mesul in apa apa termala, mergeam la Felix si asta am facut am mers in apa, la fiecare tura am evoluat vizibil.Recunosc ca mie mi-a facut bine, am simtit dupa fiecare tura ( de 2 zile /luna ) ca progresez spectaculos.Acum nu am probleme ( a trecut cam un an )pot sa inot, pot sa fac sport, pot spune ca sunt recuperata 98 %, am inteles ca 100% nu se poate. Daca pot sa va fiu de ajutor cu mare placere -
0
30-07-2009, ora 12:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu perioada de recuperare depinde de tipul fracturii si de tipul tratamentului aplicat, care pot fi profund diferite.
Recuperarea inseamna strict kinetoterapie, procedurile de tip electric fiind contraindicate, drept dovada suferinta d-voastra actuala.
Orice sfat de ordin ortopedic, respectiv reluarea mersului sau mobilizarea articulara este strict dependent de radiografiile initiale si actuale si mai ales de starea gleznei, care poate fi apreciata prin consultatie.
In concluzie lasati strict orice procedura electrica, iar kineto-terapia va fi efectuata numai dupa examinarea clinica a gleznei.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-07-2009, ora 12:46
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Unde ma sfatuiti sa merg pentru consultatie?

E bine sa opresc si miscarile din ligheanul cu apa?

E posibil sa se fi distrus calusul osos din nou?
0
30-07-2009, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
In principiu logic, deontologic si cel mai firesc ar fi sa mergeti la ortopedul care v-a tratat pana acum. El este cel mai in masura sa evaluati situatia. Daca nu doriti acest lucru, cautati un altul bine experimentat in patologia gleznei.
In principiu trebuie sa evitati apa calda, privilegiind aplicatiile reci; de asemenea este extrem de utila contentia elastica (fasa elastica sau ciorap alastic, pentru varice), aceasta combatand cu succes edemul rezidual.
E greu de crezut ca s-a intamplat ceva, dar nimic nu este exclus. Cel mai probabil este un edem rezidual, agravat mult de catre procedurile de tip electric practicate.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-07-2009, ora 17:22
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Domnule doctor, va rog sa ma iertati sunt barbat, am 40 de ani si ma cheama Vlad.Probabil ca s-a creat o confuzie deoarece o doamna a scris imediat dupa mine.

Pe mine ma doare mai mult partea interioara a gleznei, care este si usor inflamata, deci probabil ca a fost o fractura la maleola tibiei, nu a peroneului care este in exterior, va rog sa ma corectati daca gresesc.

In conditii normale de menajare extrema a gleznei (mers sprijinit in baston, renuntare la proceduri electrice, aplicatii reci, gimnastica moderata in apa, banda elastica, etc.) in medie (stiu ca depinde de la caz la caz) cam in cit timp se poate renunta complet la sprijin in baston si revenit la eforturile dinainte (inot, fotbal, ascensiuni pe munte, etc.)?

Sa incerc sa calc pe piciorul afectat sau sa amin cit mai mult, mergind cit de mult posibil in baston? Dauneaza mai mult sa calc mai devreme, sau sa amin descarcarea pe picior? (aminind calcarea pe picior nu prelungesc foarte mult vindecarea?)

Ceea ce doream sa va intreb este paradoxul ca desi umflatura si supraincalzirea gleznei au diminuat destul de mult, concomitent s-au accentuat durerile si imposibilitatea de a ma sprijini partial, nici cit inainte, deci forta pe picior.
0
30-07-2009, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
V-as raspunde cu toata dragostea, insa imi lipsesc tocmai detaliile esentiale: starea clinica a piciorului si dosarul de radiografii.
Nici un ortoped din lume nu se va pronunta asupra recuperarii, reluarii mersului sau persistentei edemului in absenta acestor lucruri esentiale.
Incercati sa intelegeti acest lucru, nu este vorba despre rea vointa, ci despre neputinta obiectiva a va putea trata fara a cunoaste dosarul paraclinic si starea clinica actuala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-07-2009, ora 19:37
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Va multumesc oricum foarte mult pentru lamuririle oferite.
0
30-07-2009, ora 19:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu cea mai mare placere. M-as bucura sa va fi fost cumva de folos.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-07-2009, ora 22:44
ombredanne
Nu este medic/terapeut
ombredanne
Buna ziua, ma numesc Elena, am 23 de ani si va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am maladia Ombredanne si in luna martie a fost operata la glezna stanga, am avut o exostoza infasurata pe tibie si peroneu. Operatia a decurs bine insa dupa 3 luni am facut o infectie destul de puternica si m-a operat din nou. Acum ma simt bine, am mobilitate destul de buna la glezna, nu ma doare cand calc in el, insa nu pot sa merg normal, mi se pun niste carcei puternici la laba piciorului, la degete si in spatele genunchiului. Vreau sa mentionez ca radiografiile sunt bune, si ca in perioada dintre cele 2 operatii nu m-am simtit bine, am avut dureri si deci nu prea am mers.
Medicul care m-a operat mi-a zis ca pot incepe serviciul, dar...eu nu merg deloc bine. Va rog sa-mi spuneti daca puteti ce ar trebui sa fac sa scap de carcei si sa merg normal?
De asemenea puteti va rog sa aproximati perioada in care imi voi reveni complet, sa fiu ca inainte?

