fractura degete

13-03-2013
adinadyna
Nu este medic/terapeut
adinadyna
Buna seara!
pe 5 ianuarie am avut un accident care s-a lasat cu fracturi serioase la degetele 3, 4, 5, mana dreapta(falange proximale), iar in final amputare deget 5. In prezent degetele 3 si 4 sunt imobilizate cu cate un fir k (cred ca asa se numeste) iar in mai mult de 60 de zile de la operatie, fractura nu este inca consolidata si s-a constatat ca nu exista contact intre suprafetele osoase. in aceste conditii am sfatuita sa apelez la o alta interventie chirurgicala. Intrebarea mea este urmatoarea: in cazul in care refuz o alta operatie, si prin fizioterapie incerc sa redau pe cat posibil mobilitatea degetelor, care sunt riscurile la care ma supun? si mai exact, in timp, exista posibilitatea sa se formeze calosul chiar si fara contact intre oase?
Va multumesc anticipat,
Adina
2 comentarii
0
13-03-2013, ora 19:59
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in primul rand ar fi bine sa vedem radiografiile insa in principiu
daca intre fragmentele osoase nu exista contact, vindecarea fracturii este improbabila, formarea calusului presupune contactul direct sau o indepartare de max 1mm intre fragmente
o fractura de falanga deobicei se vindeca in 4-6 saptamani (fara complicatii)
daca nu s-a vindecat in 60 de zile, inseamna ca metoda aleasa nu a fost eficienta si trebuie reintervenita.
pentru vindecare aveti nevoie de stabilitate si contact intre fragmente, daca incercati sa fortati o fractura nevindecata prin mobilizare sansa vindecarii scade si mai mult si probabil se formeaza o pseudoartroza
0
13-03-2013, ora 20:07
adinadyna
Nu este medic/terapeut
adinadyna
Va multumesc foarte mult! imi sunt cu adevarat folositoare aceste informatii in luarea deciziei. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul