fractura epifiza tibiala

05-02-2015
negara
Nu este medic/terapeut
negara
In 7 ianuarie anul curent in urma unei cazaturi aparent minore mi s-a pus urmatorul diagnostic:fractura cu infundare a platoului tibial extern;ruptura partiala a ligamentului colateral extern;hemartroza in cantitate medie.
Drept urmare mi s-a facut punctie de unde au fost extrasi 80 ml sange si mi s-a imobilizat piciorul cu atela ghipsata pe o perioada de 3 saptamani.In data de 28 ianuarie am scos ghipsul iar medicul curant mi-a comunicat ca piciorul e bine, pot merge, nu am acumulari de lichid si m-a rechemat pentru a verifica "mersul" peste o saptamana, cu efectuarea unui alt rmn.Rezultatul ultimului rmn efectuat este urmatorul:fractura de epifiza tibiala cu interesare articulara-reevaluare dupa o luna-aspect in usoara regresie a edemului traumatic si a semnalului lichidului articular-componenta hemetica in alt stadiu de degradare a hemoglobinei.
As dori sa stiu ce inseamna acest lucru in limbajul comun, al omului obisnuit si daca acest lucru presupune neaparat interventie chirurgicala.Mentionez ca ma deplasez bine, de cateva zile pot urca si cobori scarile normal, am mici dificultati la indoirea completa(90%) a genunchiului in sensul ca nu simt durere decat daca tin mult timp piciorul in aceasta pozitie, dar resimt oarecum o 'anchilozare' (nu stiu daca am gasit termenul potrivit, dar parca m-ar tine ceva).Trebuie efectuat vreun program de recuperare, gen fizioterapie sau kineto?Reprezinta cel de-al doilea rezultat o imbunatatire?Va multumesc foarte mult!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.