Va multumesc mult!
0
30-07-2009, ora 23:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Trebuie studiat dosarul D-voastra medical in toata complexitatea lui.
Este foarte posibil ca, in urma operatiei, sa se fi modificat biomecanica articulara, provocandu-se dureri prin suprasolicitare musculara.
Un consult amanuntit s-a impune.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
01-08-2009, ora 12:03
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
In cazul meu (fractura glezna 2 luni de la fractura si o luna de la scoaterea gipsului) daca au aparut dureri cind ma sprijin pe picior ar fi indicata o noua radiografie? (la ultima de acum o luna mi s-a spus ca e OK)

Se putea intimpla ceva rau intre timp la os?

Acum si miscarile gleznei pe care le fac in apa (cum mi-a recomandat ortopedul) le fac cu mai multa greutate ca la inceput.

Mobilitatea gleznei se mai poate recupera in timp (la miscarea in sus a labei piciorului la cel afectat amplitudinea miscarii fata de picxiorul sanatos e cam 65- 70%) sau ce nu s-a recuperat in prima luna dupa scoaterea gipsului asa ramine?
1
01-08-2009, ora 12:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nici un ortoped din lume nu va poate raspunde concret la aceste intrebari fara sa stidieze radiografiile initiale si cele de control.
Nu exista o singura fractura, ci sute de tipuri de fracturi maleolare, fiecare avand o conduita terapeutica profund diferita, adaptata fiecarui caz.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2009, ora 12:15
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Am facut un RMN la glezna si tars, va voi scrie exact ce a scris doctorul pe interpretare, va rog sa-mi spuneti ce parere aveti (cei de la RMN nu mi-au dat alte explicatii, doar mi-au dat dosarul si atit):

- piesele scheletice din cimpul de examinare cu raporturi normale;
- traiect hipersemnal T2 cu portiune milimetrica la nivelul portiunii posterioare a pilonului tibial, ce intercepteaza corticala inferioara, fara edem in jur- aspect de fisura (oculta) de pilon tibial;
- plaje hipersemnal T2 Fatsat- edem osos- la nivelul maleolei externe si portiunii inferioare a talusului subcortical pe fatetele dedicate articulatiei subtalare si anterior subcortical pe fateta articulara dedicata cuboidului, la nivelul acesteia din urma observindu-se minime tasari trabeculare subcorticale;
- spatii articulare cu grosime normala, suprafete articulare congruente;
- revarsate fluide articulare minime talocrural si subtalar;
- componenta tibio- talara si tibio- calcaneeana ale ligamentului deltoid infiltrate edematos, continue;
- minim revarsat fluid la nivelul bursei retrocalcaneene;
- tesuturi moi periarticulare antero- mediale si retro- tibiale infiltrate edematos;

Avind in vedere ca pentru mine acest diagnostic este ca si in limba chineza va rog sa ma lamuriti dumneavoastra.
Va multumesc anticipat.
0
15-08-2009, ora 20:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Nu pot interpreta cele trimise de D-voastra, din simplul motiv ca trebuie sa vad eu explorarea imagistica.
Nu stiu cine v-a sfatuit sa faceti o examinare RMN, pentru ca nu are absolut nici o relevanta si nici o importanta practica in cazul unei fracturi maleolare.
In cel mai bun caz era potrivita o explorare CT, dar si aceasta este disproportionata.
Nu pot interpreta cele trimise de D-voastra, din simplul motiv ca trebuie sa vad eu explorarea imagistica.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-08-2009, ora 21:18
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Cum pot lua legatura cu dv. pentru o consultatie?
0
16-08-2009, ora 03:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Simplu: aveti datele mele de contact aici, pe site, cand faceti "click" pe numele meu.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-08-2009, ora 22:19
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Exploarea RMN poate fi extrem de relevanta chiar si la nivelul gleznei, mai ales in doua situatii:
- recuperarea intarziata, cu edem si dureri care pot trada o algoneurodistrofie, suprapusa pe osteoporoza post-traumatica localizata si care are un tratament clasic anevoios si cu rezultate inconstante
- artrozele tardive de glezna, care apar la 10-20 ani dupa traumatismele severe; glezna este o articulatie complexa, dar care poate tolera cu gratie incongruente post-traumatice semnificative, insa nu la nesfarsit;
Existenta hipersemnalului defineste edemul osos care va conduce la osteonecroza aseptica in zone in care ortopezii din Romania nu sunt inca obisnuiti sa o caute si o definesc cu un termen neutru de osteocondrita. Tratamentul modern al acestor stari se face in prezent la Centrul Pilot din Constanta, unde au fost obtinute rezultate documentate in acest sens.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie-Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
31-08-2009, ora 21:51
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Domnule doctor Marius Enescu, va multumesc foarte mult pentru explicatiile complete acordate, dar va rog sa ma intelegeti eu sunt inginer in transporturi: e de bine, sau de rau? sunt sechele importante si cam ce ar trebui sa fac?
0
31-08-2009, ora 23:55
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Stimate Domn
Avand in vedere varsta pe care o aveti nu cred ca trebuie sa va faceti probleme relativ la ercuperarea completa. Acest lucru depinde de tipulde leziune pe care il aveti. Initial ati afirmat ca nici leziunea maleolara nu era certa, apoi din descrierea RMN rezulta o leziune (oculta?) a pilonului tibial, car pe mine ma duce cu gandul la o fractura marginala posterioara a pilonului tibial care nu a fost foarte bine observata. Imobilizarea - in termeni de tratament clasic - a fost "nehotarata, ba atela, ba aparat circular, atela putin prea mult, gipsul putin prea putin, in fine, ceva este neclar. Cred ca va pot oferi niste date certe numai daca vad o radiografie recnta (si pe cea veche) si eventual rezulatul RMN. In conditii obisnuite, calusarea fracturii ar trebui sa fie suficienta in acest moment pentru a efectua o recuperare bazata in special pe miscari. Fizioterapia trebuie sa fie rezervata - mai ales la varsta Dvs. tanara - doar cazurilor care sunt refractare la recuperarea obisnuita. In mod normal, la aproximativ 90 zile dupa fractura ar rebui sa fiti in stare de a inota si a alerga. Completez cu precizarea ca HBO poate scurta acest timp in mod drastic, eliminand complicatii neplacute in genul celor descrise.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
06-01-2010, ora 13:36
l68
Nu este medic/terapeut
l68
Am suferit o fractura maleolara externa stanga cu diastazis tibio-astragalian.Piciorul este imobilizat in aparat gipsat, iar inainte medicul a procedat la reducere ortopedica.Am 42 de ani si as vrea sa stiu daca se va putea face o recuperare completa dupa scoaterea aparatului gipsat.
0
06-01-2010, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient
Va raspund punctual:
- in cazul fracturii descrise de D-voastra exista o problema majora, respectiv decizia tratamentului chirurgical sau conservator (imobilizare gipsata).
- decizia de interventie in cazul unei fracturi maleolare se ia dupa o analiza atenta a radiografiilor, dupa criterii precise, mai ales in ceea ce priveste stabilitatea fracturii;
- diastazisul tibio-fibular (pentru ca despre el este vorba), daca este real, presupune atat ruptura ligamentelor tibio-fibulare cat si a membranei inter-osoase, ceea ce face din aceasta fractura una profund instabila, ce necesita in 95% din cazuri operatie;
- chiar daca se ia decizia tratamentului conservator (imobilizare gipsata), in primele doua saptamani pot apare deplasari secundare, ce impun cu necesitate operatia;
- in ultimul timp s-a impus o tendinta de chirurgicalizare tot mai mare a acesor fracturi. Sunt fracturi articulare, care necesita o reducere perfecta a fragmentelor, posibila doar prin operatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-01-2010, ora 16:31
crisan mihai
Nu este medic/terapeut
crisan mihai
buna ziua.am 26 de ani si am o problema.am fost diagnosticat cu fractura de maleola dr fara deplasare si acum am 7 zile de cand sunt cu el in gips.primele 3 zile mi-a fost in atela gpsata iar acum de 4 zile datorita unor probleme la care trebuia sa ma deplasez personal mi s-a pus cizma gipsata.am incercat sa ma sprijin si pe piciorul cu pricina si sincer nu simt nici o durere.credeti ca ii necesar sa stau cu el 3 sapt cat mi-a spus doctorul?doctorul mi-a spus ca ii o fisura mica.va mutumesc.
0
30-01-2010, ora 23:53
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pt mihai crisan
Nu exista fisura mica sau mare - tot fractura se cheama ca este. Chiar si mica si fara deplasare, o fractura fortata mecanic se poate deplasa secundar, agravandu-se. Asadar nu va sfatuiesc sa incercati sa calcati pe piciorul respectiv in primele 2-3 saptamani. Cred ca imobilizarea totala trebuie sa fie de 4 saptamani - cu control radiologic.
Lipsa durerii nu inseamna in acest caz vindecare, ci o evolutie favorabila. In caz contrar, deplasarea ulterioara poate sa impuna interventia chirurgicala. Tineti legatura cu ortopedul si faceti treaba k lumea.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
0
15-02-2010, ora 14:44
l68
Nu este medic/terapeut
l68
As vrea sa stiu care sunt cauzele intarzierii in formarea calusului osos.Am suferit o fractura maleolara peroniera, iar dupa 65 de zile, la radiografie s-a constatat o consolidare partiala a fracturii. Medicul mi-a spus sa mai astept inca 30 de zile.Eu am observat ca este o distanta mare intre fragmentele de os fracturat.
0
15-02-2010, ora 15:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cauza lipsei de consolidare este, de obicei la acest nivel, reducerea incompleta a fracturii, tipica tratamentului ortopedic. Acesta este si unul dintre motivele pentru care, in lume, tot mai multe fracturi maleolare se opereaza.
Pe de alta parte, in functie de varsta, greutate, statusul profesional si sportiv, antecedente, si mai ales perspectivele de efort fizic in viata, un calus vicios al maleolei fibulare poate fi destul de bine tolerat.
Situatia trebuie analizata in functie de dosarul radiologic si de starea actuala a gleznei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-02-2010, ora 23:10
Leci
Nu este medic/terapeut
Leci
Buna
Am avut o fractura de maleolara externa cu deplasare la piciorul drept si ofractura de femur 1/3 cu deplasare(4 zile am stat in "sanie") tot la acelasi picior(mi-au fost operate ambele fracturi la glezna primind o brosa iar la femur o tija) am stat cu glezna in ghips timp de 1 luna iar mersul l-am reluat dupa 3 luni.As vrea sa va intreb ce mar putea ajuta sa imi revina flexibilitatea in glezna si genunchi?Genunchiul inca nu mi-l pot indoi de tot de tot iar glezna la fel.Cam cat timp imi trebuie sa revin?
Ps: am doar 18 ani:)))asta ar trebui sa fie in favoarea mea nu?:)))
0
23-02-2010, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este teribil de greu de apreciat situatia functionala a articulatiilor fara cunoasterea intregului dosar radiologic, precum si a starii locale.
Principial va lipseste un program de kineto-terapie. Acest program va fi prescris strict numai dupa studiul dosarului radiologic si dupa examinarea clinica locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-02-2010, ora 23:50
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Pentru cei interesati
Distanta dintre fragmentele de os fracturat poate fi o piedica in calea unei consolidari corecte. Cred ca dr. Uscatu are dreptate cand spune ca fracturile intr-o zona articulara sensibila cum este glezna trebuie operate. Si eu am intalnit fracturi cu deplasari minore - "neglijabile" - la pacienti care eventual au refuzat operatia, dar care au consolidat tardiv si laborios. Pe de alta parte, la 18 ani ar trebui ca la 3 luni sa joci fotbal. Consider ca recuperarea s-a facut cu intarziere, insa gratie varstei fragede nu cred ca vor exista repercusiuni.
Cu stima
SL Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Medic Sef Sectie Ortopedie SCJU Constanta
Doctor in Stiinte Medicale
Coordonator Centru Pilot O-HBO
Adaugă un comentariu / răspuns
237 comentarii 12 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul