fractura fara deplasare

18-01-2010
gallusfuria
Nu este medic/terapeut
gallusfuria
Buna ziua, mama mea in varsta de 57 ani a fost diagnosticata cu fractura de sold acum 2 ani iar procedura de rezolvare ar fi fost o proteza. Incercarile de a o opera au fost 2 ambele esuate din cauza temperamentului mamei recalcitrant si necooperant( avand si o boala psihica.
de atunci si pana in prezent s-a deplasat cu cadru ajutator.
Problema mare este ca acum 8 zile a cazut in casa si a suferit o fractura deasupra genunchiului pentru care i-a fost aplicat aparat gipsat la spitalul Pantelimon unde o gasca de tineri doctori au decis ca este intr-adevar fractura fara deplasare. In acel diagnostic mai este inclus un termen medical pe care nu reusesc sa-l descifrez. " Fr. supra. fara deplasare".
Peste 2 saptamani ne asteapta la control cand, s-ar putea aplica un nou gips.
Problema mea este urmatoarea: Au spus ca mama va putea merge sprijinita de cadru asa cum o facea si pana acum doar sa evite sprijinul in piciorul cu problema.(stang).Am reusit sa o conving sa mearga doar pana la baie doar ca are dureri groaznice si dificultate mare in a se ridica din pat. Nu stiu daca e bine sa o fortez sa mearga avand in vedere ca nu poate sau nu vrea (desi i-am explicat cum sa faca), sa nu se sprijine pe piciorul cu fractura.
Iar daca decid sa o tin numai la pat aceasta ce riscuri poate implica? si in sfarsit cat va dura toata tevatura aceasta? deoarece sunt bugetar si nu-mi pot lua la infinit concediu atata timp cat Boc e pus pe dat afara in randul functionarilor publici. Iar mama singura nu se descurca sa se ridice nici din pat daramite sa se hraneasca, etc.
2 comentarii
0
18-01-2010, ora 14:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Am toata stima pentru colegii de la spitalul mentionat.
De obicei (99% din cazuri) fracturile supracondiliene femurale necesita interventie chirurgicala.
Probabil ca, din cauza bolii psihice si a riscului interventiei chirurgicale legat de ea, s-a hotarat, in mod total exceptional, tratamentul ortopedic (imobilizare).
Prezenta durerilor importante semnifica deplasarea fragmentelor focarului de fractura.
V-as sugera sa solicitati reevaluarea situatiei si sa se faca, pe cat posibil, abstractie de boala psihica si de caracterul recalcitrant si necooperant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-01-2010, ora 11:33
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua, ar trebui sa-i dati mamei remediile homeopate standard pt. fracturi care accelereaza ENORM vindecarea, astfel o sa trageti si dvoastra mai mult cu ea.
La varsta aceasta si cu alimentia proasta o astfel de fractura se vindeca greu.

Remediile le gasiti la farmacii homeopate, un tub costa 6 lei. Pt. o lista de farmacii cautati in goggle "
"FARMACII CARE DEŢIN MEDICAMENTE HOMEOPATICE PREPARATE PROPRII"

Calcarea phosphorica CH9, o data zilnic dimineata.
Symphitum CH7, zilnic, la pranz.
Silicea CH7 seara.
Calcarea carbonica CH12 din 3 in 3 zile o granula separat de restul.
Se suge cate o granula sub limba. Este bine sa fie evitata cafeaua si cola daca se poate. Daca nu, merge si asa.

In plus pt. alimentarea cu siliciu organic ori cate 1-2 linguri de faina de mei (de la plafar ) pusa in iaurt
si cereale integrale (grau, ovaz, tarate, coliva !).
Ciorba din picioare de oase de vaca 1-2 ori pe saptamana este un remediu excelent la fracturi.
La fel ca si extractul sau ceaiul de patlagina.
Excesul de lactate cat mai ales calciul alopat anorganic si MAI ALES vitamina D prescrisa de medici IMPIEDICA vindecare si nu ajuta, asa cum se crede de decenii intregi, desi a fost demult dovedit contrariul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul