fractura femur...alungirea femurului

17-02-2012
tudoradrianviorel
Nu este medic/terapeut
tudoradrianviorel
buna ziua! am 22 de ani si acum 1 an si jumatate am suferit un accident de masina in care mi-am fracturat ambele picioare la nivelul femurului.La piciorul stang mi s-a introdus o tija zavorata si este aproape vindecat, procesul de consolidare este aproape complet. La piciorul drept am avut o fracura continuitiva femur bilateral 1/3 mediie( asa scrie pe biletul de externare)...mi s-a introdus o tija de tip 'K' nezavorata.Dupa 6 luni de zile de la accident am inceput sa calc cu ajutorul carjelor si trecand timpul am observat ca piciorul drept este putin mai scurt decat stangul (aprox 4-5 cm).Ieri am fost la un control la Spitalul de urgenta Craiova unde am facut radiografii din care doctorul mi-a zis ca piciorul stang inca nu este consolidat dar este vizibil calusul si sa mai astept.Faptul ca piciorul drept este mai scurt ma afecteaza si la coloana si bazin si as vrea sa-mi spuneti daca se poate interveni chirurgical pentru a alungi femurul in cazul in care nu este consolidat complet si care ar fi metodele recomandate de dvs., cam cat ar dura recuperarea( aproximatie).Sper k v-am dat destule detalii ca sa puteti sa-mi dati un raspuns. va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
17-02-2012, ora 21:50
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o dieferenta de 4-5 cm este catastrofala. trebuie compensata cat mai rapid cu pantofi ortopedici.
metoda aleasa tija nezavorata, nu este cea mai fericita, sa zicem ca este demodata de 30+40 de ani si nici pe vremuri nu era folosita pentru fracturi cominutive ci numai pentru fracturi transversale.
6 luni sa nu calci pe picior este iarasi o grava eroare metodologica. cu metode moderne (tije LFN) chiar si la fracturi cominutive dupa 6 saptamani se poate incepe incarcarea partiala a membrului. in cazuri necomplicate incarcarea totala trebuie ajunsa in 3 luni. cu tija nezavorata la o asemenea fractura era previzibila complicatia.
partea stanga nici ea nu este fara probleme, procesul de vindecare trebuie sa se incheie in 6 luni, daca nu se incheie, trebuie reoperata pentru ca sansele ca sa se completeze procesul mai tarziu sunt foarte mici. deobicei se efectueaza o plastie cu spongiosa cu sau fara stabilizare suplimentara cu placa si suruburi
piciorul drept: presupun ca dupa 18 luni chiar daca fragmentele nu sunt inca vindecate o reoperatie prin repozitia anatomica a fragmentelor este imposibila. 5 cm este mult. normal trebuie analizat foarte atent cazul, incepand de la masurarea exacta a diferentei de lungime, pentru ca de multe ori probleme de bazin sau de coloana accentueaza diferenta printr-o pozitie vicioasa a acestora. noi am efectuat la diferente mai mici osteotomie in Z a femurului cu distraharea fragmentelor apoi stabilizare cu o tija LFN, care a functionat bine. insa 5 cm este forte mult, daca diferenta reala este de 5 cm, probabil singura metoda viabila ramane calotaza cu un aparat Ilizarov, sau si mai bine unul Taylor.
cu aceasta problema cautati pe Dr. Ion Donica din Mangalia, el este probabil cel mai tare din tara la lungirea membrelor prin distrahare de callus (callotasis).
exista o metoda butala, insa si eu l-am vazut pe vremuri cand lucram inca in romania: la diferente de lungime era scurtata piciorul sanatos. asa ceva in ziua de azi este inacceptabila, sa nu-l acceptati
deci ca si concluzie: cautati un ortoped-traumatolog care se pricepe de ortopedie si are ceva idei de metodele moderne de traumatologie si mai ales de tratamentul deformitatilor posttraumatice.
ar fi bine sa nu va miscati prea mult fara compensarea diferentei de lungime, pentru ca distrugeti si coloana lumbara.
ar trebui clarificata daca sunt vindecate fracturile sau nu. cum am spus la fracturi de femur se reopereaza daca vindecarea dureaza mai mult de 6 luni
daca stangul ar fi in ordine, ar ajuta mult, pentru ca ar fi mult mai bine daca ati putea folosi macar un picior.
daca se ajunge la lungirea femurului drept sa calculati o perioada de maxim 5mm pe saptamana si inca 6 saptamani de vindecare la sfarsitul procesului
insa tot ceea ce v-am scris sunt teorii, fara cunoasterea axacta a cazului este greu de spus care este problema reala si care ar fi tratamentul ideal
0
18-02-2012, ora 16:56
tudoradrianviorel
Nu este medic/terapeut
tudoradrianviorel
In primul rand va multumesc mult pentru raspuns.Din fericire pe piciorul stang pot sa ma sprijin cu tot corpul, pot chiar sa stau doar in el...pentru dreptul metoda cu un aparat Ilizarov mi s-a mai recomandat dar se poate face daca piciorul nu este inca solid unde a fost fracturat?am inteles ca ar trebui sa se vindece acea fractura si dupa se poate face asta.Cam cat ar dura(aproximatie) perioada pana sa pot sa incep sa merg daca folosesc calotaza cu un aparat Ilizarov? sau daca puteti sa-mi spuneti cam cat ar costa daca aveti idee.Mi s-a recomandat un spital din bucuresti care se ocpupa cu asa cv.imi scapa numele acum...Si mie mi s-a parut extrem de lunga perioada...dar am mers pe mana doctorului care mai adauga la fiecare control cate 3 luni de stat la pat...mi-a zis k vindecarea v-a dura vreo 2 ani...am renuntat la serviciile lui.In urma accidentului am avut si o fractura tasare de vertebra L3(asa scrie in biletul de iesire din spita), si am coloana usor curbata in acel loc...ma poate afecta asta? sper sa nu fie naive intrebarile dar chiar nu mi s-a dat o informatie detaliata in leg cu asta. va multumesc
0
19-02-2012, ora 11:13
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara cunoasterea exacta a cazului este greu de apreciat. in primul rand cu operatia nu trebuie sa stati mult pe ganduri. dupa cum v-am spus fracturile de femur se vindeca in 3 luni. daca vindecarea tine mai mult de 6 luni trebuie intervenita obligatoriu chirurgical (eventual la o pseudoartroza hypertrofa se poate incerca ESWT). au trecut 18 luni, sansele ca femurul sa se vindece de sine sunt aproape nule.
normal daca se poate o calotaza se face pe un os vindecat, insa depinzand de natura fracturii nevindecate in unele cazuri se poate combina cele doua operatii (stabilizarea pseudoartrozei si calotaza).
piciorul poate fi lungit cu maxim 5mm pe saptamana, dupa terminarea procesului de lungire cat va tine consolidarea totala este foarte greu de apreciat insa sunt multe metode de stabilizare suplimentara, deci varianta sa stati luni de zile in pat nu cred ca are locul in secolul XXI.
problema cu coloana iarasi nu este simpla probabil daca sa vindecat vicios, era o fractura instabila care ar fi trebuit la randul stabilizat. ce se poate face acum? este greu de spus, trebuie sa cautati un chirurg bun in chirurgia coloanei si sa-i cereti parerea. daca fractura a ramas instabila sau are tendinta sa se accentueze acea "curbura" (scolioza sau kyphoza sau combinatia lor) poate sa influenteze indirect negativ procesul de vindecare a femurului
0
19-02-2012, ora 14:32
tudoradrianviorel
Nu este medic/terapeut
tudoradrianviorel
Va multumesc pentru raspuns...chiar mi-ati fost de ajutor.O sa ma operez sigur. Va intreb cam cat ar costa o interventie de alungire a femurului cu metoda ilizarov sau alte metode...am cautat p net si n-am gasit nimic in leg cu asta.Aveti cumva idee? o zi buna!
0
19-02-2012, ora 14:39
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
teoretic nu ar trebui sa coste nimic daca aveti o asigurare corecta. insa in romania nu este totul asa de usor. cereti o parere de la spitalele unde se efectueaza asa ceva, am scris una destul de cunoscuta din romania. sau incercati sa gasisti un pacient la care s-a efectuat asa ceva
0
19-02-2012, ora 15:35
tudoradrianviorel
Nu este medic/terapeut
tudoradrianviorel
ok.va multumesc pentru informatii.o zi buna!
0
27-12-2018, ora 23:02
AndruscaP
Nu este medic/terapeut
AndruscaP
As dori sa aflu cum ati rezolvat problema cu diferenta de lungime. Si eu am aceeasi problema doar ca diferenta este de 3 cm. V a rog sa imi spuneti si unde se fac astfel de interventii. Tot caut de ceva timp informatii si nu am gasit nimic concret decat de dr. Ion Donica din Mangalia. Din informatiile de pe net am inteles ca se poate face si cu ajutorul unei tije telescopice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: