fractura epifiză distală radius drept sau fractură epifiză radială distală dreaptă.

09-02-2016
Stefann
Nu este medic/terapeut
Stefann
Buna ziua.
Am o întrebre la dvs.
Primul diagnostic a fost pus la MedLife 'la vestiţii şi cei mai tsri din România' adică fractura epifiza distala radius drept iar al doiela, , fractură epifiză radială distală dreaptă la spital.
Ieri i s-a pus aparat gipsat la braţ (faşă gipsată) şi o doare moderat dar problema stă în felul următor, degele sunt umlflate şi deasupra pe laba de la mână.
Menţionez este femeie 58 ani.
Practic este fractura osului ulna dar jos spre labă de unde încep oasele carpiene. Eu unul uitându-mă pe radiografii nu am văzut să fie rupt osul ci deplasat de oasele carpiene. Poate nu sunt eu în măsură, ştiu ei mai bine medicii.
În altă ordine de idei. De ce degetele sunt umflate şi deasurpa palmei a degetelor spre încheietură se cam inegreşte dar nu rău.
Şi i s-a prescris şi sirop Pikovit, nu ştiu de ce sincer. Ce legătura are astae cu fractura.
Este normal?
3 comentarii
0
09-02-2016, ora 16:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba, evident, de acelasi diagnostic.
Edemul (umflarea) degetelor este relativ constant, ca si hematomul descris.
Imobilizarea gipsata trebuie controlata periodic, tocmai pentru a evita complicatiile vasculare, care pot provoca edem (umflare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-02-2016, ora 18:10
Stefann
Nu este medic/terapeut
Stefann
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Durerea este normala şi severă la fel şi acel edem? Este ceva îngrijorător pentru a se duce şi schimba gipsul din nou (înlocuirea lui cu altul)? Pe 26 ale lunii va merge din nou pentru a schimba gipsul. Este normal atâtea zile?
Se înâlneşte la majoritatea cazurilor sau în general nu ar trebui să apară edem şi învineţire.
0
09-02-2016, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Imobilizarea gipsata se verifica la 2 zile, apoi la 7, 14, 21, 30 si 45 de zile de la fractura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul